fbpx

Mieszkanie w Niemczech: jakie dokumenty są potrzebne do wynajmu

Kto mieszka w Niemczech, ten doskonale wie, że szukanie mieszkania do wynajęcia jest tutaj nie lada wyzwaniem! A dokładniej mówiąc: jest katorgą dla samych Niemców, już nie wspominając o imigrantach! Dlatego najważniejsza jest strategia i dobre przygotowanie. Najlepiej zacząć od skompletowania niezbędnych dokumentów. Mieszkam w Niemczech od kilku lat i w tym czasie zmieniałam „lokum”, aż lub tylko, 5 razy, z różnych przyczyn. Chociażby ze względu na przeprowadzkę z Monachium do Berlina. Z tego artykułu dowiesz się, jakie dokumenty warto mieć, starając się o mieszkanie w Niemczech.

Jakie dokumenty są potrzebne do wynajmu mieszkania w Niemczech?

Wynajmując mieszkanie w Niemczech, konieczne jest przedstawienie kilku istotnych dokumentów. Te dokumenty są niezbędne, aby potencjalni najemcy mogli udowodnić swoją zdolność do opłacania czynszu i być wiarygodnymi w kwestii finansowej. Wszystkie te dokumenty polecam zgromadzić przed rozpoczęciem poszukiwania mieszkania, bo trzeba z kompletem odpowiadać na zgłoszenia i mieć przygotowane już na oglądanie.

Zaświadczenie o dochodach: Einkommensnachweis  

Po pierwsze i najważniejsze zaświadczenie o zarobkach i przedstawienie swojej sytuacji zawodowej. Zaświadczeniem o dochodach jest wszystko to, co pokazuje miesięczny dochód całego gospodarstwa domowego. Zazwyczaj osoby wynajmujące mieszkania oraz spółdzielnie wymagają kopii dochodów z trzech ostatnich miesięcy (niem. Lohn- oder Gehaltsabrechnungen) oraz przedstawienia sytuacji zawodowej.

Na miesięczny dochód składa się m.in.:

  • wypłata z pracy etatowej (na cały lub pół etatu),
  • zarobki z własnej działalności,
  • zarobki z Minijob,
  • dodatki lub zasiłki socjalne.
SPRAWDŹ MÓJ PORADNIK
„PIERWSZE KROKI W NIEMCZECH”

 najważniejsze informacje na start

 praktyczne wskazówki

 platforma online

 w wersji do czytania i słuchania

 zbiór niezbędnych linków

Informacja o wypłacalności: Bonitätsauskunft (tzw. SCHUFA)

Nie znam się na finansach, więc będzie prosto Bonitätsauskunft to informacja o wypłacalności i zdolności kredytowej. Jest to zaświadczenie, które może usłyszysz pod nazwą SCHUFA — to skrót od Schutzgemeinschaft für allgemeine Kreditsicherung.

SCHUFA to firma zajmująca się zbieraniem danych o zdolności kredytowej i udzielaniem o tym informacji różnym instytucjom i klientom, by chronić ich przed stratami. Jeżeli nie masz żadnych długów i niespłacanych zaległości lub rat to Twoja SCHUFA będzie pozytywna. Oznacza to, że jesteś osobą wypłacalną i godną zaufania w kwestii finansów. Wyciąg danych z SCHUFA można zamówić przez Internet lub w swoim banku i jest to koszt około 30 €. Do szukania mieszkania potrzebne jest aktualne zaświadczenie, czyli nie starsze niż trzy miesiące.

Swoje dane z SCHUFA można raz w roku wyciągnąć za darmo.
Jednak dokument przychodzi wtedy drogą pocztową i trzeba na niego trochę poczekać.

Potwierdzenie o niezaleganiu z czynszem: Mietschuldenfreiheitsbescheinigung des bisherigen Vermieters

Mietschuldenfreiheitsbescheinigung des bisherigen Vermieters to potwierdzenie, że nie zalegamy z czynszem u obecnego wynajmującego lub w spółdzielni. Krótko mówiąc, to nic innego jak poświadczenie, że do tej pory regularnie i bezproblemowo opłacało się czynsz w obecnym mieszkaniu.

