Słuchacie podcastów? Ja jestem ogromną fanką tego typu przekazu! Słucham codziennie, znam wieeeeeele podcastów, także po polsku, o interesujących mnie tematach, ale wśród moich audycji znajdują się również te adresowane do osób uczących się języka niemieckiego. I właśnie o tym dzisiaj, zobacz moje podcasty do nauki języka niemieckiego!
Tytułem wstępu – moja przygoda z niemieckim
Jestem zwykłą dziewczyną, która wyjechała za granicę “na chwilę”, w pogoni za przygodą, by zobaczyć jak to będzie! Nie skończyłam germanistyki, nie znam dziesięciu języków, co więcej mój angielski kuleje na maksa! Nigdy nie planowałam życia za granicą i przez to kompletnie się do tego nie przygotowywałam. Krótko mówiąc – nie jestem żadnym specjalistą od języków, od nauki, a tym bardziej od życia za granicą. Nie jestem jeszcze całkowicie ogarnięta na emigracji, ja dopiero walczę o siebie i o lepszą przyszłość.
Jestem taka jak większość z Was! Uściślając – jestem w Niemczech od 5 lat, a naukę języka zaczęłam po roku pobytu tutaj. Mój niemiecki nie jest tragiczny, ale nieustannie wymaga polepszania, dlatego w miarę możliwości bombarduję się tym językiem z każdej strony. Wyjechałam z Polski bez znajomości języka niemieckiego (nie liczę tego czegoś co nazywano “lekcjami” w polskim gimnazjum). Kiedy padła decyzja, że zostanę w Niemczech na dłużej, rozpoczęłam walkę z niemieckim!
Podcasty?! Co to takiego?
Jeżeli ktoś nigdy nie spotkał się z czymś takim jak podcast i teraz łapie się za głowę i zastanawia się co to w ogóle jest, to pierwsze moje pytanie – jak Ty żyjesz człowieku? 🙂 A teraz wyjaśnienie – podcast to rodzaj audycji, słuchowiska. Mogą to być wywiady, rozmowy z ciekawymi ludźmi, monologi czy krótkie “wykłady” na jakiś temat. Jak zwał tak zwał. Teraz zamiast audycja czy słuchowisko, nazywa się to po prostu modnie podcast i tyle, trzeba przywyknąć.
Dzisiaj na rynku podcastów można znaleźć dużo interesujących nagrań na tematy przeróżne – od finansów, przez biznes, aż do naukę języka obcego właśnie – mam oczywiście także swoich polskich ulubieńców, ale dzisiaj nie o tym! Dzisiaj pokaże Wam moje ulubione podcasty do nauki języka niemieckiego. 🙂
Moje najulubieńsze podcasty do nauki języka niemieckiego
Zacznę oczywiście od wyjaśnienia, że są to podcasty, które ja lubię, a Ty wcale nie musisz ich pokochać. Możesz potem ewentualnie napisać w komentarzu, które Ty lubisz i co polecasz do nauki niemieckiego. Jeszcze tylko kwestia techniczna – ja słucham podcastów na telefonie, jest to kompletnie darmowe, ja nie płacę ani centa. Wystarczy pobrać aplikację do podcastów, moja nazywa się Podcast Addict lub skorzystać z Spotify, jeżeli masz tam konto.
Wspomnę tylko, że ja mam Samsunga, czyli coś z systemem Android. Nie mam do czynienia z iPhone’ami, więc kompletnie nie wiem jak to wygląda na tych telefonach. Wiem na pewno, że na iPhone’ach też jest jakaś aplikacja to słuchania tego typu audycji. Tam podobno rozgrywa się całe “podcast’owe” życie! Oczywiście, jeżeli nie masz telefonu (jeśli ktoś taki w ogóle istnieje to pozdrawiam) i nie możesz pobrać sobie aplikacji do słuchania, to podcasty są również dostępne na YouTubie lub na stronach internetowych podanych niżej audycji.
UWAGA! WAŻNE INFO! – podcasty można pobrać/naładować w aplikacji i następnie odsłuchiwać w trybie offline (bez użycia Internetu!) lub słuchać jak radio, czyli online. Nie ma już co przedłużać – zacznę od najulubieńszego! 🙂
Slow German (mit Annik Rubens)

