fbpx

Kurs integracyjny: co to jest i jak się na niego dostać

Znajomość języka niemieckiego to klucz do integracji w nowym kraju. Państwo niemieckie wspiera adaptację imigrantów i imigrantek poprzez dofinansowywanie zarówno kursów zawodowych, jak i językowych. Z tego artykułu dowiesz się, co to jest kurs integracyjny i jak się do niego dostać.

Co to jest kurs integracyjny?

Kurs integracyjny to program nauki języka niemieckiego do poziomu B1, dofinansowany przez niemieckie państwo. Każdy kurs integracyjny składa się z kursu językowego i orientacyjnego z wiedzy o Niemczech. Standardowo trwa 700 jednostek lekcyjnych (niem. UE): 600 na naukę języka, a 100 UE jest przeznaczonych na wiedzę o kraju. Jednak w zależności od rodzaju kursu może się przedłużyć nawet do 1000 jednostek lekcyjnych lub skrócić do 430 w ramach intensywnej nauki języka.

System kursów dostosowany jest do różnych potrzeb, obejmując kursy specjalne dla osób z niskim poziomem umiejętności językowych oraz tych, którzy posługują się innymi alfabetami, np. cyrylicą czy pismem arabskim. Istnieją także specjalne kursy dla rodziców z dziećmi oraz dla młodych dorosłych do 27. roku życia.

Nie trzeba tych kursów robić w pełnym wymiarze: można zacząć od A1, ale też dołączyć do grupy bardziej zaawansowanej. Na początek robi się test na znajomość języka, który będzie podstawą do oceny poziomu i do umieszczenia w odpowiedniej grupie.

Jak i gdzie można się zapisać na kurs integracyjny?

Zapisy na kursy integracyjne dla migrantów prowadzi Bundesamt für Migration und Flüchtlinge (BAMF), co można przetłumaczyć na język polski jako: Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców. Procedura zapisu na kurs rozpoczyna się od wypełnienia wniosku, który następnie należy przesłać do odpowiedniego oddziału BAMF.

Jak złożyć wniosek o kurs integracyjny?

Rozumiem, że złożenie wniosku o kurs integracyjny może to być trudne dla osób, które nie znają jeszcze języka niemieckiego. Mogę jednak zapewnić, że jest to możliwe, bo sama to przeżyłam ze słownikiem w dłoni. Alternatywnie, można komunikować się w BAMF po angielsku lub pamiętać, że jest darmowa pomoc dla Polaków w Niemczech i z niej skorzystać.

Wystarczy przebrnąć przez formularz w języku niemieckim, a BAMF odpowiada listem w języku ojczystym. Dla ułatwienia, poniżej zamieszczam przykładowo wypełniony formularz zgłoszeniowy.

Wypełnij wniosek ⭢ wyślij do odpowiedniego oddziału BAMF

Jak znaleźć miejsca oferujące kursy integracyjne?

Po złożeniu wniosku w BAMF otrzymasz dokumenty z zezwoleniem na uczestnictwo w kursie integracyjnym. Pamiętaj, że masz dwa lata na rozpoczęcie kursu, po upływie tego terminu pozwolenie będzie nieaktualne.

W liście z BAMF otrzymasz wszystkie niezbędne informacje o kursie integracyjnym w języku polskim, wraz z pozwoleniem na udział w nim. Dodatkowo dostaniesz listę miejsc oferujących te kursy, ale możesz także samodzielnie poszukać kursu integracyjnego w swojej okolicy.

>> Znajdź kurs integracyjny w swojej okolicy <<

Jeżeli wybierzesz już miejsce na naukę w ramach kursu integracyjnego, to wystarczy udać się do wybranej placówki z dokumentem z BAMF i się zarejestrować. Po wykonaniu testu na znajomość języka dostaniesz się do odpowiedniej grupy i otrzymasz termin rozpoczęcia nauki.

Jaki jest koszt kursu integracyjnego?

Państwo niemieckie dofinansowuje kursy językowe, jednakże nie są one całkowicie darmowe dla osób pracujących. Koszt każdej godziny lekcyjnej w ramach kursu integracyjnego wynosi 2,29 euro (niem. Kostenbeitrag). Jeśli Twoja rejestracja na kurs odbyła się przed 1 sierpnia 2022 roku, koszt ten wynosi 2,20 euro.

