fbpx

Miejsca w sieci, które warto śledzić na emigracji w Niemczech

Dzisiaj chciałabym się z Wami podzielić miejscami w sieci, które mnie rozwijają i ułatwiają codzienność w Berlinie i na emigracji. Będą to konta na Instagramie oraz blogi i kanały na YouTube’ie, które warto śledzić na emigracji w Niemczech. A przed Wami, dodatkowo, coś totalnie szalonego, czyli mój pierwszy filmik nagrany dla Was! Tylko proszę się nie śmiać i oglądać z wyrozumiałością!!! 🙂

Mój wpis podzielę dzisiaj na trzy części: język niemiecki, emigrację oraz Berlin. Jako, że jesteśmy w Niemczech to język niemiecki jest (lub przynajmniej powinien być) w centrum naszych zainteresowań! I dlatego zacznę od bezpłatnych miejsc do nauki niemieckiego w sieci.

Miejsca do nauki języka niemieckiego, które warto śledzić na emigracji w Niemczech

#Fröhlich Deutsch

Na pierwszy ogień mój ukochany kanał do nauki niemieckiej wymowy – fröhlich Deutsch. Kanał prowadzi Michaela i pokazuje jak wypowiadać nie tylko niemieckie słówka, ale również pojedyncze litery. Na tym kanale znajdziecie bardzo dużo ćwiczeń, które pomogą Was z wymową. Michaela pokazuje jak układać i ćwiczyć język do wymowy danych zwrotów. Wszystko podane prosto i zrozumiale!

Poza tym na kanale znajdziecie także krótkie porady dotyczące różnych egzaminów językowych! Ja właśnie w ten sposób trafiłam na fröhlich Deutsch i tak już zostałam! 🙂

#Niemiecka Sofa

Niemiecka Sofa to miejsce w Internecie, które należy do Oli. Niemiecką Sofę znam akurat z Instagrama, gdzie Ola uczy niemieckiego słownictwa i zwrotów. Znajdziecie tam wiele słówek oraz poleceń niemieckich pozycji filmowych i serialowych.

#Majstersztyk Językowy

Moja imienniczka Martyna jest twarzą Majstersztyka Językowego i w jego ramach prowadzi zarówno pełne inspiracji konto na Instagramie jak i kanał na YouTube’ie. Na YouTub’ie Martyna publikuje serie “10 um 1“, w której do jednego słowa dobiera 10 kontekstów. Dzięki temu uczymy się nie tylko jednego słówka, ale również kolokacji.

#Językowy Precel

Tutaj rządzi Diana, to ona dowodzi blogiem Językowym Preclem. Diana podchodzi do języka praktycznie i uczy języka niemieckiego w kontekście sytuacyjnym. Na blogu znajdziecie podział na słownictwo wokół jedynej sytuacji, np. wizyty u lekarza czy w przedszkolu lub danego serialu. Diana ma również w swoich zasobach wiele ćwiczeń gramatycznych.

#Los geht’s

Na koniec polecę Wam również Justynę i jej los geht’s. Justyna skupia swoją działalność na Facebooku, gdzie publikuje językowe treści związane z aktualną sytuacją w Niemczech. Uczy języka codziennego, niemieckiego small talk’u oraz przekazuje wiele wiedzy dotyczącej języka biznesowego – tj. pisanie maili.

O emigracji – te miejsca warto śledzić na emigracji, gdziekolwiek jesteś!

#Polki sobie radzą. Społeczność przedsiębiorczych emigrantek

Polki sobie radzą…” to grupa na Facebooku, którą opiekuję się Adrianna z bloga Emigracja Po Sukces. To miejsce, w którym kobiety z całego świata dzielą się swoimi doświadczeniami, sukcesami, ale i troskami z emigracji. Na grupie można się zainspirować oraz poprosić o pomoc, wsparcie i ciepłe słowo!