Takie zaświadczenie czy referencję powinien wystawić Ci właściciel(-ka) lub spółdzielnia obecnego lokum, które wynajmujesz. Obecny właściciel poświadcza po prostu, że nie macie u niego zaległości z czynszem, przez co rozumie się, że jesteście wypłacalni i bezproblemowi. Ten dokument nie zawsze jest wymagany, np. moja spółdzielnia w ogóle go nie chciała, jednakże przy dzisiejszej konkurencji na rynku mieszkaniowym myślę, że warto mieć więcej niż mniej!

Podanie o mieszkanie: Wohnungsbewerbung  

Wohnungsbewerbung to podanie o mieszkanie lub tzw. list motywacyjny, który warto napisać, starając się o swoje nowe cztery kąty w Niemczech. W takim podaniu można uargumentować, dlaczego potrzebujemy tego mieszkania, opisać nieco naszą historię i pokazać się od najlepszej strony. Dzisiejsza konkurencja na niemieckim rynku mieszkaniowym spycha na ostatnie miejsca w kolejce nawet najbardziej potrzebujące osoby, dlatego dobre podanie może bardzo dużo zdziałać.  

Formularz z danymi: Mieterdatenblatt

Mieterdatenblatt, to nic innego jak WYPEŁNIONY formularz, który należy przynieść ze sobą najlepiej już na oglądanie mieszkania. Niektóre spółdzielnie, a nawet i prywatni właściciele mieszkań życzą sobie takiego formularza z naszymi danymi, jeżeli staramy się o wynajem mieszkania. Jest to zazwyczaj jedna strona z podstawowymi informacjami na nasz temat: imię, nazwisko, dane kontaktowe itp. Taki formularz zazwyczaj znajdziesz na stronie interesującej Cię spółdzielni lub dostaniesz do wypełnienia na „castingu”, podczas oglądania mieszkania.

Dowód osobisty i meldunek

Dowód osobisty i ewentualnie dotychczasowy meldunek to, dla nas obcokrajowców, podstawy do załatwienia czegokolwiek w Niemczech.

*WBS: Wohnberechtigungsschein

WBS (die Wohnberechtigungsschein) to dokument potwierdzający, że danemu gospodarstwu domowemu należy się mieszkanie socjalne. Przed szukaniem mieszkania warto sprawdzić, czy ma się prawo do mieszkań socjalnych. Wszystko zależy od dochodów oraz kraju związkowego, w którym mieszkamy. Sprawdź w kalkulatorze WBS, czy możesz starać się o takie mieszkanie.

Czy da się wynająć mieszkanie w Niemczech?

Wiem, że znaleźć mieszkanie w Niemczech na wynajem to trudna sprawa i po prostu, aż nie chce się za to zabierać. Doskonale to rozumiem! Jednak nie poddawaj się: wysyłaj swoje zgłoszenia i oglądaj codziennie nowe ogłoszenia w sieci. Nie zamykaj się na jedną drogę! Próbuj wszystkiego: grupy na Facebooku, portale z ogłoszeniami, wpisy na eBay Kleinanzeigen. Patrz na wszystko!

28 KOMENTARZY

28 komentarzy

  1. Miłosz

    Bardzo przydatne informacje. W przyszłym roku planuję przeprowadzkę i na razie zastanawiam się nad miastem, w którym miałbym mieszkać. Mam bardzo dobre połączenie busem z Tarnowa do Niemiec południowych, a chciałbym mieć bezproblemowy dojazd do domu rodzinnego. Na pewno skorzystam z przedstawionych we wpisie rad 🙂

    Odpowiedz
    • Migrantka

      Cieszę się, że pomogłam! 🙂

      Odpowiedz
  2. Marek

    My myślimy o przeprowadzce do Niemiec na stałe.Jesteśmy małżeństwem w sile wieku z 12letnią córką.Proszę o info na jakich portalach szukać pracy i mieszkania.Pozdrawiamy serdecznie

    Odpowiedz
    • Migrantka

      Cześć! Wszystko zależy jaka praca i jakie miasto. Czy będzie to Berlin czy inne miasto? Poszukiwanie mieszkania w Niemczech to bardzo duże wyzwanie, więc proszę uzbroić się w cierpliwość. 🙂

      Odpowiedz
      • Marcin

        a jak długo jest ważny vorvermieterbescheinigung, i czy spółdzielnia da mi nowy jeśli w pierwszym jest tylko mój numer wynajmującego zamiast nazwisko? nowa spółdzielnia chce poprawiony dokument.

