fbpx

Symbole Berlina, czyli tym wyróżnia się Berlin!

Z czego słynie Berlin? Na to pytanie odpowiedzi mogę być przeróżne! Dla jednych Berlin będzie miastem dobrych kebabów. Dla innych odznacza się Wyspą Muzeów, a jeszcze dla niektórych będzie imprezowym centrum Europy. Jednak są takie miejsca w Berlinie, które kojarzą wszyscy! Miejsca turystyczne i zawsze bardzo zatłoczone. To architektoniczno-kulturowe symbole Berlina. Każde coś oznacza i każde wyrosło z historii tego miasta.

Brama Brandenburska /Brandenburger Tor

Brama Brandenburska to berlińska “oczywista oczywistość”. To nie tylko główne miejsce odwiedzane przez turystów, ale również lokalizacja wielu pikiet i wydarzeń społeczno-kulturowych stolicy. Brama Brandenburska to najbardziej znany z symboli Berlina. O historii Bramy Brandenburskiej i jej wyjątkowości już pisałam, więc w tym miejscu odeślę Cię do moich postów. 🙂

Symbol Berlina: Brama Brandenburska
Fot. Migrantka
https://migrantka.com/2019/02/01/powojenne-losy-uszkodzonej-bramy/
https://migrantka.com/2019/02/01/ostatnia-jedyna-ocalala-brama-brandenburska/

Wieża Telewizyjna /Berliner Fernsehturm

Najwyższy punkt nie tylko Belina, ale i całych Niemiec – Wieża Telewizyjna (Berliner Fernsehturm). Nie sposób jej nie zauważyć, bo widać ją niemalże z każdego zakątka tego miasta! Wieża Telewizyjna jest nie tylko miejscem lokalizacji nadajników radiowych i telewizyjnych, lecz dodatkowo wieżą widokową. Dzięki niej możemy z wysokości 203 m n. p. m. podziwiać panoramę Berlina!

Wieża Telewizyjna na początku miała pokazywać efektywność systemu socjalistycznego, a kula wieży miała przypominać sowieckie satelity Sputnika. Dzisiaj jest zaraz obok Bramy Brandenburskiej najpopularniejszym symbolem Berlina. A co ciekawe, Wieża Telewizyjna uzyskała w 1979 roku status pomnika w Niemczech i dzierży go do dziś.

Symbol Berlina: Wieża Telewizyjna
Fot. Migrantka

Reichstag

Kolejnym architektonicznym symbolem stolicy Niemiec jest Reichstag, czyli gmach niemieckiego parlamentu. Na tle innych budowli wyróżnia go szklana kopuła, która służy również za platformę widokową.

To w tym budynku co 5 lat Zgromadzenie Federalne wybiera prezydenta oraz ma tam swoje biuro Angela Merkel. Gdy byłam w Reichstagu, przewodnik mówił jednak, że bywa w nim rzadko i dość nieregularnie. 😛

Gmach Reichstagu to również miejsce wielu politycznych sporów i wydarzeń. To on został ofiarą pożaru w 1933 roku oraz późniejszych zniszczeń wojennych. Budynek był również jednym z głównych celów militarnych podczas ataków na Berlin, ponieważ symbolizował faszystowski reżim. Pomimo tego, że w tamtym okresie był już bardzo zniszczony.

Do Reichstagu można wejść za darmo, wystarczy tylko wcześniej się zarejestrować, a można to zrobić online. Podczas zwiedzania kopuły dostępny jest audio-guide w języku polskim.

Mur Berliński /Berliner Mauer

Mur Berliński, czyli coś co stanowi o charakterze tego miasta i do dzisiaj, choć już nie istnieje, symbolicznie dzieli Berlińczyków.

https://migrantka.com/2019/02/04/miasto-murem-podzielone/

Ślady Muru Berlińskiego można znaleźć w różnych częściach stolicy. Najbardziej popularna jest East Side Gallery, czyli ponad 1000 metrowy fragment muru z galerią obrazów i grafik.

