fbpx

Kurs integracyjny: co to jest i jak się na niego dostać

Wszyscy mówią, że żeby najlepiej i najtaniej nauczyć się języka niemieckiego trzeba iść na kurs integracyjny, który organizuje niemieckie państwo dla nas — emigrantów. Ale czy wiecie, gdzie takie zajęcia się odbywają i co trzeba zrobić, żeby dostać się na takie kursy? Pewnie nie… Kiedyś sama robiłam taki kurs i musiałam metodą prób i błędów dojść do tego, jak to wszystko załatwić! Jak się domyślacie, na początku jak się nie zna języka, jest to dość trudne. 

Co to jest kurs integracyjny? 

Kurs integracyjny to kurs języka niemieckiego do poziomu B1 dla emigrantów i uchodźców, dofinansowany przez państwo niemieckie. Kurs liczy 600 godzin zajęć językowych i 100 godzin zajęć z zakresu wiedzy o Niemczech (kurs orientacyjny).

Suma lekcji kursów integracyjnych zależy jednak od tego, jakim systemem się uczymy. Są kursy specjalne dla analfabetów oraz osób, które posługują się innym pismem (np. cyrylicą czy pismem arabskim). Niemcy oferują również specjalne kursy dla rodziców z dziećmi, podczas których dzieciaki mają zapewnioną opiekę, a rodzice mogą się w spokoju uczyć. Młodym dorosłym do 27. roku życia oraz osobom, które żyją już dość długo w Niemczech, ale jeszcze nie znają języka niemieckiego na tyle, aby czuć się pewnie, państwo niemieckie także proponuje kursy integracyjne.

>>Kliknij tutaj po informacje o kursie integracyjnym w języku polskim!<<

Oczywiście nie wszyscy muszą te kursy robić w przepisowym czasie –  można dołączyć do grupy bardziej zaawansowanej. Dla tych, którzy przyswajają sobie języki dość szybko, istnieją intensywne programy kursów. Na początek zaleca się zrobienie testu, który będzie podstawą do oceny poziomu języka i umieszczenia w odpowiedniej grupie.

Jak i gdzie załatwić kurs integracyjny?

Kursami integracyjnymi dla migrantów zajmuje się nikt inny jak Urząd za nas odpowiedzialny – BAMF Bundesamt für Migration und Flüchtlinge (Urząd Federalny ds. Migracji i Uchodźców). Należy zacząć od wypełnienia wniosku. Dostępny on jest na stronie BAMF, a następnie wypełniony już wniosek wysłać do odpowiedniej Filii Urzędu dla Migrantów i Uchodźców. Później nie zostaje nic innego jak cierpliwie czekać na odpowiedź i dokumentu z Urzędu. Ja czekałam około dwóch tygodni. 

Tutaj sprawdzisz, gdzie wysłać swój wniosek: https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Behoerden/.

Screen ze strony BAMF

Jak znaleźć szkołę, która prowadzi kursy integracyjne?

Z BAMF, po złożeniu odpowiedniego wniosku, powinny przyjść dokumenty z zezwoleniem na podejście do kursu języka niemieckiego w systemie kursów integracyjnych. Gdy już dostaniecie całą papierologię od BAMF, to w ciągu dwóch lat należy zrobić kurs integracyjny. Później pozwolenie będzie już nieaktualne.

Dopuszczenie do kursu integracyjnego jest ważne przez dwa lata!

Z Urzędu Federalnego ds. Migracji i Uchodźców dostaniecie, wraz z pozwoleniem na uczestnictwo w kursie integracyjnym, wszystkie informacje o kursie w języku polskim. W liście z BAMF będą podane również przykładowe szkoły, które prowadzą kursy integracyjne. Oczywiście można szukać szkół na własną rękę w swojej okolicy. Wówczas należy iść z dokumentem z Urzędu do wybranej przez siebie szkoły lub jednostki prowadzącej kursy integracyjne i się na niego po prostu zapisać. Po zrobieniu testu na znajomość języka dostaniecie się do odpowiedniej dla Was grupy i śmiało możecie zaczynać naukę! 

