Największe jezioro w Berlinie — Müggelsee — to moje ulubione miejsce do spacerów z kategorii berlińskich zakątków natury. Mieszkam w dzielnicy sąsiadującej, dlatego jestem tutaj dość częstym gościem o każdej porze roku. Uwielbiam szczególnie tamtejszy las górę znajdujące się w okolicy jeziora. Jest to dla mnie idealne miejsce do weekendowego wychillowania się po tygodniu pracy przed komputerem.
SPIS TREŚCI
Skąd wzięło swoją nazwę największe jezioro w Berlinie — Müggelsee?
Müggelsee wzięło swoją nazwę od prasłowiańskiego słowa Mighla, czyli mgła, chmury czy zamglony. Jezioro znajduje się w południowo-wschodniej części Berlina, w dzielnicy o nazwie Treptow-Köpenick. Akwen ma prawie 7,5 kilometrów kwadratowych powierzchni i powstał na skutek epoki lodowcowej. Obecnie jest to miejsce do uprawiania sportów wodnych, letnich kąpieli, plażowania i odpoczynku na łonie natury w ciepłe dni. Nad jezioro Müggelsee można zrobić sobie fajną wycieczkę i popłynąć również w ramach rejsu statkiem, ponieważ przez jezioro przepływa największa rzeka w Berlinie, czyli Szprewa.
Co można robić w okolicy Müggelsee?
Müggelsee i jego okolice to idealne miejsce na spędzenie czasu zarówno w ciepłe dni, jak i jesienią oraz zimą. Mamy tam do wyboru plaże i miejsca do kąpieli, piękną dzielnicę portową, stare budownictwo oraz perfekcyjny teren do sportów wodnych. Nad Müggelsee można przypłynąć także statkiem. Przez jezioro przepływa największa rzeka w Berlinie, co umożliwia zaplanowanie fajnego rejsu z centrum miasta prosto do świata przyrody. A zimą oprócz spacerów po okolicznych terenach można liczyć również na spektakularne lodowisko z widokiem na taflę jeziora.
Las przy największym jeziorze w Berlinie jest również fajnie zaadaptowany do spacerów z dziećmi. To miejsce przyrody wspiera rozwój dziecka i uwrażliwia dzieciaki na przyrodę i szacunek do niej. Dzięki zagadkom, odgadywaniu śladów zwierząt, licznym opisom przyrody oraz wkomponowanemu w las placowi zabaw można spędzić w lesie wartościowy czas ze swoją pociechą.
Müggelsee wiosną i latem:
- plażowanie i kąpiele na Strandbad Müggelsee lub Kleiner Müggelsee
- sporty wodne na jeziorze Müggelsee: pływanie na SUP, Stand-Up-Paddle, żeglowanie, pływanie rowerkiem wodnym
- delektowanie się kulturą wolnego ciała na specjalnie wyznaczonej plaży FKK
- siatkówka na plaży
- pływanie kajakiem po pobliskich kanałach, w tzw. Neu-Venedig
- trasy rowerowe wokół jeziora
- rejs statkiem
- spacerowanie po lesie i wejście na Müggelberge
Müggelsee jesienią i zimą:
- jesienny spacer pośród kolorowych drzew
- szukanie grzybów
- zabawa w zgadywanie śladów zwierząt (w lesie są zagadki i odpowiedzi)
- lodowisko z widokiem na jezioro
Tunel pod wodą w Friedrichshagen
Urokliwe miasteczko portowe Friedrichshagen (obecna dzielnica Berlina) było typową miejscowością wczasową i przyciągało zarówno mieszkańców miasta, jak i turystów z innych części Niemiec i Europy. Nad największym jeziorem w Berlinie było wiele sanatoriów, terenów zielonych i atrakcji turystycznych w letnie, upalne dni.
Nad Müggelsee działał prom parowy, który przewoził urlopowiczów z jednego brzegu na drugi. Z biegiem czasu zainteresowanych w Friedrichshagen było jednak coraz więcej (nawet do 40 tysięcy), przez co promy, które miały ograniczoną ilość miejsca (265 osób), nie były już w stanie sprostać wymaganiom. Rozwiązaniem tego problemu była budowa podwodnego tunelu pod powierzchnią wody, który pozwoliłby ludziom samodzielnie pokonywać dystans między przeciwnymi brzegami. Tunel ten, nazwany Spreetunnel, ma 120 metrów długości, a jego górna granica znajduje się 4 metry pod powierzchnią wody.
