Cały świat opanowała pandemia koronawirusa i każdy kraj radzi sobie na swój sposób z pandemią. Przykładowo koronawirus w Niemczech to również zderzenie się z systemem federalnym, co oznacza w praktyce osobne rozporządzenia dla każdego niemieckiego landu. Nie dość, że informacji ogólnych jest bardzo dużo i co chwilę pojawiają się nowe, to dodatkowo trzeba orientować się w sytuacjach danego regionu. Dramat!
Pandemia i związane z nią obostrzenia dotyczące przekraczania granic dotykają Polaków mieszkających poza granicami kraju oraz pracowników transgranicznych. Wielu Rodaków pracujących za granicą, czy to w Niemczech, czy w innych krajach Europy, zjeżdża co weekend do Polski – do swoich rodzin, partnerek/partnerów czy znajomych. Wielu z nas żyje w ten sposób – mając tak jakby dwa domy… Jednak w tej wyjątkowej sytuacji trzeba wybrać “mniejsze” zło i zostać w kraju, w którym się aktualnie przebywa lub przebywać powinno (np. ze względu na prace i inne zobowiązania).
Jak wygląda sytuacja pandemii z perspektywy emigracji? Jakie zmiany wprowadził koronawirus w Berlinie i w Niemczech? Zebrałam dla Was najpotrzebniejsze źródła, w których dostaniecie rzetelne informacje.
Koronawirus w Niemczech: tutaj znajdziesz rzetelne informacje
#Aktualności i statystyki
Aktualne statystyki zakażeń koronawirusem w Niemczech oraz raporty z obecnego stanu pandemii znajdziecie na stronie Instytutu Roberta Kocha. Możecie tam znaleźć również listę krajów, które uznane są w Niemczech za obszary ryzyka i wiele innych niezbędnych informacji dotyczących pandemii. Natomiast na interaktywnej mapie od Berliner Morgenpost zobaczycie zakażenia we wszystkich państwach świata z lotu ptaka. Gazeta korzysta także z danych RKI.
Oficjalne aktualizacje i informacje o koronawirusie w Polsce znajdziesz na stronie gov.pl, na którą Cię serdecznie odsyłam. Jeżeli planujesz przejeżdżać granicę między Niemcami a Polską – śledź polską oficjalną stronę rządową z informacjami dla podróżnych oraz stronę niemieckiego Ministerstwa Zdrowia z wiadomościami dla przyjezdnych.
Pamiętaj, że w zależności od landu, w którym mieszkasz w Niemczech, obostrzenia się od siebie różnią. Musisz zatem dodatkowo sprawdzić aktualne zasady dla swojego landu. |
#Aktualne obostrzenia w poszczególnych krajach związkowych
- Baden-Württemberg: https://www.baden-wuerttemberg.de/de/service/aktuelle-infos-zu-corona/
- Bayern: https://www.bayern.de/…/coronavirus-in-bayern-informatione…/
- Berlin: https://www.hamburg.de/coronavirus/
- Brandenburg: https://kkm.brandenburg.de/kkm/de/
- Bremen: https://www.bremen.de/corona
- Hamburg: https://www.hamburg.de/coronavirus/
- Hessen: https://www.hessen.de/Handeln/Corona-in-Hessen
- Mecklenburg-Vorpommern: https://www.regierung-mv.de/corona/
- Niedersachsen: https://www.niedersachsen.de/Coronavirus
- Nordrhein-Westfalen: https://www.land.nrw/corona
- Rheinland-Pfalz: https://corona.rlp.de/de/aktuelles/corona-regeln-im-ueberblick/
- Saarland: https://corona.saarland.de/DE/home/home_node.html
- Sachsen: https://www.coronavirus.sachsen.de/
- Sachsen-Anhalt: https://coronavirus.sachsen-anhalt.de/
- Schleswig-Holstein: https://www.schleswig-holstein.de/…/teaser_informationen_ur…
- Thüringen: https://corona.thueringen.de/
#Przekraczanie granic
Wszystkie informacje o przekraczaniu niemieckiej granicy w dobie koronawirusa znajdziecie na oficjalnej stronie Ministerstwa Zdrowia (niem. Bundesministerium für Gesundheit).
Informacje dla podróżujących z perspektywy Polski są do zobaczenia na stronie GOV. Aktualną sytuację na granicy polsko-niemieckiej możesz śledzić na stronie internetowej Straży Granicznej. Jeżeli potrzebujesz dodatkowych informacji o przekraczaniu granic, zadzwoń na specjalną infolinię MSZ: +48 22 523 88 80.
#Niemieckie prawo pracy w dobie pandemii
Informacje o tym, co należy Ci się od Twojego pracodawcy i jakie prawa pracy obowiązują w tym wyjątkowym czasie w Niemczech dowiesz się z polskojęzycznego profilu Doradztwo Migracyjne 4.0! Tam możesz także kierować swoje pytania w tej sprawie!
Dodatkowo Projekt DGB “Faire Mobilität” uruchomił infolinię, na którą można zadzwonić i zapytać o prawa pracownicze w Niemczech w czasie pandemii koronawirusa, oczywiście również w języku polskim – 0800 0005780.
#Pomoc Ambasady lub Ministerstwa Spraw Zagranicznych
Potrzebujesz innych informacji lub pomocy od Ministerstwa Spraw Zagranicznych? Tutaj możesz zadzwonić i zapytać: Centrum Informacji Konsularnej MSZ: +49 30 7001 48 00 (dni robocze, godz. 9:00-17:00).
Informacje o ograniczeniach związanych z spowolnieniem rozprzestrzeniania się koronawirusa na terenie Niemiec znajdziecie na stronie Bundesregierung. Polecam także śledzenie kanałów rządowych w social mediach – tam wiedza podana jest w przystępny i łatwy do zrozumienia sposób.
Życzę Wam zdrowia!
Artykuł powstał w oparciu o wiedzę z RKI (Robert Koch Institut), gov.pl (Serwis Rzeczypospolitej Polskiej) oraz oficjalnych portali miast i stron państwowych.
0 komentarzy