fbpx

Strata pracy w Niemczech – co robić?

Strata pracy w Niemczech – zdarzyło się pewnie każdemu emigrantowi i emigrantce. Fakt, że żyjemy za granicą dodatkowo potęguje problem straty pracy w naszym życiu. Dlatego, że zazwyczaj nie mamy tutaj ani rodziny, ani bliskich znajomych, których moglibyśmy poprosić o pomoc. W takim razie, co zrobić po starcie pracy w Niemczech? Gdzie się udać? Gdzie szukać pomocy? Jakich formalności dopełnić? Na te i na wiele innych pytań, znajdziecie odpowiedzi w dzisiejszym wpisie. 🙂

Fot. Migrantka

Na początku chciałabym zaznaczyć, że mówię tutaj jedynie do osób, które pracują na “normalną” umowę. W sensie – z umową o pracę. Nie o takich, którzy mają założoną własną działalność lub pracują nielegalnie, tzw. “na czarno”.

Najlepsze źródło wiedzy o prawie pracy w Niemczech w języku polskim? Doradztwo Migracyjne 4.0! Tam znajdziesz pomoc! Ten artykuł powstał na bazie informacji z tego źródła!

Kiedy zameldować się w Urzędzie Pracy?

Wszystkie osoby pracujące w Niemczech są chronione prawem pracy i są wspierane w takich sytuacjach przez Arbeitsagentur, czyli Urząd Pracy. Jeżeli zatem wiecie wcześniej, kiedy kończy się Wam umowa o pracę, to Waszym obowiązkiem jest trzy miesiące przed końcem umowy o pracę zameldować się w Urzędzie Pracy jako osoba szukająca pracy. Ta sytuacja dotyczy osób, które mają umowę na czas określony i dokładnie wiedzą, kiedy kończy im się kontrakt. Jeżeli jednak dowiecie się o stracie pracy później, np. miesiąc przed (zgodnie z umową) lub w jakiś innych ekstremalnych warunkach jeszcze później, macie obowiązek zameldować się w Urzędzie Pracy do trzech dni od dowiedzenia się o stracie pracy.

W Arbeitsagentur można zarejestrować się jako osoba szukająca pracy osobiście lub telefonicznie. Po takiej formie zameldowania można swobodnie korzystać z serwisu internetowego Urzędu, na którym można zorientować się w swoich prawach i znaleźć wiele ofert pracy. Zadaniem Agencji Pracy jest bowiem znalezienie Wam, jak najszybciej, nowego zajęcia i wrzucenie z powrotem na rynek pracy. Dlatego zazwyczaj od razu w ten sam dzień (przy rejestracji osobistej) trafiacie w ręce pierwszego doradcy zawodowego, który ewentualnie pokieruje Was dalej.

Kiedy jestem osobą bezrobotną?

Jeżeli jesteście zameldowani już jako osoby szukające pracy to pamiętajcie, że nie oznacza to automatycznie, że jesteście bezrobotni. Bezrobotni stajecie się pierwszego dnia po końcu wcześniejszej umowy o pracę. Wówczas trzeba osobiście zarejestrować się jeszcze raz w Urzędzie jako osoba bezrobotna, najpóźniej pierwszego dnia bez pracy. Czyli jeżeli umowę o pracę macie do 30.11, to 1.12 będzie Waszym pierwszym dniem bezrobocia.

Zasiłek po stracie pracy w Niemczech

Każda osoba pracująca w Niemczech na umowę o pracę minimum przez 12 miesięcy podczas ostatnich dwóch lat ma prawo ubiegać się o Arbeitslosengeld, czyli zasiłek dla bezrobotnych. Umowa o pracę oznacza tutaj pracę z obowiązkiem płacenia składek na ubezpieczenie socjalne (niem. sozialversicherungspflichtig). Wysokość zasiłku dla bezrobotnych jest zależna od sytuacji rodzinnej oraz klasy podatkowej, jednak w “przeciętnym” przypadku jest to 60% dochodów netto. Jednak jak ciągle podkreślam, wszystko zależy od Waszej indywidualnej sytuacji. Warto zatem poradzić się u swojego doradcy zawodowego lub, w przypadku osób nie mówiących po niemiecku, w doradztwie migracyjnym.

Wniosek o uznanie zasiłku dla bezrobotnych (niem. Antrag auf Arbeitslosengeld) można składać również online, pamiętajcie jednak, żeby robić to dopiero po osobistym zameldowaniu bezrobocia w Urzędzie! Będziecie do tego, między innymi, potrzebować:

 • swoich danych osobowych i bankowych,
 • informacji o poprzednich pracodawcach,
 • informacji o ewentualnych obecnych zajęciach (np. Minijob),
 • świadectwa pracy od ostatniego pracodawcy (niem. Arbeitsbescheinigung),
 • informacji o przyczynie zerwania lub nieprzedłużenia umowy o pracę,
 • informacji o ubezpieczeniu zdrowotnym.

