fbpx

Wnętrze Katedry Berlińskiej – spójrz w górę!

„Nie oceniaj książki po okładce” – pewnie nie raz to słyszeliście, ja też. Ale w tym przypadku możecie o tym zapomnieć, ponieważ okładka jest piękna, a wnętrze Katedry Berlińskiej jeszcze okazalsze. Wchodźcie z podniesioną głową, aby od razu zobaczyć niebiańskie sklepienie, piękne mozaiki i malowidła, które zdobią wnętrze kopuły przez co wygląda niesamowicie!

Berliner Dom

Czterech ewangelistów, czterech Reformatorów, czterech władców  

Katedra Berlińska, jako ważny punkt na ewangelickiej mapie Berlina, ma w swoim wnętrzu wiele odniesień do Reformacji. W rogach Katedry zobaczycie figury czterech najważniejszych reformatorów tamtych czasów – Lutra, Melanchtona, Zwingli oraz Kalwina. Po drugiej stronie sklepienia stoją natomiast postacie czterech ówczesnych władców. Joachima II, Albrechta Pruskiego, Fredericka Mądrego i Philipa Wielkodusznego, którzy zmieniając wiarę wprowadzili protestantyzm na ziemie ówczesnych Niemiec.

W niszach Katedry są również odniesienia do Nowego Testamentu – obrazy czterech ewangelistów, których autorem jest Anton von Werner. Pomiędzy figurami ewangelistów, reformatorów oraz władców i całego tego zamieszania można zobaczyć także różne sceny z Dziejów Apostolskich.    

Zwróć uwagę na szczegóły    

We wnętrzach Katedry Berlińskiej musisz zwrócić uwagę na przepiękne organy Sauer’a oraz ołtarz Stüler’a z białego marmuru i niesamowicie rzeźbioną ambonę. W Katedrze znajdują się także pięknie zdobione grobowe pomniki ważnych ówczesnych osobistości, takich jak np. Fryderyk III. A jak spojrzycie w górę, naprzeciwko ołtarza, nad ludem, znajduje się loża królewska. Podczas mszy i innych uroczystości kiedyś zasiadała tam panująca rodzina królewska. Do rezydencji cesarskiej jest dołączany herb z orłem i koroną i krzyżem, co oznacza związek między kościołem i państwem.

W każdym pomieszczeniu Berliner Dom znajdują się monitory, na których można obejrzeć krótkie filmiki i posłuchać historii o samej Katedrze, o czasach Reformacji czy o dziejach Martina Lutra. Berliner Dom ogląda się według wyznaczonej trasy zwiedzania. Wchodząc cesarskimi schodami coraz wyżej i wyżej, docierając aż do kopuły Berliner Dom. Z kopuły rozpościera się widok na historyczne centrum miasta, jest to imponująca panorama Berlina. Kopułę można obejść dookoła i podziwiać miasto z różnych perspektyw.  

A w piwnicach przerażająca krypta  

Kiedy będziecie już kończyć swoją wędrówkę po Katedrze, zejdzie również na sam dół, a dokładniej do krypty, która znajduje się pod budynkiem. Należy koniecznie ją odwiedzić, chociażby po to, aby zobaczyć jak zdobne były kiedyś trumny czy groby. Jest to grobowiec członków rodu Hohenzollernów, w którym znajduje się zatrważająco duuużo dziecięcych trumien – w tamtych czasach brakowało jedzenie a porody były bardzo ciężkie, dlatego wiele dzieci umierało. Myślałam, że dotyczyło to tylko biedoty, ale jak widać również rodów królewskich i osób im najbliższych. Konkretniej brakowało wówczas „właściwego” dla dzieci jedzenia i niektóre matki z desperacji dawały noworodkom suchy chleb i wino… niestety maluchy nie wytrzymywały takiej mieszanki…

Przeczytaj również o historii Katedry Berlińskiej!

Pigułka praktyki

Katedra jest w stanie pomieścić około 1500 osób, ma 98 metrów wysokości (przed wojną 114 m).
Budowa Katedry Berlińskiej kosztowała w sumie 11.5 miliona złotych marek! Nie licząc już jej odbudowy po wojnie i ciągłego dbania o jej stan…

Katedrę można zwiedzać:

  • od poniedziałku do piątku od 9:00 do 20:00,
  • w niedziele i święta od 12:00 do 20:00 (gdzie ostatnie wejście jest o 19:00),
  • od 31. października do 31. marca tylko do 19:00.

Katedry nie można zwiedzać podczas nabożeństw, koncertów lub innych uroczystości, dlatego warto zawsze wcześniej sprawdzić informacje na oficjalnej stronie Berliner Dom.

Co ciekawe podczas zwiedzania Katedry można wejść na samą górę, obejść kopułę dookoła i podziwiać panoramę Berlina z Berliner Dom!

UWAGA! Na nabożeństwa w Berliner Dom możesz wejść bezpłatnie (jak to na msze) – Katedra jest otwarta na wiernych – ale zwiedzanie w tym czasie jest surowo zabronione!!!

Bilety – normalny bilet kosztuje 7 euro, ulgowy 5 euro, dodatkowo można dokupić audioguide za 4 euro w sześciu dostępnych językach – niemieckim, angielskim, rosyjskim, francuskim, hiszpańskim i włoskim. Nie ma audioguide w języku polskim! Dzieci poniżej 18 roku życia wchodzą za friko. 😉



.

ZAPISZ SIĘ NA MIGRACYJNY NEWSLETTER:

.

WIĘCEJ POSTÓW W TEJ KATEGORII:

0 KOMENTARZY

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

KUP MÓJ PORADNIK ⮧

O MNIE ⮧

Cześć! Jestem Martyna — autorka tego bloga i podcastu “Kroniki migrantki”. Z zawodu jestem socjolożką i dziennikarką, a z zamiłowania Migrantką. Jeżeli chcesz usłyszeć, że na emigracji wszystko jest piękne i kolorowe, to jesteś w złym miejscu. Swoim blogowaniem pokazuję życie w Niemczech bez ściemy. Więcej o mnie! –>

ZAPISZ SIĘ NA MÓJ NEWSLETTER ⮧

.

OBSERWUJ MNIE NA INSTAGRAMIE ⮧

OBSERWUJ MNIE NA FACEBOOKU ⮧