Tutaj znajdziesz kursy integracyjne w Twojej okolicy: https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Integrationskurse/.

Jaki jest koszt kursu integracyjnego?

Państwo niemieckie dofinansowuje kursy językowe, ale niestety nie są one całkowicie darmowe dla osób pracujących. Jednak koszt godziny lekcyjnej takiego kursu jest bardziej opłacalny niż w prywatnych szkołach. Uwierzcie mi, że tańszego kursu z taką liczbą godzin nie znajdziecie! Za kurs integracyjny płaci się w miesięcznych ratach w placówce, w której się uczycie. Koszty często się zmieniają, dlatego nie będę podawała tutaj konkretnych liczb. Dla przykładu od 1.01.2021 obowiązują nowe ceny — aktualne zawsze znajdziesz TUTAJ.

A co najfajniejsze, jeżeli będziesz się pilnie uczyć i zdasz egzamin końcowy – B1 – to masz prawo ubiegać się o zwrot połowy kosztów! Wówczas na stronie BAMF znajdziecie odpowiedni wniosek i wypełniony należy wysłać do Urzędu Federalnego ds. Migracji i Uchodźców.

Jeżeli pobieracie zapomogi socjalne lub jesteście osobami bezrobotnymi to możecie brać udział w kursie integracyjnym kompletnie za darmo. Oznacza to także, że dostaniecie zwrot kosztów podróży do szkoły!

Jak złożyć wniosek o kurs integracyjny?

Zdaje sobie sprawę, że jest to dosyć trudne dla osób, które w ogóle nie znają języka, ale uwierzcie mi, że się da! Sama tego doświadczyłam na własnej skórze, ze słownikiem w ręce! Ewentualnie można porozumiewać się po angielsku, więc bez stresu! Strona BAMF dostępna jest również w języku angielskim

Wystarczy tylko przebrnąć przez formularz po niemiecku, a potem BAMF ułatwia sprawę, ponieważ wysyła list w języku ojczystym. Dla ułatwienia wrzucę Wam tutaj przykładowo wypełniony formularz z BAMF. Także do dzieła!

Jeżeli szukasz dodatkowych metod nauki języka niemieckiego to koniecznie zaglądaj na mojego bloga. A jeżeli ciągle czujesz, że język niemiecki nie jest dla Ciebie to natychmiast przeczytaj mój wpis o mitach blokujących naukę języka niemieckiego!

Teraz już na pewno sobie poradzisz! Trzymam kciuki za Twoją naukę niemieckiego i fajne życie na emigracji!

ZAPISZ SIĘ NA MIGRACYJNY NEWSLETTER:

.

WIĘCEJ POSTÓW W TEJ KATEGORII:

38 KOMENTARZY

38 komentarzy

 1. Iza

  Dziękuję za udostępnienie przetłumaczonego formularza to bardzo ułatwia sprawe!
  Mam jednak problem z podpunktem powodu przyjazdu, mój małżonek to Polak, w takiej sytuacji jaką kopię pozwolenia pobytu małżonka tutaj dodać? Meldunek czy nic nie dodawać?
  Dziękuję za odpowiedź z góry!

  Odpowiedz
  • Migrantka

   Cześć Iza!

   Wpisałabym po prostu przyczynę pod “Sonstige Gründe”. Ja wpisałam po prostu: poprawa sytuacji materialnej. Te dwa pierwsze punkty odnoszą się raczej do krajów i osób spoza Unii Europejskiej, które muszą mieć pozwolenie na pobyt w DE.

   Do formularza trzeba dołączyć kopię dowodu, to oni wtedy to odpowiednio przyporządkują.

