fbpx

O MNIE

Cześć! Mam na imię Martyna – z zawodu jestem socjolożką i dziennikarką, a z zamiłowania Migrantką. Na swoim blogu i w podcaście „Kroniki migrantki” pokazuję Ci zarówno blaski, jak i cienie emigracji! Rozkładam zagadnienie migracji i życie w Niemczech na czynniki pierwsze, by Tobie było łatwiej niż mi!

Cześć, jestem Martyna!

Do Niemiec trafiłam całkiem przypadkowo! W moich założeniach przyjechałam na rok, a już niedługo minie mi dekada. Moja migracyjna przygoda zaczęła się w Monachium, gdzie mieszkałam przez pierwsze trzy lata w Niemczech. Potem było mi na Bawarii za ciasno i za duszno, więc ruszyłam na podbój kolorowego Berlina!

Poznałam wszystkie odcienie emigracji! Doskonale wiem, jak trudno odnaleźć się w obcym, zupełnie nieznanym świecie – bez znajomości języka i bez kawałka własnej podłogi oraz jak ciężko się po tym podnieść i zacząć życie od nowa. Wiem jednak, ile satysfakcji daje to, gdy nareszcie zaczyna się układać!

Mój blog podcast da Ci potrzebną wiedzę, pokaże kierunek działania oraz zainspiruje do rozwoju i walki o siebie! Pokazuję tutaj historie migracyjne różnych osób, dzielę się swoimi doświadczeniami, przekazuję wiedzę z zakresu socjologii migracji oraz daje praktyczne porady dotyczące życia w Niemczech.

Migrantka to ja, to my, to wszyscy ci, którzy decydują się na życie na emigracji.

Migrantka to społeczność, którą zaczęliśmy współtworzyć. Razem migrujemy między kulturami, językami i granicami. W zależności od kraju, w którym się znajdujemy nakładamy na siebie różne maski: w Polsce jesteśmy emigrantkami, w innych krajach imigrantkami.

Budujemy na tym niestabilnym fundamencie swoją nową tożsamość, przepracowujemy żałobę migracyjną, by stworzyć siebie na nowo. Dodatkowo nauka języka obcego sprawia, że nasz dwujęzyczny umysł wchodzi na zupełnie inne tory komunikacji, których musimy się nauczyć. Z biegiem lat łączymy w sobie to, co w nas polskie, z tym niemieckim, które nam się spodobało i które chcemy wziąć do siebie. Nie czujemy się już Polkami, nie jesteśmy też Niemkami, jesteśmy kimś więcej – MIGRANTKĄ!