Standardowy kurs integracyjny obejmuje 700 godzin, zatem całkowity koszt tego kursu wynosi 1.603 euro (przy rejestracji przed 1 sierpnia 2022 roku, koszt ten wynosi 1.540 euro). Jeśli uczęszczasz na specjalny kurs o większej liczbie godzin, koszt ten będzie odpowiednio wyższy (np. 2.290 euro za 1000 godzin lekcyjnych). Nie trzeba opłacać tej kwoty od razu, można płacić ją w ratach za każdy etap kursu, który składa się z 100 godzin lekcyjnych.

Możesz brać udział w kursie integracyjnym za darmo, jeśli otrzymujesz Bürgergeld (świadczenie socjalne), Arbeitslosengeld (zasiłek dla bezrobotnych) lub Hilfe zum Lebensunterhalt (pomoc socjalną). Zwolnienie z opłaty za kurs może być również przyznane, jeśli Twoje wynagrodzenie brutto nie przekracza określonej kwoty. W przypadku osób mających dzieci uwzględniane są także ich potrzeby.

Jeśli poświęcisz się nauce i zdasz egzamin końcowy na poziomie B1, możesz ubiegać się o zwrot połowy kosztów za kurs integracyjny. W tym celu należy wypełnić odpowiedni wniosek: Rückerstattung von 50 Prozent des Kostenbeitrags für den Integrationskurs beantragen, a następnie przesłać go do BAMF.

Przydatne linki


ZAPISZ SIĘ NA MIGRACYJNY NEWSLETTER:

.

WIĘCEJ POSTÓW W TEJ KATEGORII:

40 KOMENTARZY

40 komentarzy

  1. Iza

    Dziękuję za udostępnienie przetłumaczonego formularza to bardzo ułatwia sprawe!
    Mam jednak problem z podpunktem powodu przyjazdu, mój małżonek to Polak, w takiej sytuacji jaką kopię pozwolenia pobytu małżonka tutaj dodać? Meldunek czy nic nie dodawać?
    Dziękuję za odpowiedź z góry!

    Odpowiedz
    • Migrantka

      Cześć Iza!

      Wpisałabym po prostu przyczynę pod „Sonstige Gründe”. Ja wpisałam po prostu: poprawa sytuacji materialnej. Te dwa pierwsze punkty odnoszą się raczej do krajów i osób spoza Unii Europejskiej, które muszą mieć pozwolenie na pobyt w DE.

      Do formularza trzeba dołączyć kopię dowodu, to oni wtedy to odpowiednio przyporządkują.

      Życzę mężowi powodzenia w nauce!!! 🙂

      Odpowiedz
      • Magdalena Gerlach

        Dlaczego chcę robić ten kurs. Ponieważ chcę zamieszkać w Niemczech i tu pracować, najlepiej w jakimś zawodzie, w którym brakuje w Niemczech pracowników, a brakuje ich wszędzie. Szkoły oferujące takie kursy powinny pomóc w uzasadnieniu. powód ” poprawa sytuacji materialnej” może nie przejść, wszystko zależy od urzędnika, który ten wniosek rozpatruje. Życzę powodzenia!

        Odpowiedz
  2. Klaudia

    Niestety zdjęcie z formularza nie wyświetla się u mnie 🙁
    Czy jest możliwe że BAMF nie chce pomóc w dofinansowaniu kursu integracyjnego? Dzisiaj gdy zadzwoniłam do tego urzędu z pytaniem czy pomogą mi w dofinansowaniu kursu usłyszałam że skoro jestem w UE to nie należy mi się wsparcie 🙁

    Odpowiedz
    • Migrantka

      Cześć Klaudia! Aż z ciekawości sprawdziłam. Cały czas dofinansowują, tylko trzeba złożyć wniosek. Tutaj info: https://www.bamf.de/DE/Themen/Integration/ZugewanderteTeilnehmende/Integrationskurse/TeilnahmeKosten/EU-Buerger/eu-buerger-node.html. I na dole tej strony są wnioski do pobrania.

      Musiałaś trafić na jakiegoś okropnego człowieka, który nie miał ochoty Ci pomóc. Przykro mi.

      Wyślij wniosek i zapewne dostaniesz pozytywną odpowiedź. Kursy integracyjne są do poziomu B1 i można je robić w placówkach, które współpracują z BAMF. Z listem dostaniesz listę takich miejsc. 🙂

      Powodzenia!