“Slow German” to pierwsze podcasty, których słuchałam, aby polepszyć mój niemiecki. Na początku na YouTubie, a potem odkryłam genialną aplikację, o której pisałam powyżej. Są to audycje na ciekawe tematy, bardzo dla mnie interesujące, czyli o historii Niemiec, o niemieckich obyczajach i świętach, o codzienności w Niemczech, o wpływowych osobach, o typowych zachowaniach Niemców itp.
Pani, która mówi w podcaście, czyli Annik Rubens, ma bardzo dobrą dykcję przez co mówi bardzo wyraźnie i powoli, ale nie za wolno. Mam nadzieję, że wiecie, o co chodzi 🙂 – i dlatego bardzo łatwo przyswaja się te audycje. Podcasty są tworzone z myślą dla osób zaawansowanych, średnio zaawansowanych, ale również dla kompletnych początkujących i te są mówione częściowo po angielsku i oznaczone w tytule jako “Absolute Beginner”.
Sprachbar (DW)

Kolejną audycją, którą na maksa polecam jest “Sprachbar”. Jest ona tworzona przez Deutsche Welle, czyli niemieckie radio z siedzibą chociażby w Berlinie, które tworzy audycje w 30 językach! Jest to audycja moim zdaniem dla osób już bardziej zaawansowanych, ponieważ jest już nieco trudniejsza i szybsza. Podcasty “Sprachbar” opowiadają o jakimś zjawisku lub jakimś związku frazeologicznym, potocznych zwrotach językowych czy zbitkach wyrazowych.
Podcasty traktują czasami także o wyrazach, które podobnie się wymawia, ale inaczej się je pisze i naturalnie mają inne znaczenie. Jedno nagranie trwa zazwyczaj około 5 minut i co najważniejsze w ciekawy i zabawny sposób opowiada oraz tłumaczy znaczenie danego tematu. Te podcasty prowadzą za każdym razem inne osoby, co również uważam za fajne, bo wówczas nie przyzwyczajamy się do jednej wymowy i stylu mówienia. Mega polecam!
Deutsch lernen durch Hören

Podcast na tematy ogólne, społeczne, z dużą liczbą naturalnych dialogów odgrywanych w różnych codziennych sytuacjach. Ten podcast poznałam dzięki ich działalności na Instagramie i ich konto w tym serwisie również serdecznie polecam. Uważam, że jest to podcast dla poziomu średnio zaawansowanego, dialogi nie są zbyt skomplikowane, lektorzy mówią wyraźnie i zrozumiale. Chcesz poznać także instagramowe konta do nauki języka niemieckiego? Koniecznie klikaj poniżej!
Top-Thema (DW)

Dodatkowo słucham podcastu “Top-Thema”, który podejmuje kontrowersyjne tematy społeczne lub po prostu mówi o czymś na czasie, ciekawym i niespotykanym. Są to proste audycje, czytane dość powoli i wyraźnie. Polecam… myślę, że nawet osobom średnio zaawansowanym, może na poziom B1 czy B2.
Podcasty te są ciekawe i łatwe do zrozumienia. Co najważniejsze są bardzo interesujące i przez różnorodność tematyki każdy znajdzie coś dla siebie. Dzięki zaczepieniu na aktualnych tematach jest się na bieżąco z codziennym słownictwem.
Wort der Woche (DW)

Następną audycją, którą na maksa polecam jest “Wort der Woche” i jest to również twór od Deutsche Welle. Jak sama nazwa mówi są to cotygodniowe audycje, które opowiadają o jakimś słowie, dzięki czemu można je łatwo zapamiętać. Moim zdaniem są to audycje dla średnio zaawansowanych, chyba nieco łatwiejsze niż podcast “Sprachbar”.
Oczywiście w tych podcastach nie ma jakiś prostych i znanych słówek, tylko łatwym językiem tłumaczone są bardziej trudne i złożone słowa. Co najważniejsze podcasty są mega zabawne, trwają około 2 minut, więc SERIO każdy znajdzie na nie czas raz w tygodniu.
Alltagsdeutsch (DW)