        Odpowiedz
        • Migrantka

          Nie wiem, czy rozumiem pytanie. SCHUFA musi byc aktualna, nie starsza niż trzy miesiące. To poproś starą spółdzielnię o poprawienie dokumentu, z Twoim imieniem i nazwiskiem, nie powinni robić problemu, albo dostarcz nowej umowę ze starego mieszkania, gdzie jest Twój numer wynajmującego, bo oni muszą to zweryfikować. 🙂 Powodzenia!

          Odpowiedz
  3. Jaga

    Cześć! A jak to jest z SCHUFĄ kiedy do tej pory należeliśmy do polskiego banku?

    Odpowiedz
    • Migrantka

      Cześć! Nie wiem do końca, bo ja SCHUFA wyrabiałam, jak już miałam w Niemczech jakieś umowy: chociażby na abonament na telefon. Słyszałam, że wtedy SCHUFA wyjdzie po prostu pusta, ale czy to prawda? Nie wiem. 🙁

      Odpowiedz
  4. Karolina

    Cześć 🙂 własnie przeprowadziłam się do Berlina, jakie spółdzielnie mogłabyś polecisz ?
    Z góry dziękuję !

    Odpowiedz
    • Migrantka

      Cześć! Jest tak dużo spółdzielni, że niestety nie umiem odpowiedzieć na to pytanie. 🙁 Przykro mi. Tym bardziej, że na swojej skórze sprawdziłam jak na razie tylko dwie. Czułabym się nie w porządku polecając Ci jakąś konkretną. Sorki!

      Odpowiedz
  5. Dawid

    A jak znaleźć mieszkanie w Berlinie jeśli mieszkam w Polsce i dopiero chcę się przeprowadzić?

    Mieszkanie z agencji pracy odpada bo z rodziną chcę się przeprowadzić. Druga sprawa myślę , by poszukać pracę trochę lepszą np. w IT albo jako spedytor.

    Odpowiedz
    • Migrantka

      Cześć Dawid! Jak znaleźć swoje pierwsze mieszkanie w Niemczech, gdy nie ma się jeszcze wszystkich niezbędnych dokumentów opowiadam szczegółowo w moim poradniku PIERWSZE KROKI W NIEMCZECH: https://migrantka.com/pierwsze-kroki-w-niemczech/. Nie da się odpowiedzieć na to w kilku słowach, jest kilka sposobów, z których można skorzystać.

      Odpowiedz
  6. MP

    Witam czy żeby wynająć mieszkanie jest potrzebna umowa o prace ? Mieszkam i pracuje w Hamburgu i chce się przeprowadzić w okolice Drezna ale nie mam tam jeszcze pracy
    Najpierw chce wynająć mieszkanie i wtedy szukać pracy czy można tak zrobić ?

    Odpowiedz
    • Migrantka

      Cześć! Też miałam podobny problem przeprowadzając się z Monachium do Berlina! Wtedy np. trzeba użyć swojego uroku osobistego i jakoś przekonać do siebie wynajmującego, lub np. wynając mieszkanie na okres tymczasowy. O tym, jak to zrobić i jak można to obejść piszę więcej w moim poradniku „Pierwsze kroki w Niemczech”: https://migrantka.com/pierwsze-kroki-w-niemczech/. 😉

      Odpowiedz
  7. Rodz.

    witam serdecznie. chcę się przeprowadzić z rodziną do Niemiec wraz z pupilami. w okolice Bawarii. Co muszę załatwić i jak szukać mieszkania bądź starać się o socjal. Jestem osobą z inwalidzctwem. pozdrawiam

    Odpowiedz
    • Migrantka

      Dzień dobry! Dokumenty wymienione w artykule są potrzebna do znalezienia mieszkania w Niemczech, jeżeli jest Pani osobą z inwalidztwem, to proszę postarać się o dokument o nazwie WBS. On uprawnia do mieszkań socjalnych dla osób najbardziej potrzebujących. Trzymam kciuki!