      Odpowiedz
    • Migrantka

      A i naprawiłam zdjęcie. 🙂

      Odpowiedz
  3. Klaudia

    Czy jest możliwe że BAMF nie chce pomóc w dofinansowaniu kursu integracyjnego? Dzisiaj gdy zadzwoniłam do tego urzędu z pytaniem czy pomogą mi w dofinansowaniu kursu usłyszałam że skoro jestem w UE to nie należy mi się wsparcie 🙁

    Odpowiedz
    • Migrantka

      Ah nie. Musiałaś mieć pecha. Poniżej masz moją odpowiedź. 🙂

      Odpowiedz
    • Magdalena Gerlach

      Takich rzeczy nie załatwia się telefonicznie. Należy złożyć wniosek. Obywatelom UE też się taki kurs należy. Najlepiej informować się w ośrodkach, które takie kursy organizują, one zwykle w tym pomagają. W tych szkołach i placówkach pracuje w Niemczech bardzo dużo Polaków, zarówno w administracji, jak i jako nauczyciele.

      Odpowiedz
  4. kasia

    witam,
    mam pytanie, probuje znalezc adres BAMF gdzie moglabym wyslac wniosek. Znalazlam na Bundesallee…czy w Berlinie jest tylko jeden oddzial? z gory dziekuje za odpowiedz. super blog, podcasty i swietna robota!!!!! dzieki :0)

    Odpowiedz
  5. Paul

    Mam pytanie! Pracuję w Niemczech już z rok i mój niemiecki nie jest na takim poziomie abym mógł się swobodnie komunikować! I chciałbym zapisać się na kurs językowy. Z racji tego, że pracuję raz rano, a raz popołudniu szukam kursu który by odbywał się raz rano ,a raz po południu. Weekendowy odpada bo czasami mam pracujace soboty. I mam pytanie czy jakieś szkoły organizuja kursy integracyjne w takiej formie? I czy pracując już mogę liczyć na częsciowy zwrot poniesionych kosztów?
    Wiem, że są np szkoły językowe prowadzone przez Polaków tylko to raczej nie sa kursy integracyjne tylko zwykłe kursy np od podstaw A1 czy A2. Czy uczeszczzając do takiej szkoły mogę też zwrócić sie o zwrot czesci poniesionych kosztów?

    Odpowiedz
    • Migrantka

      Część Paul!

      Niestety nie słyszałam o kursach integracyjnych w takiej formie… Wiem, że są rano, popołudniu lub wieczorami. Ale polecam zapytać w wybranej szkole, czy się zgodzą, żebyś raz przychodził na rano do jednej grupy, a raz na popołudniu do równolegle prowadzonej grupy. Czasami grupy startują w tym samym czasie i mają nawet tego samego nauczyciela. Może by się szkoła zgodziła na taką zamianę? Musiałbyś zapytać. Druga opcja jest taka, żeby dogadać się w pracy. Spróbuj zapytać, czy byłoby to możliwe.

      Pracując możesz jedynie po dobrze zdanym egzaminie na końcu kursu ubiegać się o zwrot połowy poniesionych kosztów. Jednak inne dofinansowania należą się tylko osobom niepracującym lub pobierającym zasiłek socjalny… Wiem – jest to mega słabe, ale niestety.

      Wiem, że polskie szkoły językowe mają takie rozwiązania, jednak nie są to kursy integracyjne, więc nie można ubiegać się do nikogo o zwrot kosztów. Można ewentualnie zapytać pracodawcę, czy nie chciałby sfinansować takiego kursu. Może będzie to w jego interesie?

      Pozdrawiam!

      Odpowiedz
  6. Iga

    Hej,
    Idąc za wskazówkami opisanymi powyżej (swoją drogą bardzo przydatnymi!), trafiłam na małą zagwozdkę. W wersji angielskiej nie ma linków do formularzy:
    https://www.bamf.de/EN/Themen/Integration/ZugewanderteTeilnehmende/Integrationskurse/TeilnahmeKosten/EU-Buerger/eu-buerger.html
    Zastanawiam się, czy wybrałam nie do końca poprawną ścieżkę na stronie, czy one rzeczywiście są tylko w wersji niemieckiej (linki, bo formularz oczywiście jest tylko po niemiecku ;))
    Mam też dodatkowe pytanie, czy wniosek i kopię dowodu można wysłać elektronicznie? (przepraszam jeżeli nie doczytałam ;))

    Odpowiedz
    • Migrantka

      Cześć Iga! Wiesz co, ja wysyłałam wszystkie kopie listownie, ale może teraz przez koronę trochę się to usprawniło. Sama nie wiem… Linków do formularzy nie ma pewnie przez to, że są tylko w wersji niemieckiej albo jest to jakiś błąd. Niestety nie wszystkie podstrony działają już po angielsku.