I kolejna audycja od Deutsche Welle, ale naprawdę tylko przez to, że robią to dobrze na maksa! “Alltagsdeutsch” jest to podcast, podczas którego wypowiadają się po prostu “zwykli” Niemcy. Te audycje są dość trudne i przez to, że niekiedy cytowane są wypowiedzi “normalnych” ludzi, dość niewyraźne. No, ale cóż taki jest język, nie zawsze na ulicy spotkamy pięknie mówiącego lektora.
Te audycje są już nieco dłuższe, bo mają około 10 minut i opisywane są w nich jakieś zjawiska, problemy czy inne tematy z różnych perspektyw. Są moim zdaniem nieco bardziej dziennikarskie, już nie takie na luzie i wesołe, tylko po prostu opisują dany temat, niekiedy robi to lektor, a niekiedy są to wywiady.
Ten podcast nie dość, że opisuje codzienność w Niemczech, to pokazuje także potoczny język niemiecki dzięki wtrącanym wypowiedziom. Jednakże uważam, że to jest podcast dla osób bardziej zaawansowanych, co nie znaczy, że ktoś kto nawet nie wszystko rozumie nie może sobie go słuchać! Ja słucham, czasami odpływam, ale staram się mimo wszystko koncentrować. 😛
Langsam gesprochene Nachrichten (DW)