#Polki na obczyźnie

@polkinaobczyznie to konto na Instagramie, które zrzesza Polki z całego świata! Na Instastories w niemalże każdy weekend jedna Polka-Emigrantka pokazuje jak wygląda jej rzeczywistość. Oczywiście za każdym razem inna. Polki opisują swoją historię – w jakim kraju mieszkają, jak tam trafiły, co tam robią i czym zachwyca ją (bądź nie) dany kraj! Super ciekawe. Polecam! Ja słucham jak weekendowego radia. 🙂

Blogi o Berlinie

#Blog o Berlinie

Jako pierwszy berliński blog biorę na tapet Klaudie i jej Blog o Berlinie. Jak sama nazwa wskazuje w centrum tego bloga jest Berlin i wszystko co Berlina dotyczy. Znajdziecie tutaj wiele poleceń kawiarni i restauracji oraz innych godnych uwagi miejsc na mapie miasta! Ten blog jest dla tych, którzy wybierają się do Berlina na wycieczkę lub weekend, ale stali mieszkańcy również mogą znaleźć tam coś dla siebie! 🙂

#Berlin na macierzyńskim

Miejsce w sieci Mileny Berlin na macierzyńskim to blog parentingowy z Berlinem w tle. Ja śledzę Milenę również na Instagramie, gdzie zawsze zainteresuje mnie jakąś ciekawą anegdotką, nawet gdy temat kompletnie mnie nie dotyczy! 😛 Ten blog jest zatem dla każdego rodzica w Berlinie, ale również dla tych, którzy lubią posłuchać i poczytać o dwujęzyczności czy innych tematach związanych z wychowywaniem dzieci w Niemczech.

#Berlińsko

Berlińsko jest to blog “pstrykany” przez Justynę. Pstrykany, ponieważ bazuje na fotografiach i za to bardzo go lubię! Jest to swego rodzaju zbiór fotorelacji. Uwielbiam zdjęcia Berlina robione przez Justynę, dlatego obserwuje ją również na Instagramie. Można tam wyłuskać fajne fotospoty w Berlinie! 🙂

Podziel się swoimi miejscami wartymi polecenia!

I to już koniec mojej listy! Wiem, że tych miejsc jest o wiele, wiele więcej. Jednak to są miejsca, które ja najbardziej lubię i z czystym sumieniem polecam! Ty możesz powiedzieć mi, w komentarzu tutaj lub na Facebooku czy Instagramie, co i kogo Twoim zdaniem warto śledzić na emigracji w Niemczech!? Co Ci ułatwia emigrację? Co pomaga Ci tutaj na miejscu? Gdzie szukasz inspiracji? Już umieram z ciekawości!



Newsletter Migrantki

Zapisz się na mój bezpłatny newsletter! 


*Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.
Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z moją polityką prywatności.




Dziękuję!

Teraz leć do swojej skrzynki mailowej i potwierdź subskrypcję! 

.

ZAPISZ SIĘ NA MIGRACYJNY NEWSLETTER:

.

WIĘCEJ POSTÓW W TEJ KATEGORII:

10 KOMENTARZY

10 komentarzy

  1. Adrianna

    Dziękuję za wyróżnienie. Jeśli chodzi o świetne miejsca, które warto dodać, to niewątpliwie “Polki w Belinie” i “Rodzina w Belinie” z Prezes Marzeną Nowak. Tyle, co Ona wraz z jej współpracownikami zrobili dla kobiet i rodzin w Berlinie, to my tu – z NRW i RLP – podziwiamy z niekłamaną zazdrością. Z mojego regionu dodałabym Joannę Szymańską z projektem “Info-Point-Polregio”, którego celem jest wsparcie na wielu płaszczyznach Polaków mieszkających w NRW.

    Odpowiedz
  2. Adrianna

    Dziękuję za wyróżnienie. Jeśli chodzi o świetne miejsca, które warto dodać, to niewątpliwie “Polki w Belinie” i “Rodzina w Belinie” z Prezes Marzeną Nowak. To, co Ona wraz z jej współpracownikami zrobili dla kobiet i rodzin w Berlinie, to my tu – z NRW i RLP – podziwiamy z niekłamaną zazdrością. Z mojego regionu dodałabym Joannę Szymańską z projektem “Info-Point-Polregio”, którego celem jest wsparcie na wielu płaszczyznach Polaków mieszkających w NRW.