      Odpowiedz
  8. Marcin...

    witam a orientujecie się jakie dokumenty są potrzebne do wynajmu mieszkania socjalnego mając gewerbe?

    Odpowiedz
  9. Milenia Modrzejewska

    Witam. Stoję pod ściana. Mój partner(Niemiec) choruje od roku na nowotwor. Przebywa w mieszkaniu z serwisem medycznym. Miało nie być problemu z moim meldunkiem. Teraz okazuje się ze nici z tego. Zostawiłam Belgię, prace i rodzine. Okazuje się że mieszkam u niego na czarno. Bez meldunku nie mogę się zatrudnić, ubezpieczyć. Co robić?! Pozdrawiam i mam nadzieje na rady.

    Odpowiedz
    • Migrantka

      Cześć Milena, bardzo mi przykro, że coś takiego Cię spotkało. Niestety nie do końca wiem, jak mogłabym pomóc… Zostaje pewnie szukanie innego mieszkania, w którym będziesz miała prawo do meldunku.

      Odpowiedz
  10. jw

    Czy spotkałaś się z sytuacją, odmowy podpisania umowy na abonament i internet przez jakąkolwiek sieć?
    Byłam w telekom, aby wziąć umowę na internet i była odmowa ponieważ potrzebuje dokumentu, który potwierdza że mogę mieszkać w Niemczech.
    Zaznaczę że jestem w Niemczech już zameldowana od kilku miesięcy

    Odpowiedz
    • Migrantka

      Heeejo, miałam sytuację z 1&1: nie chcieli mi dać abonamentu, bo nie miałam niemieckiego dowodu, a niby był potrzebny. Co polecam? Na początek: na spokojnie wytłumacz, że Polska jest w UE i nie potrzebujesz „pozwolenia na pobyt” ani „pozwolenia na pracę”, bo niektórzy po prostu nie ogarniają geografii. xD Jeżeli to nie pomoże, to wtedy poproś kierownika filii. A jeżeli kierownik potwierdzi wersję pracownika, to powiedz, że chcesz mieć to na piśmie i wtedy zgłoś sprawę do centrali, na stronie internetowej powinnaś znaleźć jakiś kontakt. Możesz nawet od razu w sklepie zadzwonić na infolinię. Jeżeli robią problemy i nie chcą Ci wystawić takiego dokumentu, napisz maila z opisaniem sprawy i zapytaj, dlaczego jest Ci odmawiana umowa na internet. Wtedy muszą odpisać i będziesz miała dowód na piśmie. Generalnie chodzi o to, żeby pokazać, że znasz swoje prawa i wiesz, co Ci się należy. Ja jeszcze podałam przykład — konkretny z imienia i nazwiska — osoby, która ma taką umowę, a jest w takiej samej sytuacji jak ja. No i polecam komunikację mailową, bo wtedy masz wszystko czarno na białym i możesz złożyć skargę o dyskryminację. I infolinia & kontakty do biur wyżej pana sprzedawcy w filii.