I ostatni podcast, który Wam polecę z bólem serca, to po prostu powoli czytane wiadomości “Langsam gesprochene Nachrichten”. Są to około 7-minutowe nagrania wiadomości z każdego dnia. Dlaczego z bólem serca? Już tłumaczę – ja lubię politykę i codziennie oglądam i czytam wiadomości, ale … po polsku!
A te audycje są dla mnie jak krew z nosa, dlatego przyznaje, że nie słucham ich często, ale czasami próbuję się zmusić. Dlaczego? Ano dlatego, że w wiadomościach używa się form gramatycznych, których Niemcy nie używają potocznie aż tak dużo, a wypada je znać. Chociażby cytowanie innych osób, przetaczanie czyjejś wypowiedzi, strona bierna, druga forma przeszła czasowników itd. itp. Tak, ja też nad tym płaczę, no ale czasami zaciskam zęby i lecę. 😛
Nie znam się, to się wypowiem!
I na koniec ciocia dobra rada, czyli doradzę, mimo tego, że nie jestem specjalistą. Ja słucham podcastów w drodze do pracy, do domu, jak jadę rowerem, jak gotuję, jak sprzątam i jak już nic innego nie ma do roboty! Podsumowując – ja słucham podcastów w tak zwanym międzyczasie, przy okazji, jak coś robię co nie wymaga ode mnie jakiejś mega koncentracji.
Podczas jazdy metrem (tzw. “ubahnem”) włącz sobie podcasty na słuchawkach i korzystaj z wolnego czasu i tak nie masz w tym czasie nic innego do roboty. Nigdy nie zmuszam się do siedzenia na sofie i słuchania w skupieniu podcastów! Nie!!! Wtedy już dawno bym oszalała i po pierwszym podcaście usunęła tę aplikację! Te podcasty, które Wam polecam są serio zabawne i wesołe lub po prostu ciekawe. Gdy włączam je na słuchawkach i jadę w tym czasie rowerem lub jestem na siłowni to naprawdę nic mi się nie stanie, a przy okazji chłonę niemiecki niczym gąbka!
A jakie są Twoje ulubione podcasty do nauki języka niemieckiego?
I standardowo – napisz w komentarzu jakie Ty podcasty do nauki języka niemieckiego polecasz! Ja również chętnie się zainspiruję Twoimi poleceniami! 🙂 A jak klikniesz w tak pogrubione tytuły w tym wpisie to otworzą Ci się strony z podanymi podcastami, tam również dostępne są transkrypty podcastów i dodatkowe ćwiczenia gramatyczne dla “nadaktywnych”! 🙂
Hejka?
Ogromnie dziękuje za zbiór miejsc z łatwymi/ wolno czytanymi podcastami po niemiecku? rewelacja?
Próbowałam słuchać radia niem… jeszcze za szybko i dużo za trudnych słów na moim średnim poziomie. A to rewelacja .
Wielkie dzięki i pozdrawiam
Dodo
Część! To super! Ja właśnie też nie lubię radia, ogólnie nie jestem fanem radia, nawet po polsku. 🙂 A podcasty są dla mnie idealne. Ewentualnie seriale po niemiecku, no ale to już trzeba się skupić na video. 🙂 Cieszę się, że mogłam pomóc! 🙂
Bardzo ciekawy i warty przeczytania wpis, słuchanie podcastów to jedna z metod, która faktycznie bardzo przyspiesza proces przyswajania języka, ci z moich uczniów, którzy z niej korzystają, poszli bardzo szybko do przodu. Mam tylko prośbę, aby unikała Pani konstrukcji typu “Jak jadę Ubahnem czy Sbahnem” to prawdziwe potworki językowe, na które powinniśmy być uczuleni. Pozdraeiam serdecznie i życzę wielu inspiracji i wytrwałości
Serdecznie dziękuję za komentarz! 🙂 No właśnie te potworki to język potoczny Polaków mieszkających w Niemczech. Po prostu wiele tych nazw to spolszczenia, które istnieją w języku mówionym tutaj na miejscu, ale postaram się jakoś to zmienić. 🙂 Dziękuję! 🙂
Super wpis! Dziękuję serdecznie.
Wow! Super, dziękuję za miłe słowa! <3
Są dwa sposoby nauki przez słuchanie podcastów: pasywny i aktywny.
Twój sposób to pasywny. Ja pasywnie słucham tylko podcastów które mam odsłuchane kilkanaście razy i rozumiem na 100%.
Słuchanie aktywne polega na skupieniu się tylko i wyłącznie na słuchaniu podcastu, najlepiej z jednoczesnym gapieniem się w tekst. To pomaga mózgowi podczas nauki.
Ja słucham w kółko jednego podcastu, aż rozumiem na 90-100%. I później do niego wracam a na samym końcu trafia do pasywnego słuchania podczas jogingu, jazdy samochodem itp.
W ten sposób nauczyłem się angielskiego całkiem szybko. Teraz uczę się niemieckiego i skupiam się na jednym podcaście (Slow German). Jest trochę ciężko bo ona używa bardzo zaawanowanych słów jak “w cieniu kasztanowca” “wianek adwentowy” itp.
Podsumowując – popróbuj jeden podcast przemielić kilka lub nawet kilkanaście razy. (kilkadziesiąt? 😉 )
P.S. Polececam Listenig Time Podcast do angielskiego. W 1 odcinku autor wyjaśnia to co próbowałem Ci napisać.
Cześć Daniel, dziękuję za Twój komentarz, mam nadzieję, że ktoś skorzysta z Twojej metody. 🙂 Z pewnością jest ona bardzo efektywna, to nie ulega wątpliwości, ale ja umarłabym, gdybym jednego odcinka podcastu miała słuchać kilka razy. Nigdy mi się to nie zdarzyło, ani po polsku, ani w języku obcym, bo mnie to nudzi. Każdy musi znaleźć metodę dla siebie i pewnie Twój sposób ma wielu zwolenników. 🙂 Pozdrawiam z Berlina! 🙂
Jeżeli Cię to nudzi to raczej za łatwych materiałów słuchasz.;) Ja po pierwszym odsłuchaniu niemal nic nie rozumiem(więc nie ma opcji by mnie to znudziło).Po kilku odsłuchaniach w miarę rozumiem. Po kolejnych razach dopiero mam zrozumienie w granicach 80-90%. Oczywiście jak rozumiem podcast w niemal 100% – to słuchanie tego staje się nudne. Ale dla mnie każdy podcast jest wyzwaniem. Słucham tak długo, aż będę rozumiał.
Z doświadczenia wiem, że każdy nowy odcinek podcastu jest jakby o 1% mniejszym wyzwaniem. Kiedyś słuchałem jednego podcastu w bólach na początku a po kilkudziesięciu odcinkach sam słuchałem raz – podobnie jak Ty.
Jestem na 120 odcinku SlowGerman. Nadal jest ciężko. 🙁 Ale nie wymiękam!!!
Jak dojadę do końca – to przesłucham cały EasyGerman. To mnie motywuje. 😉
Ps. Możesz bawić się prędkością – i najpierw wysłuchać normalnie , a pózniej x1,8 albo jakoś tak. Szybkie słuchanie też dobrze działa, bo mózg się skupia zamiast “odpływac” od czasu do czasu, gdzieś na boki.
Rozumiem Twoją metodę. Na pewno nie dla mnie, ale wierzę, że działa w Twoim przypadku. Ja nie mam cierpliwości do tego, żeby słuchać odcinek podcastu kilka razy, bo to nuda: jak jest za trudny nuda, i jak jest łatwy też nuda. 🙂 Taki mam charakter, ale podziwiam osoby, które potrafią się mobilizować i wypisywać słówka i sukcesywnie uczyć się w ten sposób. 🙂