fbpx

Fettdonnerstag, czyli tłusty czwartek w Niemczech

Tłusty czwartek w Niemczech? Wbrew pozorom, nie jest to aż tak oczywiste. W zależności od regionu tradycje mogą się różnić. W jednych częściach Niemiec mieszkańcy obchodzą ten dzień podobnie jak w Polsce, zajadając się pączkami i słodkościami, podczas gdy w innych miejscach to święto jest zupełnie nieznane. Wszystko zależy od regionalnych tradycji i kultury – a tych w Niemczech nie brakuje! Z tego artykułu dowiesz się, jak wygląda tłusty czwartek w Niemczech i czy wszędzie obchodzi się go w podobny sposób.

Jak nazywa się tłusty czwartek w Niemczech?

W Niemczech tłusty czwartek znany jest pod różnymi nazwami, zależnie od regionu. Na przykład w Aachen nazywa się go Fettdonnerstag lub, w szwabskim dialekcie, Schmotziger Donnerstag. W innych częściach Niemiec, jak w Nadrenii, ten dzień nazywany jest Schwerdonnerstag, co można przetłumaczyć jako „ciężki czwartek”. Chociaż nazwy mogą się różnić, idea pozostaje ta sama – jest to dzień obżarstwa przed wielkim postem.

Jednak tłusty czwartek w Niemczech to dopiero początek świętowania! Tradycyjnie otwiera on karnawał, który trwa sześć dni, aż do Środy Popielcowej. To czas parad, hucznych zabaw i bezkarnego delektowania się słodkimi, tłustymi wypiekami. Tłusty czwartek jest więc początkiem karnawałowych uczt, kiedy można objadać się pączkami, faworkami i innymi kalorycznymi smakołykami, zanim rozpocznie się czterdziestodniowy post.

Weiberfastnacht w tłusty czwartek w Niemczech

Weiberfastnacht to tradycja tłustego czwartku w Niemczech, nazywana „karnawałem kobiet” lub „damskimi ostatkami”. W ten dzień to kobiety przejmują władzę i celebrują karnawał na swoich zasadach, co najbardziej widoczne jest w Nadrenii-Westfalii. Najsłynniejszy zwyczaj to obcinanie mężczyznom krawatów – symboliczne przejęcie dominacji na czas karnawałowej zabawy.

Weiberfastnacht — ostatni czwartek karnawału, obchodzony w Nadrenii-Westfalii, podczas którego kobiety obcinają mężczyznom krawaty i wdzierają się do ratuszy, aby otrzymać klucz do bram miasta, przejmując na ten dzień symbolicznie władzę.
Tłumaczenie PONS

Tradycja ta ma swoje korzenie w XIX wieku, a konkretnie w 1824 roku w Bonn, kiedy to pracownice pralni postanowiły zakończyć wyłączne prawa mężczyzn do świętowania karnawału. Zainicjowały własną formę protestu, przejmując ratusz. Na pamiątkę tego buntu w Weiberfastnacht kobiety szturmują ratusze, przejmują klucze do miasta i ucinają krawaty – znak odbierania mężczyznom symbolicznej władzy. Dziś, za ucięty krawat, mężczyźni mogą dostać buziaka na pocieszenie, co dodaje temu dniu humoru i wyjątkowego karnawałowego klimatu.

Fasching: karnawał w Niemczech

Fasching w Niemczech, znany także jako Karneval lub Fastnacht w zależności od regionu, ma długą historię, wywodzącą się z pogańskich obrzędów odprawianych przed wprowadzeniem chrześcijaństwa. Wtedy obchodzono koniec zimy, odprawiając rytuały mające odstraszyć złe duchy. Wraz z nadejściem chrześcijaństwa tradycja ta przekształciła się w okres karnawału, który poprzedzał Wielki Post, stanowiąc czas zabawy.​

Współczesny karnawał, szczególnie w Kolonii, rozwinął się w XIX wieku. W 1823 roku powołano tam pierwszy komitet organizacyjny, który nadał imprezie bardziej zorganizowany charakter, wprowadzając parady, stroje i symbole takie jak „Prinz Karneval” (pol. książę karnawału). Region Nadrenii od tego czasu stał się centrum niemieckiego karnawału, organizując spektakularne parady z satyrycznymi karykaturami i symbolicznym „odwracaniem porządku”, na przykład podczas Weiberfastnacht.