Pamiętajcie, że do wniosku po stracie pracy w Niemczech należy dołączyć szereg innych dokumentów potwierdzających informacje podane w arkuszu.

Co zrobić, gdy po stracie pracy w Niemczech nie mam na utrzymanie?

Jeżeli pomimo tego, że został Ci przyznany zasiłek dla bezrobotnych, nie stać Cię na podstawowe potrzeby, możesz starać się o Arbeitslosengeld II, czyli zasiłek socjalny. ALG II, potocznie zwane Hartz IV, to świadczenie dla osób, które nie mają zapewnionego minimum socjalnego. Pamiętajcie, że do Waszej sytuacji finansowej wliczają się wszelkie dobra materialne i wszystkie Wasze dochody, bez wyjątków!

Wniosek o Arbeitslosengeld II składa się w instytucji Jobcenter i jest to dość skomplikowany proceder. Może o tym następnym razem. Teraz chciałam jedynie zaznaczyć, że taka możliwość również wchodzi w grę. 🙂

Czy branie zasiłku to wstyd?

Na koniec podkreślę, że “branie” zasiłku dla bezrobotnych to żaden wstyd i powód do upokarzania. Po pierwsze: to my naszą pracą i płaceniem podatków “sponsorujemy” sobie właśnie pomoc tego typu. Po drugie: każdemu zdarza się zmienić pracę, tym bardziej za granicą! Gdyż jednocześnie uczymy się nowych zasad funkcjonowania, poznajemy inne możliwości, uczymy się języka i to całkowicie normalne, że z czasem chcemy zmienić pracę! Ja również byłam na bezrobociu i skorzystałam wtedy z pomocy Urzędu Pracy w nauce języka niemieckiego. I nie żałuję! Jedyne czego żałuję, to to, że zrobiłam to tak późno! 🙂

Nie mówię tutaj oczywiście o osobach, których jedynym celem jest “życie na socjalu” i tylko wiecznie kombinują, co zrobić, żeby nic nie robić. W ogóle nie biorę takich osób pod uwagę! Dla mnie jest to oszustwo i wstyd dla wszystkich Polaków żyjących w Niemczech! Takie osoby robią nam złą reputację i tak naprawdę marnują własne życie dla chwili rzekomej “wygody”. No cóż, to ich życie i ich czas, którego nigdy nie nadrobią.

Dalej nie wiesz co zrobić po stracie pracy w Niemczech?

Dalej nie wiesz co zrobić po stracie pracy w Niemczech? Masz skomplikowany przypadek i chcesz się skonsultować? Dodatkowo nie znasz języka niemieckiego i nie wiesz gdzie się z tym udać? I dla Ciebie jest ratunek! Pamiętajcie, że w Berlinie są miejsca, gdzie całkowicie ZA DARMO można otrzymać pomoc w języku polskim!!! W doradztwach migracyjnych można uzyskać pomoc przy wypełnianiu wniosków, można poprosić o konkretną poradę dopasowaną do indywidualnej sytuacji oraz skorzystać z porady specjalisty! Nie musicie pytać o pomoc na żadnych grupach na Facebooku ani płacić osobie, która pójdzie z Wami do Urzędu posiedzieć w kolejce! Nie róbcie tego! Korzystajcie z pomocy, którą otrzymujemy jako migranci za darmo! W poniższym linku znajdziecie konkretne adresy i numery telefonów, gdzie otrzymacie pomoc w języku polskim!

Artykuł napisany w oparciu o oficjalne informacje podane na stronie Arbeitsagentur oraz o własne doświadczenia.

ZAPISZ SIĘ NA MIGRACYJNY NEWSLETTER:

.

WIĘCEJ POSTÓW W TEJ KATEGORII:

3 KOMENTARZY

3 komentarze

 1. Anna Kot

  Dzień dobry jestem zainteresowana bezrobociem niemieckim
  pozdrawiam

  Odpowiedz
 2. Majewski

  straciłem pracem zareszwałem w urzedzie pracy 6.11.23 dajom Mi oferty pracy chodze nie mogę sie porożumieć ciaby pomoc prawnom

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

KUP MÓJ PORADNIK ⮧

O MNIE ⮧

Cześć! Jestem Martyna — autorka tego bloga i podcastu “Kroniki migrantki”. Z zawodu jestem socjolożką i dziennikarką, a z zamiłowania Migrantką. Jeżeli chcesz usłyszeć, że na emigracji wszystko jest piękne i kolorowe, to jesteś w złym miejscu. Swoim blogowaniem pokazuję życie w Niemczech bez ściemy. Więcej o mnie! –>

ZAPISZ SIĘ NA MÓJ NEWSLETTER ⮧

.

OBSERWUJ MNIE NA INSTAGRAMIE ⮧

OBSERWUJ MNIE NA FACEBOOKU ⮧