   Życzę mężowi powodzenia w nauce!!! 🙂

   Odpowiedz
   • Magdalena Gerlach

    Dlaczego chcę robić ten kurs. Ponieważ chcę zamieszkać w Niemczech i tu pracować, najlepiej w jakimś zawodzie, w którym brakuje w Niemczech pracowników, a brakuje ich wszędzie. Szkoły oferujące takie kursy powinny pomóc w uzasadnieniu. powód ” poprawa sytuacji materialnej” może nie przejść, wszystko zależy od urzędnika, który ten wniosek rozpatruje. Życzę powodzenia!

    Odpowiedz
 2. Klaudia

  Niestety zdjęcie z formularza nie wyświetla się u mnie 🙁
  Czy jest możliwe że BAMF nie chce pomóc w dofinansowaniu kursu integracyjnego? Dzisiaj gdy zadzwoniłam do tego urzędu z pytaniem czy pomogą mi w dofinansowaniu kursu usłyszałam że skoro jestem w UE to nie należy mi się wsparcie 🙁

  Odpowiedz
  • Migrantka

   Cześć Klaudia! Aż z ciekawości sprawdziłam. Cały czas dofinansowują, tylko trzeba złożyć wniosek. Tutaj info: https://www.bamf.de/DE/Themen/Integration/ZugewanderteTeilnehmende/Integrationskurse/TeilnahmeKosten/EU-Buerger/eu-buerger-node.html. I na dole tej strony są wnioski do pobrania.

   Musiałaś trafić na jakiegoś okropnego człowieka, który nie miał ochoty Ci pomóc. Przykro mi.

   Wyślij wniosek i zapewne dostaniesz pozytywną odpowiedź. Kursy integracyjne są do poziomu B1 i można je robić w placówkach, które współpracują z BAMF. Z listem dostaniesz listę takich miejsc. 🙂

   Powodzenia!

   Odpowiedz
  • Migrantka

   A i naprawiłam zdjęcie. 🙂

   Odpowiedz
 3. Klaudia

  Czy jest możliwe że BAMF nie chce pomóc w dofinansowaniu kursu integracyjnego? Dzisiaj gdy zadzwoniłam do tego urzędu z pytaniem czy pomogą mi w dofinansowaniu kursu usłyszałam że skoro jestem w UE to nie należy mi się wsparcie 🙁

  Odpowiedz
  • Migrantka

   Ah nie. Musiałaś mieć pecha. Poniżej masz moją odpowiedź. 🙂

   Odpowiedz
  • Magdalena Gerlach

   Takich rzeczy nie załatwia się telefonicznie. Należy złożyć wniosek. Obywatelom UE też się taki kurs należy. Najlepiej informować się w ośrodkach, które takie kursy organizują, one zwykle w tym pomagają. W tych szkołach i placówkach pracuje w Niemczech bardzo dużo Polaków, zarówno w administracji, jak i jako nauczyciele.

   Odpowiedz
 4. kasia

  witam,
  mam pytanie, probuje znalezc adres BAMF gdzie moglabym wyslac wniosek. Znalazlam na Bundesallee…czy w Berlinie jest tylko jeden oddzial? z gory dziekuje za odpowiedz. super blog, podcasty i swietna robota!!!!! dzieki :0)

  Odpowiedz
 5. Paul

  Mam pytanie! Pracuję w Niemczech już z rok i mój niemiecki nie jest na takim poziomie abym mógł się swobodnie komunikować! I chciałbym zapisać się na kurs językowy. Z racji tego, że pracuję raz rano, a raz popołudniu szukam kursu który by odbywał się raz rano ,a raz po południu. Weekendowy odpada bo czasami mam pracujace soboty. I mam pytanie czy jakieś szkoły organizuja kursy integracyjne w takiej formie? I czy pracując już mogę liczyć na częsciowy zwrot poniesionych kosztów?
  Wiem, że są np szkoły językowe prowadzone przez Polaków tylko to raczej nie sa kursy integracyjne tylko zwykłe kursy np od podstaw A1 czy A2. Czy uczeszczzając do takiej szkoły mogę też zwrócić sie o zwrot czesci poniesionych kosztów?