Tunel został zbudowany w stylu architektonicznym Nowa Rzeczywistość (niem. Neue Sachlichkeit), czyli w stylu, który był w opozycji do ekspresjonizmu i abstrakcjonizmu. Dlatego tunel jest zwykłym betonowym tworem podkreślającym realizm i naturalizm. Ten nurt artystyczny odzwierciedlał społeczny nastrój w Niemczech po zakończeniu I wojny światowej.
Spreetunnel znajduje się na liście berlińskich zabytków kultury.
Podwodne przejście, łączące brzegi największego jeziora w Berlinie, zostało oddane do użytku w 1927 roku. Spreetunnel jest, jak wiele budynków w Berlinie, ofiarą wojny. W 1945 roku nie dość, że (na szczęście nieudolnie) próbowano wysadzić przejście, to dodatkowo drugie wyjście z tunelu uległo zniszczeniu przez bombardowanie. Dlatego zadaszenie drugiego wyjścia ma inny kształt niż pierwszego.
Las i góry Müggelberge
Naprzeciwko Friedrichshagen znajduje się piękny las i największe wzniesienie w Berlinie, czyli Großer Müggelberg, które ma 114,7 metrów n.p.m. Las i okolice tych berlińskich gór to moje ukochane miejsce do spacerów i rozmyślań. Uwielbiam miasta, ale spotkanie z naturą to idealny reset i odpoczynek. Z góry Großer Müggelberg rozpościera się piękny widok, po który warto się na nią wspiąć. Polecam to miejsce również na Sylwestra, jeżeli komuś zależy na pięknych widokach fajerwerków.
Jedno z moich ulubionych punktów po drodze na szczyt to Teufelssee, czyli małe jeziorko, które leży u stóp wzniesienia Kleiner Müggelberg. W jego okolicy są tereny bagienne, wrzosowiska i wiele wyjątkowych gatunków fauny i flory.
Neu-Venedig, czyli Nowa Wenecja w Berlinie
Tuż przy Müggelspree rozwidlają się kanały tworząc Neu-Venedig — to widok, który trzeba zobaczyć. Chociaż berlińska Nowa Wenecja z zaledwie pięcioma kanałami i 13 mostami, nie dorównuje pod względem liczby włoskiemu pierwowzorowi, to z pewnością dogania go swoim urokiem.
To mało znane, a jednocześnie według mnie jedno z najpiękniejszych miejsc w Berlinie, ukryte między jeziorami Müggelsee a Dämeritzsee. Osiedle mieszkaniowe i domki letniskowe, nieprzebywane przez gondolierów ani łodzie z Spreewald, ale dostępne dla kajaków, na SUP-y i małe łodzie. To właśnie typowe dla Berlina: autentyczne, w ukryciu i spokojne. Nowa Wenecja to mała tajemnica wśród atrakcji turystycznych.
Historia Nowej Wenecji zaczyna się wraz ze sprzedażą posiadłości Rahnsdorf i Hessenwinkel w 1890 roku. Te tereny, w tym podmokłe łąki, przejęło miasto Köpenick. Aby można było zbudować tam osiedla mieszkalne, trzeba było osuszyć wilgotne obszary pod budowę. W 1926 roku jednak ostatecznie poprowadzono kanały przez bagnisty teren. Teraz miłośnicy sportów wodnych mają bezpośredni dostęp do Müggelspree. Nowo utworzone pięć kilometrów sztucznych dróg wodnych początkowo nazwano „Nowym Kamerunem” w języku potocznym. Dopiero później pojawiło się porównanie do włoskiej Wenecji.
Müggelsee na każdą porę roku i okazję
Müggelsee to nie tylko idealne miejsce na spokojne spacery i wyciszenie, ale także do aktywnego spędzania czasu. Od letnich kąpieli na pięknych plażach, przez emocjonujące sporty wodne, po malownicze trasy rowerowe i piesze wokół jeziora. A jeśli marzysz o romantycznej atmosferze i urokliwych kanałach, to koniecznie wybierz się do Neu-Venedig. Niech Müggelsee stanie się Twoim ulubionym zakątkiem natury w Berlinie, gdzie odpoczniesz, zrelaksujesz się i zatracisz w pięknie otaczającej przyrody.
0 komentarzy