fbpx

Legalizacja marihuany w Niemczech: jakie zasady obowiązują

Nowe przepisy dotyczące legalizacji marihuany w Niemczech weszły w życie 1 kwietnia 2024 roku, budząc mieszane emocje w społeczeństwie. Choć dla niektórych to krok w kierunku liberalizacji prawa, inni wyrażają obawy co do skutków społecznych tej decyzji. Z tego artykułu dowiesz się, jakie zmiany wprowadza legalizacja marihuany w Niemczech i na jakich zasadach można ją legalnie posiadać i używać.

Jak wygląda w praktyce legalizacja marihuany w Niemczech?

Legalizacja marihuany w Niemczech została wprowadzona 1 kwietnia 2024 roku i ma na celu rozwiązanie kilku kluczowych kwestii dotyczących polityki narkotykowej. Głównym celem rządu federalnego jest kontrola nad nielegalnym rynkiem konopi, poprawa i kontrola jakości dostępnego produktu, co przyczyni się do poprawy ochrony zdrowia. Ponadto ustawa zakłada zwiększenie działań w zakresie edukacji i profilaktyki, mających na celu ograniczenie spożycia marihuany oraz ochronę dzieci i młodzieży w tym zakresie.

Legalizacja marihuany w Niemczech obejmuje kilka kluczowych punktów:

 • dorośli mogą teraz legalnie uprawiać konopie do trzech roślin prywatnie, oraz od 1 lipca 2024 r. w stowarzyszeniach niekomercyjnych;
 • poprzez stowarzyszenia, konopie mogą być dystrybuowane wśród osób dorosłych na własny użytek w sposób kontrolowany;
 • nasiona konopi mogą być importowane z krajów członkowskich UE w celu własnej uprawy (można je kupić przez Internet z wysyłką do Niemiec, jednak import marihuany z zagranicy do Niemiec pozostaje zabroniony);
 • obecnie można posiadać do 25 gramów marihuany w przestrzeni publicznej lub do 50 gramów suszu prywatnie;
 • ustawa wprowadza ogólny zakaz reklamy i sponsorowania stowarzyszeń konsumenckich oraz hodowców marihuany;
 • zakazane jest posiadanie marihuany przez nieletnich;
 • publiczne spożycie marihuany jest ograniczone.
Częściowa legalizacja marihuany w Niemczech weszła w życie 1 kwietnia 2024 roku. Od tego czasu dorośli mogą posiadać i legalnie używać marihuany. Od 1 lipca 2024 roku możliwość uprawy będą miały również niekomercyjne stowarzyszenia i kluby konopne.

Gdzie można palić marihuanę w Niemczech?

W Niemczech istnieją rygorystyczne przepisy dotyczące miejsc, w których można spożywać marihuanę.

Palenie marihuany jest, z odległością co najmniej 100 metrów od wejścia, zabronione:

 • w szkołach i ich pobliżu,
 • w okolicy przedszkoli,
 • ośrodkach opieki dziennej,
 • na placach zabaw,
 • w innych obiektach dla dzieci i młodzieży,
 • w publicznych obiektach sportowych i ich otoczeniu,
 • w strefach dla pieszych w godzinach od 7:00 do 20:00,
 • w bezpośrednim sąsiedztwie osób nieletnich.
>> Interaktywna mapa z miejscami dozwolonymi na używanie marihuany <<

Czy w Niemczech będą coffeeshop’y?

W Niemczech coffeeshop’y nie będą istnieć w tradycyjnym znaczeniu, jak np. w Holandii. Zamiast tego, legalnie dostępna marihuana będzie sprzedawana za pośrednictwem stowarzyszeń non-profit lub klubów, gdzie członkowie mogą nabywać produkt na własny użytek.

Kluby mogą dostarczać maksymalnie 50 gramów konopi na miesiąc na członka na własny użytek. Minimalny wiek członkostwa wynosi 18 lat, a klub może mieć maksymalnie 500 członków, którzy muszą mieć miejsce zamieszkania w Niemczech.

Jeśli członkowie mają mniej niż 21 lat, otrzymują maksymalnie 30 gramów miesięcznie, a zawartość THC nie może przekraczać dziesięciu procent. Kluby są zobowiązane do wyznaczenia inspektorów ds. ochrony młodzieży, uzależnień i profilaktyki, nie mogą się reklamować i muszą zachować minimalną odległość 200 metrów od szkół, placówek dla dzieci i młodzieży oraz placów zabaw.

Jak działają kluby konopne w Niemczech?

Legalizacja marihuany w Niemczech wiążę się z powstawaniem klubów konopnych, wzorując się na działających w innych krajach. Ich celem jest zapewnienie dostępu do legalnej i bezpiecznej marihuany. Kluby konopne w Niemczech otrzymają możliwość prowadzenia własnych plantacji po 1 lipca tego roku. Kluby te działają na zasadzie niekomercyjnej, nie będą mogły handlować marihuaną pozyskaną od zewnętrznych dostawców. Marihuana dostępna dla członków klubu będzie pochodzić wyłącznie z ich własnych plantacji.

Jak dołączyć do klubu konopnego w Niemczech?

Proces dołączenia do klubu konopnego może różnić się w zależności od kraju związkowego. W niektórych klubach w Niemczech kandydaci muszą wypełnić wniosek, w którym określają ilość marihuany, którą chcieliby otrzymywać co miesiąc. Limit ten zazwyczaj wynosi 50 gramów miesięcznie na osobę.

W niektórych klubach proces przyjmowania nowych członków jest bardziej rygorystyczny i dokładnie weryfikują kandydatów, m.in. podczas rozmów z przedstawicielami klubu. Różnorodne podejścia w procesie przyjmowania nowych członków do klubów konopnych pokazują, że dołączenie nie jest takie łatwe.

Niektóre kluby, takie jak Cannabis Social Club Berlin, były zaskoczone dużym zainteresowaniem i musiały dostosować swoje plany do dużej liczby chętnych. Planują one rozwój poprzez tworzenie mniejszych, lokalnych grup oraz zakładanie dodatkowych klubów.

Ile kosztuje członkostwo w niemieckich klubach konopnych?

Koszty przynależności do klubów konopnych mogą się różnić w zależności od danego klubu. Niektóre z nich nakładają jedynie symboliczne opłaty za zarządzanie i obsługę księgową, co pozwala członkom na zakup marihuany po kosztach produkcji. Inne kluby pobierają roczną składkę członkowską, której wysokość może wynosić od 60 do 160 euro. Istnieją także kluby, które rozważają wprowadzenie miesięcznego abonamentu, gdzie jego kwota będzie uzależniona od ilości marihuany otrzymanej z rąk klubu.


Źródła:

ZAPISZ SIĘ NA MIGRACYJNY NEWSLETTER:

.

WIĘCEJ POSTÓW W TEJ KATEGORII:

0 KOMENTARZY

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

KUP MÓJ PORADNIK ⮧

O MNIE ⮧

Cześć! Jestem Martyna — autorka tego bloga i podcastu „Kroniki migrantki”. Z zawodu jestem socjolożką i dziennikarką, a z zamiłowania Migrantką. Jeżeli chcesz usłyszeć, że na emigracji wszystko jest piękne i kolorowe, to jesteś w złym miejscu. Swoim blogowaniem pokazuję życie w Niemczech bez ściemy. Więcej o mnie! –>

ZAPISZ SIĘ NA MÓJ NEWSLETTER ⮧

.

OBSERWUJ MNIE NA INSTAGRAMIE ⮧

OBSERWUJ MNIE NA FACEBOOKU ⮧