      Odpowiedz
  11. Kaldekor

    Doskonały artykuł odnośnie dokumentów potrzebnych do wynajęcia mieszkania w Niemczech. Warto też dodać kilka słów na temat pierwszego kontaktu z wynajmującym i pierwszej wizyty w potencjalnym mieszkaniu. Nie tylko dokumenty, ale również prezentacja osobista ma znaczenie. Zatem, zanim się udamy na oglądanie, dobrze jest zadbać o estetykę wnętrza – to może być dla wynajmującego równie istotny aspekt co nasza zdolność kredytowa. W kontekście aranżacji wnętrza, można zwrócić uwagę na meble, które planujemy wprowadzić, czy są one w harmonii z ogólnym stylem mieszkania – czy to nowoczesnym, skandynawskim czy industrialnym. Dobrze jest także przyjść z wydrukowaną listą pytań czy uwag, aby pokazać swoje zorganizowane podejście do wynajmu. Wynajmujący często uważają taką proaktywność za duży plus. Oczywiście, nie mniej ważna jest komunikacja z obecnym wynajmującym. Jeśli jesteśmy w stanie pokazać, że zawsze płaciliśmy czynsz na czas i dbaliśmy o mieszkanie, to znacznie podniesie to naszą wiarygodność. W tym kontekście wartościowym dodatkiem może być również tzw. „Übergabeprotokoll”, czyli protokół zdawczo-odbiorczy z poprzedniego mieszkania, który pokazuje w jakim stanie pozostawiliśmy poprzednie lokum. W skrócie, dobre przygotowanie to klucz, a nasza prezentacja osobista i dbałość o detale mogą znacząco podnieść nasze szanse na znalezienie wymarzonego mieszkania.

    Odpowiedz
    • Migrantka

      Dziękuję za komentarz! Zgadzam się w 100 %! 🙂 Pozdrawiam! 🙂

      Odpowiedz
  12. angelika

    Chce przeprowadzic sie z polski do niemiec i chce tam wynajac mieszkanie ale jak mam je wynajac bez meldunku ?? Skoro jeszcze mieszkam w polsce to nie mam meldunku w niemczech . jest mozliwosc wynajecia mieszkania bez meldunku a po podpsianiu umowy najmu zamledowanie sie w nim ??

    Odpowiedz
    • Migrantka

      Hej, proponuję zapoznać się z moim ebookiem, którego wydałam na takie okazje: https://migrantka.com/pierwsze-kroki-w-niemczech/. Tam dzielę się sposobami na znalezienie pierwszego mieszkania w Berlinie. Zostaje wynajem na okres tymczasowy lub próba dogadania się z właścicielami, jest to niestety wyzwanie.

      Odpowiedz
  13. Ciekawska

    Cześć mam pytanie
    Czy wynajmując mieszkanie w Niemczech po przedłożeniu wszystkich papierów , wpłacając trzy mity kaucji , czy Mitte muszę płacić z mojego konta ?, czy może mi Mitte opłacać partner który mieszka w Polsce ?

    Odpowiedz
    • Migrantka

      ja przy podpisywaniu umowy podawałam po prostu numer konta, z którego oni automatycznie sobie ściągają czynsz. Myślę, że jeżeli jest to konto walutowe i nie będą mieli problemu z płatnościami w euro, to będzie ok. Można też oczywiście co miesiąc przelewać pieniądze na czynsz manualnie samemu, wtedy to już w ogóle powinno im być obojętne, z jakiego konta będzie przelew. 🙂

      Odpowiedz

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Miasto Hanzeatyckie Lubeka 1 | Szymon Sieciński Blog - […] na temat poszukiwania mieszkania (na przykład na Dojczland.info, Polski Obserwator, MyPolacy.de, Migrantka.com, Życie w Niemczech czy Europa […]

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WIĘCEJ POSTÓW W TEJ KATEGORII:

KUP MÓJ PORADNIK ⮧

O MNIE ⮧

Cześć! Jestem Martyna — autorka tego bloga i podcastu „Kroniki migrantki”. Z zawodu jestem socjolożką i dziennikarką, a z zamiłowania Migrantką. Jeżeli chcesz usłyszeć, że na emigracji wszystko jest piękne i kolorowe, to jesteś w złym miejscu. Swoim blogowaniem pokazuję życie w Niemczech bez ściemy. Więcej o mnie! –>

ZAPISZ SIĘ NA MÓJ NEWSLETTER ⮧

OBSERWUJ MNIE NA INSTAGRAMIE ⮧

OBSERWUJ MNIE NA FACEBOOKU ⮧

ZAPISZ SIĘ NA MIGRACYJNY NEWSLETTER