fbpx

Deutschland-Ticket: bilet za 49 € na całe Niemcy

Niemieckie pociągi zawsze były kojarzone z dość wysokimi cenami biletów. Podróż koleją to, w przeciwieństwie do Polski, często najdroższa forma komunikacji w Niemczech. Ze względu na zmiany klimatyczne niemiecki rząd chce jednak uatrakcyjnić transport publiczny i zachęcić jak najwięcej osób do korzystania z tej formy transportu. W ramach tych działań latem 2022 roku przez trzy miesiące mogliśmy kupować bilety za 9 € na podróże po całych Niemczech. Natomiast od kwietnia 2023 wszedł do sprzedaży jego następca: bilet o nazwie Deutschland-Ticket. W tym artykule dowiesz się, jakie korzyści płyną z posiadania biletu za 49 € w Niemczech, na jakich zasadach działa oraz jak i gdzie go kupić.

Co to jest Deutschland-Ticket?

Deutschland-Ticket to miesięczny bilet na wszystkie środki transportu publicznego w całym kraju za 49 €. Z tym biletem można korzystać zatem z pociągów regionalnych, transportu S-Bahn i U-Bahn, autobusów oraz tramwajów na terenie całych Niemiec. Niektóre kraje związkowe dodatkowo dopłacają do akcji rządowej i dzięki temu Deutschland-Ticket jest tam jeszcze tańszy.

Zalety biletu Deutschland-Ticket:
✓ nieograniczone podróże za 49 € miesięcznie,
✓ na wszystkie środki transportu publicznego w Niemczech,
✓ możliwość anulowania miesięcznej subskrypcji.

Gdzie i jak kupić Deutschland-Ticket?

Deutschland-Ticket jest dostępny głównie w formie cyfrowej lub jako karta chipowa. Bilet można kupić online, w aplikacjach, punktach sprzedaży Deutsche Bahn lub w biurach innych przewoźników lokalnych.

Bilet za 49 € jest jednak dostępny tylko w ramach abonamentu, co utrudnia lub wręcz uniemożliwia zakup takiego biletu turystom. Z abonamentu można co prawda zrezygnować z miesięcznym okresem wypowiedzenia do 10. dnia miesiąca, jednak do jego zakupu będzie trzeba podpisać umowę na abonament.

Bilet Deutschland-Ticket można kupić:

 • w specjalnej aplikacji Deutschlandticket App,
 • na oficjalnej stronie Deutsche Bahn — bahn.de,
 • w aplikacji DB Navigator,
 • w aplikacjach przewoźników lokalnych, w Berlinie jest to dla przykładu aplikacja BVG,
 • stacjonarnie w biurach DB w całych Niemczech lub w biurach innych przewoźników lokalnych.

Jak działa bilet za 49 €?

Bilet ten w przeciwieństwie np. do miesięcznej karty BVG na komunikację w Berlinie, jest imienny i ważny tylko z dokumentem tożsamości ze zdjęciem. Z tego wynika, że niestety nie można przekazywać go innym osobom.

Pamiętaj: dzieci do 6 roku życia podróżują za darmo!

Chcesz być na bieżąco z moimi pomysłami na wycieczki w Berlinie i okolicach?
Koniecznie obserwuj mnie na Instagramie i Facebooku!

Korzystanie z biletu Deutschland-Ticket jest możliwe na terenie całych Niemiec. Bez znaczenia jest to, w jakim miejscu i u jakiego przewoźnika kupisz ten bilet. Przykładowo ten zakupiony w Monachium będzie ważny także podczas wycieczek po Berlinie i okolicach. Należy jednak pamiętać, że bilet nie obejmuje podróży pociągami obsługiwanymi przez DB Fernverkehr AG lub innych przewoźników dalekobieżnych, takich jak FlixTrain, IC, EC oraz ICE. Bilet Deutschland-Ticket jest nieważny także w środkach transportu wykorzystywanych w celach turystycznych lub historycznych.

Przejście na bilet za 49 € z innego abonamentu

Jeżeli masz inny abonament u swojego lokalnego przewoźnika, a chcesz przejść na ofertę Deutschland-Ticket to jest to jak najbardziej możliwe. Na stronie swojej regionalnej komunikacji znajdziesz dokładne informacje, jak to zrobić. Przed wejściem do sprzedaży biletu za 49 € przewoźnicy informowali właścicieli abonamentów, jak tego dokonać. Uważaj, bo nie jest to automatyczna procedura! Musisz aktywnie potwierdzić, że chcesz zmienić swój abonament na Deutschland-Ticket.


Źródła:

Przydatne linki


◼️ Artykuł „Jaki bilet kupić na berlińską komunikację miejską?
◼️ Artykuł „10 pomysłów: gdzie można jechać z Berlina z biletem Deutschland-Ticket

ZAPISZ SIĘ NA MIGRACYJNY NEWSLETTER:

.

WIĘCEJ POSTÓW W TEJ KATEGORII:

5 KOMENTARZY

5 komentarzy

 1. Hubert

  Czyli da się kupić taki bilet przez internet na jeden miesiąc nie będąc mieszkańcem Niemiec?

  Odpowiedz
  • Migrantka

   Tak, w aplikacji można kupić, tylko trzeba do 6. danego miesiąca wypowiedzieć. Czyli można kupić np. na kwiecień teraz i od razu złożyć wypowiedzenie. Wtedy jest na miesiąc.

   Odpowiedz
 2. gnus

  Dzięki za ten wpis, nie sądziłem, że to jest na zasadzie abonamentu. A kojarzysz, czy jeśli kupi się go w punkcie DB, to wówczas obowiązuje ta sama zasada? Może da radę kupić go w automacie biletowym na dworcu?
  I może orientujesz się, czy można jakoś przewóz psa dodać do biletu miesięcznego, czy taki bilet kupuje się po prostu u konduktora na przejeździe osobno?

  Odpowiedz
  • Migrantka

   tak, obowiązuje ta sama zasada. ALe możesz kupić bilet i go od razu wypowiedzieć, do 6. dnia danego miesiąca. Wtedy możesz mieć go na miesiąc. Nie da się go kupić na dworcu, bo do niego trzeba podpisać umowę, ale można kupić w aplikacji.

   CO do psa: nie wiem, sorka. 🙂

   Odpowiedz
   • gnus

    Serdeczne dzięki.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

KUP MÓJ PORADNIK ⮧

O MNIE ⮧

Cześć! Jestem Martyna — autorka tego bloga i podcastu „Kroniki migrantki”. Z zawodu jestem socjolożką i dziennikarką, a z zamiłowania Migrantką. Jeżeli chcesz usłyszeć, że na emigracji wszystko jest piękne i kolorowe, to jesteś w złym miejscu. Swoim blogowaniem pokazuję życie w Niemczech bez ściemy. Więcej o mnie! –>

ZAPISZ SIĘ NA MÓJ NEWSLETTER ⮧

.

OBSERWUJ MNIE NA INSTAGRAMIE ⮧

OBSERWUJ MNIE NA FACEBOOKU ⮧