    Odpowiedz
    • Migrantka

      Cześć Ada! Dziękuję, że piszesz. Polki w Berlinie i panią Marzenę znam osobiście i chętnie również polecam! Polki w Berlinie polecałam w moim wpisie, gdzie wymieniałam miejsca, w których warto szukać pomocy i rzetelnych informacji: https://migrantka.com/2020/03/01/gdzie-szukac-rzetelnych-informacji-w-sieci-bedac-na-emigracji/. Robią świetną robotę!

      O projekcie “Info-Point-Polregio” nie wiedziałam, więc muszę się koniecznie zaznajomić! 🙂

      Odpowiedz
  3. Justyna Magic-Goliasz

    Hej Martyna, bardzo miło czyta się ten wpis.
    Takie wskazówki są bardzo cenne dla nas Polaków mieszkających w DE.
    Pozdrawiam Cię, trzymam kciuki za kolejne filmy na YT i dziękuję za wspomnienie o Los geht’s!
    Justyna z Los geht’s!

    Odpowiedz
    • Migrantka

      Część Justyna! Serdecznie dziękuję! 🙂 Z filmami zobaczymy jak będzie mi szło. 😛

      Odpowiedz
      • Justyna

        Mach einfach weiter, das wird schon klappen! 😉 Trzymam kciuki! 🙂

        Odpowiedz
        • Migrantka

          🙂 Dziękuję!

          Odpowiedz
  4. Julia

    ja jeszcze dodam mum_in_berlin na instagramie, swietne konto!

    Odpowiedz
  5. Wkurzony

    Dzięki za te felietony, ciekawe i życiowe, piszesz bez ogródek i tak powinni wszyscy robić a nie piszą ( poprawność polityczna, a, e)
    Nie wszystkie przeczytałem, nie ma czasu, a ja na razie mam go niewiele, strzeliło już 66 wiosenek, i z tego względu pisze, może będziesz mogla mi pomóc wyjść z tego błędu,
    Otóż przcuje tu już 8 lat, dziś znalazłem coś co nazywa się Doppelte Haushaltsfuhrung, niby to jest, ale rozliczając się z podatku nie chcą zaliczyć mi dojazdy do Polski do mojego mieszkania, wysłałem im kopie od notariusza ze posiadam mieszkanie własnościowe, według tego co piszą powinni mi uwzględnić dojazdy no powiedzmy 3 razy do Polski, gdyż mam urlop i faktycznie jeżdżę tym bardziej, że mam tam dzieci i wnuczki, ale ze tak powiem JAJA się zaczynają gdzie indziej, otóż oni powinni mi uwzględnić koszty poniesione w zwjazku z wynajęciem, opłatami za ogrzewanie i światło nie w Polsce ale te które place tu, czy mam racje
    Jeśli mam, to gdzie mogę się zgłosić by im to pokazać że to oni jej nie mają i czy mogę w tym wypadku rzadac (tak rzadac) zwrot tego wszystkiego za te 8 lat?

    Proszę byś mi odpowiedziała w miarę przystepnie

    Z powazaniem

    Malinowski Z

    Odpowiedz
    • Migrantka

      Dzień dobry! Ja nie jestem księgową i nie znam się na prawie podatkowym, więc nie umiem pomóc. Tutaj pewnie jedynie Steuerberater*in zna odpowiedź. Przykro mi, że nie umiem pomóc. Pozdrawiam! 🙂

      Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

KUP MÓJ PORADNIK ⮧

O MNIE ⮧

Cześć! Jestem Martyna — autorka tego bloga i podcastu “Kroniki migrantki”. Z zawodu jestem socjolożką i dziennikarką, a z zamiłowania Migrantką. Jeżeli chcesz usłyszeć, że na emigracji wszystko jest piękne i kolorowe, to jesteś w złym miejscu. Swoim blogowaniem pokazuję życie w Niemczech bez ściemy. Więcej o mnie! –>

ZAPISZ SIĘ NA MÓJ NEWSLETTER ⮧

.

OBSERWUJ MNIE NA INSTAGRAMIE ⮧

OBSERWUJ MNIE NA FACEBOOKU ⮧