  Odpowiedz
  • Migrantka

   Część Paul!

   Niestety nie słyszałam o kursach integracyjnych w takiej formie… Wiem, że są rano, popołudniu lub wieczorami. Ale polecam zapytać w wybranej szkole, czy się zgodzą, żebyś raz przychodził na rano do jednej grupy, a raz na popołudniu do równolegle prowadzonej grupy. Czasami grupy startują w tym samym czasie i mają nawet tego samego nauczyciela. Może by się szkoła zgodziła na taką zamianę? Musiałbyś zapytać. Druga opcja jest taka, żeby dogadać się w pracy. Spróbuj zapytać, czy byłoby to możliwe.

   Pracując możesz jedynie po dobrze zdanym egzaminie na końcu kursu ubiegać się o zwrot połowy poniesionych kosztów. Jednak inne dofinansowania należą się tylko osobom niepracującym lub pobierającym zasiłek socjalny… Wiem – jest to mega słabe, ale niestety.

   Wiem, że polskie szkoły językowe mają takie rozwiązania, jednak nie są to kursy integracyjne, więc nie można ubiegać się do nikogo o zwrot kosztów. Można ewentualnie zapytać pracodawcę, czy nie chciałby sfinansować takiego kursu. Może będzie to w jego interesie?

   Pozdrawiam!

   Odpowiedz
 6. Iga

  Hej,
  Idąc za wskazówkami opisanymi powyżej (swoją drogą bardzo przydatnymi!), trafiłam na małą zagwozdkę. W wersji angielskiej nie ma linków do formularzy:
  https://www.bamf.de/EN/Themen/Integration/ZugewanderteTeilnehmende/Integrationskurse/TeilnahmeKosten/EU-Buerger/eu-buerger.html
  Zastanawiam się, czy wybrałam nie do końca poprawną ścieżkę na stronie, czy one rzeczywiście są tylko w wersji niemieckiej (linki, bo formularz oczywiście jest tylko po niemiecku ;))
  Mam też dodatkowe pytanie, czy wniosek i kopię dowodu można wysłać elektronicznie? (przepraszam jeżeli nie doczytałam ;))

  Odpowiedz
  • Migrantka

   Cześć Iga! Wiesz co, ja wysyłałam wszystkie kopie listownie, ale może teraz przez koronę trochę się to usprawniło. Sama nie wiem… Linków do formularzy nie ma pewnie przez to, że są tylko w wersji niemieckiej albo jest to jakiś błąd. Niestety nie wszystkie podstrony działają już po angielsku.

   Odpowiedz
 7. Karin

  Dziękuje za te informacje. Bardzo ułatwiłaś mi życie 😊
  Karina

  Odpowiedz
  • Migrantka

   Bardzo się cieszę!

   Odpowiedz
 8. Migrantka2

  Bardzo fajny blog, można tu znaleźć dużo przydatnych informacji. Obecnie jestem w sytuacji, że pracuje na czas określony na umowie o pracę, która wygasa za miesiąc. Trzy miesiące przed zarejestrowałam się w urzędzie pracy. Mialam spotkanie z panem z urzędu na temat moich umiejętności zawodowych. Mój niemiecki jest słaby, więc Pan zasugerował kurs integracyjny. Mówił, że najlepiej jest już teraz zapisać się na taki kurs. Tylko mój problem polega na tym, że nie wiem czy moja umowa o pracę zostanie przedłożona czy nie. I czy już teraz mam wysłać wniosek do BAMF ? I czy od razu mam się zwrócić do najbliższej placówki prowadzącej kursy o miejsce ? Jeśli moja umowa zostanie przedłużona to nie będę miała możliwości pójść na kurs ze względu na system dwuzmianowy.