Na południu Niemiec, zwłaszcza w Bawarii i Szwabii, karnawał zachował nieco bardziej tradycyjny charakter jako Fastnacht, gdzie organizuje się maskarady i „Narrensprünge” (pol. skoki błaznów). Każdy region ma swoje własne rytuały, a różnorodność ta sprawia, że Fasching stanowi ważny element niemieckiej kultury i tożsamości.

Karnawał w Kolonii

Tłusty czwartek w Niemczech jest początkiem słynnego karnawału Fasching w Kolonii (niem. Köln), który przyciąga uwagę nie tylko Niemców, ale i turystów z całego świata. Przez sześć dni miasto ożywa paradami, tańcami i zabawami, a ulice wypełniają się kolorowymi przebierańcami.

Kolonia jest najbardziej znanym ośrodkiem świętowania karnawału, znanym ze spektakularnych, często politycznych karykatur na platformach. Te satyryczne konstrukcje stały się symbolem karnawału, oferując barwne, a niekiedy kontrowersyjne spojrzenie na bieżące wydarzenia polityczne.

Zdjęcie karykatury Kaczyńskiego, który we władczy sposób trzyma nogę na biało-czerwonej kobiecie symbolizującej Polskę.
Zdjęcie: Gazeta Wyborcza

Jak wyglądają pączki w Niemczech?

Niemcy również sięgają po słodkie i kaloryczne pączki na tłusty czwartek, choć nie ograniczają się do tego dnia ani do jednego typu słodkości. W zależności od regionu pączki mogą wyglądać i smakować bardzo różnie. Na przykład w Monachium, gdzie karnawał trwa cały ostatni tydzień, spotkasz Faschingskrapfen – karnawałowe pączki wyglądające jak małe dzieła sztuki. Są one ozdobione kremami i często przecięte na pół, z nadzieniem wyeksponowanym na zewnątrz, a nie ukrytym w środku, jak to jest typowe w Polsce.

W Polsce tłusty czwartek jest dniem poświęconym tylko pączkom, ale w Niemczech to zaledwie początek słodkiego obżarstwa, a sposób świętowania różni się w zależności od regionu. W Berlinie pączki są raczej tradycyjne, bez ozdób, podczas gdy na południu Niemiec, szczególnie w Bawarii, wypieki są bardziej wyszukane i przygotowane specjalnie na czas karnawału, ciesząc oko i podniebienie przez cały tydzień.

Pączki w tłusty czwartek w Niemczech
Bild von Pexels auf Pixabay

Przydatne linki


0 KOMENTARZY

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WIĘCEJ POSTÓW W TEJ KATEGORII:

KUP MÓJ PORADNIK ⮧

O MNIE ⮧

Cześć! Jestem Martyna — autorka tego bloga i podcastu „Kroniki migrantki”. Z zawodu jestem socjolożką i dziennikarką, a z zamiłowania Migrantką. Jeżeli chcesz usłyszeć, że na emigracji wszystko jest piękne i kolorowe, to jesteś w złym miejscu. Swoim blogowaniem pokazuję życie w Niemczech bez ściemy. Więcej o mnie! –>

ZAPISZ SIĘ NA MÓJ NEWSLETTER ⮧

OBSERWUJ MNIE NA INSTAGRAMIE ⮧

OBSERWUJ MNIE NA FACEBOOKU ⮧

ZAPISZ SIĘ NA MIGRACYJNY NEWSLETTER