Kolejnym miejscem, gdzie można znaleźć historię Muru jest THE WALL – asisi Panorama Berlin. Jest to rekonstrukcja panoramy podzielonego Berlina i znajduje się zaraz obok Checkpoint Charlie.

Idąc śladami Muru Berlińskiego warto odwiedzić także Miejsce Pamięci Muru Berlińskiego na Bernauer Strasse. Znajdują się tutaj fragmenty muru zachowane w stanie oryginalnym wraz z wieżą strażniczą. Odbywają się tu często również wystawy związane z tą tematyką.

Symbole Berlina: Mur Berliński
THE WALL – asisi Panorama Berlin
Fot. Migrantka

Berlińskie miśki /The Buddy Bear

Spacerując po Berlinie nie sposób nie zauważyć wyglądających zewsząd miśków. Kolorowe, w różne wzory i ubiory, charakterystyczne – berlińskie niedźwiedzie. Typowa niedźwiedzia rzeźba ma łapy skierowane ku górze, jednak “na mieście” można spotkać nawet takie co stoją na głowie. 🙂

Niedźwiedź to nie tylko symbol Berlina, który znajduje się również na fladze i w herbie tego miasta. Figury dużych miśków rozmieszczone na terenie Berlina to wynik akcji “United Buddy Bears”. Każdy z niedźwiedzi ma dwa metry wysokości, waży około 50 kilo oraz propaguje tolerancję, porozumienie między narodami i kulturami. Niedźwiedzie zdobione są przez artystów z całego globu i często robią światowe tournée, by wspierać tolerancję w innych zakątkach świata.

Berlin to miasto multi-kulti, dlatego tolerancyjne niedźwiedzie serdecznie witają ludzi ze wszystkich kontynentów w stolicy. Pomysł akcji “United Buddy Bears” narodził się w 2001 roku w Niemczech przed Bramą Brandenburską, gdzie odbyła się pierwsza wystawa miśków.

Na początku powstało 350 niedźwiedzi, które z Berlina rozprowadzono po całym świecie. Akcja została na tyle dobrze przyjęta, że rozprzestrzeniła się również w innych państwach i jest wspierana przez UNICEF i ONZ.

Symbole Berlina: Niedźwiedź
Buddy Bär „Freund Nr. 2“ vor dem Rathaus Charlottenburg

Miasto wielu twarzy

I to tyle! Wiem, że każdemu Berlin będzie kojarzył się z czymś innym i dlatego tak lubię to miasto! To miasto ma wiele twarzy i wszyscy mogą odnaleźć tutaj coś dla siebie. Ja w Berlinie widzę różnorodność, którą uwielbiam. Można tutaj wylegiwać się na plaży, chodzić po lasach, “wspinać się” na niewielkie wzniesienia, imprezować, zwiedzać… możliwości jest ogroooom! Zachęcam do poznawania tego miasta, bo jest naprawdę wyjątkowe!ZAPISZ SIĘ NA MIGRACYJNY NEWSLETTER:

.

WIĘCEJ POSTÓW W TEJ KATEGORII:

0 KOMENTARZY

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

KUP MÓJ PORADNIK ⮧

O MNIE ⮧

Cześć! Jestem Martyna — autorka tego bloga i podcastu “Kroniki migrantki”. Z zawodu jestem socjolożką i dziennikarką, a z zamiłowania Migrantką. Jeżeli chcesz usłyszeć, że na emigracji wszystko jest piękne i kolorowe, to jesteś w złym miejscu. Swoim blogowaniem pokazuję życie w Niemczech bez ściemy. Więcej o mnie! –>

ZAPISZ SIĘ NA MÓJ NEWSLETTER ⮧

.

OBSERWUJ MNIE NA INSTAGRAMIE ⮧

OBSERWUJ MNIE NA FACEBOOKU ⮧