  Odpowiedz
  • Migrantka

   Hej Weronika! To w sumie takie pytanie filozoficzne: czy chcesz zaryzykować czy nie? “Pozwolenie” na kurs integracyjny jest wydawane na dwa lata i w tym czasie trzeba ten kurs podjąć, dwa lata od wydania zaświadczenia. Po Twoim komentarzu pojawiło się u mnie wieeeele pytań: a czy Ty chcesz przedłużyć umowę w pracy czy wolisz teraz skorzytać z pomocy Urzędu i nauczyć się języka? Jeżeli zależy Ci na tej pracy, to rozumiem, że chcesz zostać i zależy Ci na przedłużeniu, tak? Dlaczego czekasz na ich ruch? Nie możesz zapytać w pracy, czy Ci przedłużą umowę czy nie? Jeżeli by mieli przedłużyć, to powinni już Cię o tym poinformować. Czemu jesteś w niepewności zamiast zapytać?

   Odpowiedz
   • Migrantka2

    Dziękuję za szybką odpowiedź. Niestety moja firma trzyma pracowników do końca, nawet jak zapytam przełożonego to nie otrzymam odpowiedzi. Wolałabym pracować dalej i uczyć się sama we własnym zakresie. Jeśli nie przedłużyliby mi umowy to wtedy chciałbym iść na kurs. Czy jeśli dostanę to zgodę, a nie podejmę kursu w ciągu dwóch lat to grożą mi jakieś konsekwencje ? I czy jeśli musiałbym kiedyś w przyszłości udać się na taki kurs to mogę wtedy ponownie otrzymać zgodę ? Czy już by mi jej nie wydali ?

    Odpowiedz
 9. Klaudiusz

  Witam, Super zestawienie. Mam pytanie dot kursu. Formularz wypelniamy tylko w przypadku gdy jestesmy bez dochodu a chcemy refundacje. Jezeli ja pracuje to nic nie musze wypelniac. Ps. Pryepraszam, ze brak jest polskich znakow, ale pisze na klawiaturze DE 🙂

  Odpowiedz
  • Migrantka

   Cześć Klaudiusz! Formularz jest dla wszystkich. Po wypełnieniu i wysłaniu go dostaniesz w odpowiedzi dokument, który uprawnia Cię do udziału w takim kursie.

   Ci, którzy chcą refundację albo dostają bezpośredni dokument uprawiający do darmowym udziału w kursie z Urzędu Pracy lub Jobcenter, albo w tym formularzu zaznaczają na dole, że mają prawo do bezpłatnego udziału w kursie i dołączają na to dowody (np. decyzję o Arbeitslosengeld, itp.).

   Odpowiedz
 10. Paula.

  Dzień dobry. Dziekuje za ciekawy artykul. Mam tylko jedno krotkie pytanie: czy bedac na bezrobociu i pobierajac ALG 1, majac mozliwosc darmowego kursu z Agentur fur Arbeit, dadzą mi go skonczyc w spokoju, czy tez musze podjac ewentualnie proponowana prace w trakcie kursu? Z gory dziekuje za odpowiedz.

  Odpowiedz
  • Migrantka

   Hej, jeżeli zaczniesz kurs, to masz prawo go skończyć. Na ewentualne proponowane oferty pracy możesz odpowiadać, że w danym terminie jesteś w szkole i nie możesz pojawić się np. na rozmowie o pracę. Niestety trochę trzeba sobie w urzędzie wywalczyć. Niedługo pojawi się rozmowa w moim podcaście z jobcoachką, która współpracuje z urzędem pracy i w niej mówimy również o tym. Powodzenia na kursie! 🙂

   Odpowiedz
 11. Klaudia

  Witam. Jestem zarejestrowana w Jobcenter od listopada 2023. Do tej pory nie dostałam żadnej odpowiedzi zwrotnej, czy pomogą mi finansowo oraz czy dostanę zgodę na Integrationkurs. Podpisałam natomiast z nimi umowę tzw (Eingliderungsvereinbarung) która miała trwać do dziś. Próbowałam dzwonić, pisałam – bez oddzewu, byłam osobiście- zostałam zbywana. Wiem, że do moich zadań należało znalezienie sobie miejsca na Integrationkurs. Kontakowałam sie ze szkołą, i dostałam całkowicie sprzeczne informację- że powinnam złożyć Antrag do Bundesamt i to oni określą czy dofinansują mi Integrationkurs. Kurs rusza niebawem, a zgody/ informacji zwrotnej z Jobcenter jak nie bylo tak nie ma… ;/ Czy możesz mi podpowiedzieć co powinnam w tej sytuacji zrobić? Czy jobcenter może mi wystawić Zulassung na integrationkurs / i czy rzeczywiście zapomnieli mnie poinformować, że mam się zwrócić do BAMF? Wiesz może czy prawnie Jobcenter ma ustalony jakiś czas do podjęcia decyzji ?

  Odpowiedz
  • Migrantka

   Cześć Klaudia! Ja niestety nie mam aż tak szczegółowej wiedzy dotyczącej prawa socjalnego i działania Jobcenter. Wiem, że Jobcenter może wystawić taki kupon na kursy językowe i wtedy nie trzeba pisać wniosku do BAMF. Ale ręki nie daje sobie uciąć. Poproś o pomoc w doradztwach migracyjnych, tutaj kilka adresów: https://migrantka.com/darmowa-pomoc-dla-polakow-w-niemczech/. Powodzenia!

   Odpowiedz
   • Jarek

    Hej, też się teraz spotkałem ze sprzecznymi informacjami w urzędach. Gdy napisałem do BAMF powiedzieli, że powinienem się najpierw dowiedzieć w Agentur fur Arbeit, natomiast agencja pracy kazała mi tylko złożyc wniosek do BAMF a więc to co chciałem zrobić na początku ;/ Czekam jeszcze kilka dni na oryginał decyzji o przyznaniu ALG1 i będę składał.

    Odpowiedz
    • Migrantka

     Hej, jeżeli jesteś na bezrobociu, to urząd pracy może Cię wysłać na kurs językowy i go opłacić. 🙂 Tak jest najłatwiej. Powodzenia w nauce!

     Odpowiedz
 12. Karolina

  Witam. Mam pytanie odnośnie kursów integracyjnych. Wysłałam wniosek do Bamf i otrzymałam odpowiedź o pozwoleniu na odbycie takiego kursu. Chcą też kopie dokumentów uprawniających do zasiłków , ale ja pracuję w Niemczech na umowę o pracę i żadnych zasiłków nie pobieram . Czy to znaczy, że mogę chodzić na kurs ale nie otrzymam dofinansowania ? i jeszcze jedno pytanko, jeśli pracodawca nie pójdzie mi na rękę z grafikiem i będę musiała się zwolnić, czy wówczas dostanę dofinansowanie? pozdrawiam Karolina

  Odpowiedz
  • Migrantka

   Hej Karolina, jeżeli nie pobierasz zasiłków, to będziesz płaciła za kurs, osoby z zasiłkiem mają kursy za darmo. Pamiętaj, że jeżeli sama się zwolnisz z pracy, to przez 3 miesiące nie masz prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Kurs jest darmowy m.in. dla osób bezrobotnych oraz na zasiłku socjalnym.

   Odpowiedz
 13. Patrycja

  Mam takie pytanie,
  mąż pracuje w DE od stycznia, ja z córką przeprowadziłyśmy się tutaj w marcu. Mam pod opieką córkę, tylko mąż pracuje ale nie jestem zarejestrowana w urzędzie pracy. Czy składając wniosek o kurs muszę to jakoś udokumentować że jestem bezrobotna. Nie rejestruję się w urzędzie ponieważ i tak nie mogę podjąć pracy póki moja córka nie pójdzie do przedszkola. Chcialabym pojsc na kurs jesli otrzymam zgode jak zaaklimatyzuje sie w przedszkolu. Jakie dokumenty jeszcze zalaczyc do wniosku?
  czy od razu z wnioskiem wysyłać tez drugi wniosek o zwolnienie z kosztow?

  Odpowiedz
  • Migrantka

   Hej, zwolnienie z kosztów jest między innymi dla osób mających status osoby bezrobotnej, a do tego potrzebna jest dokumentacja (jako dowód) z urzędu. W urzędzie pracy możesz zameldować się jako “osoba szukająca pracy” i wtedy możesz się starać nawet o kursy i kształcenia, nie masz po prostu wtedy statusu osoby bezrobotnej i też przez to nie masz prawa do zasiłku dla bezrobotnych, ale jako szukająca pracy możesz się zameldować. I wtedy bezpośrednio w urzędzie poinformują Cię, jakie masz możliwości i czy możesz dostać taki kurs, wtedy zamiast tego wniosku tutaj ze strony, dostaniesz “kupon” na kurs od urzędu. Ale ja nie znam się aż tak szczegółowo na prawie socjalnych i pracy w Niemczech, dlatego najlepiej skontaktuj się z jednym z wymienionych w tym artykule stowarzyszeń: https://migrantka.com/darmowa-pomoc-dla-polakow-w-niemczech/. Powodzenia!

   Odpowiedz
 14. Karo

  hej,
  jest możliwość wysłania wniosku o kurs i zanim odpowiedzą, zapisać się na kurs (bo rusza za niedługo)? wtedy i tak dostanę dofinansowanie?

  Odpowiedz
  • Migrantka

   Jeżeli dogadasz się ze szkołą i się zgodzą, to pewnie można. Nie mam jednoznacznej odpowiedzi.

   Odpowiedz
 15. Karola

  hej,
  jest możliwość wysłania wniosku o kurs i zanim odpowiedzą, zapisać się na kurs (bo rusza za niedługo)? wtedy i tak dostanę dofinansowanie?

  Odpowiedz
  • Migrantka

   Jeżeli szkoła się zgodzi, to można tak zrobić, ale raczej szkoła bez tego dokumentu się nie zgodzi. Jeżeli się dogadacie, to dlaczego nie.:)

   Odpowiedz
 16. ASIA

  Czesc,
  Wspanialy blog! Tyle przydatnych informacji… Ja jestem zmuszona wyjechac do Niemiec mysle , ze juz od 01.03.2024. Zaczelam powoli interesowac sie tematem i czytac. Tak trafilam na Twoj podcast i bloga. Tym samym moje pytanie czy moge wyslac takie zgloszenie jeszcze przed przyjazdem do Niemiec. Wiem gdzie bede mieszkala ale fizycznie bede tam dopieiro za 3 miesiace czy nie ma to sensu teraz ? Ja juz sie ucze krok po kroku. W zasadzie niemiecki jest o wiele latwiejszy dla mnie anizeli angielski. Chcialabym po przyjezdzie od razu ruszyc z nauka nie dopiero wysylac dokumenty i marnowac miesiac czy dwa na czekanie…

  Odpowiedz
  • Migrantka

   Cześć Asia! Cieszę się, że do mnie trafiłaś. Wydaje mi się, że trzeba mieć meldunek/adres w Niemczech, żeby złożyć taki wniosek. 🙂

   Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

KUP MÓJ PORADNIK ⮧

O MNIE ⮧

Cześć! Jestem Martyna — autorka tego bloga i podcastu “Kroniki migrantki”. Z zawodu jestem socjolożką i dziennikarką, a z zamiłowania Migrantką. Jeżeli chcesz usłyszeć, że na emigracji wszystko jest piękne i kolorowe, to jesteś w złym miejscu. Swoim blogowaniem pokazuję życie w Niemczech bez ściemy. Więcej o mnie! –>

ZAPISZ SIĘ NA MÓJ NEWSLETTER ⮧

.

OBSERWUJ MNIE NA INSTAGRAMIE ⮧

OBSERWUJ MNIE NA FACEBOOKU ⮧