      Odpowiedz
  7. Karin

    Dziękuje za te informacje. Bardzo ułatwiłaś mi życie 😊
    Karina

    Odpowiedz
    • Migrantka

      Bardzo się cieszę!

      Odpowiedz
  8. Migrantka2

    Bardzo fajny blog, można tu znaleźć dużo przydatnych informacji. Obecnie jestem w sytuacji, że pracuje na czas określony na umowie o pracę, która wygasa za miesiąc. Trzy miesiące przed zarejestrowałam się w urzędzie pracy. Mialam spotkanie z panem z urzędu na temat moich umiejętności zawodowych. Mój niemiecki jest słaby, więc Pan zasugerował kurs integracyjny. Mówił, że najlepiej jest już teraz zapisać się na taki kurs. Tylko mój problem polega na tym, że nie wiem czy moja umowa o pracę zostanie przedłożona czy nie. I czy już teraz mam wysłać wniosek do BAMF ? I czy od razu mam się zwrócić do najbliższej placówki prowadzącej kursy o miejsce ? Jeśli moja umowa zostanie przedłużona to nie będę miała możliwości pójść na kurs ze względu na system dwuzmianowy.

    Odpowiedz
    • Migrantka

      Hej Weronika! To w sumie takie pytanie filozoficzne: czy chcesz zaryzykować czy nie? „Pozwolenie” na kurs integracyjny jest wydawane na dwa lata i w tym czasie trzeba ten kurs podjąć, dwa lata od wydania zaświadczenia. Po Twoim komentarzu pojawiło się u mnie wieeeele pytań: a czy Ty chcesz przedłużyć umowę w pracy czy wolisz teraz skorzytać z pomocy Urzędu i nauczyć się języka? Jeżeli zależy Ci na tej pracy, to rozumiem, że chcesz zostać i zależy Ci na przedłużeniu, tak? Dlaczego czekasz na ich ruch? Nie możesz zapytać w pracy, czy Ci przedłużą umowę czy nie? Jeżeli by mieli przedłużyć, to powinni już Cię o tym poinformować. Czemu jesteś w niepewności zamiast zapytać?

      Odpowiedz
      • Migrantka2

        Dziękuję za szybką odpowiedź. Niestety moja firma trzyma pracowników do końca, nawet jak zapytam przełożonego to nie otrzymam odpowiedzi. Wolałabym pracować dalej i uczyć się sama we własnym zakresie. Jeśli nie przedłużyliby mi umowy to wtedy chciałbym iść na kurs. Czy jeśli dostanę to zgodę, a nie podejmę kursu w ciągu dwóch lat to grożą mi jakieś konsekwencje ? I czy jeśli musiałbym kiedyś w przyszłości udać się na taki kurs to mogę wtedy ponownie otrzymać zgodę ? Czy już by mi jej nie wydali ?

        Odpowiedz
  9. Klaudiusz

    Witam, Super zestawienie. Mam pytanie dot kursu. Formularz wypelniamy tylko w przypadku gdy jestesmy bez dochodu a chcemy refundacje. Jezeli ja pracuje to nic nie musze wypelniac. Ps. Pryepraszam, ze brak jest polskich znakow, ale pisze na klawiaturze DE 🙂

    Odpowiedz
    • Migrantka

      Cześć Klaudiusz! Formularz jest dla wszystkich. Po wypełnieniu i wysłaniu go dostaniesz w odpowiedzi dokument, który uprawnia Cię do udziału w takim kursie.

      Ci, którzy chcą refundację albo dostają bezpośredni dokument uprawiający do darmowym udziału w kursie z Urzędu Pracy lub Jobcenter, albo w tym formularzu zaznaczają na dole, że mają prawo do bezpłatnego udziału w kursie i dołączają na to dowody (np. decyzję o Arbeitslosengeld, itp.).

      Odpowiedz
  10. Paula.

    Dzień dobry. Dziekuje za ciekawy artykul. Mam tylko jedno krotkie pytanie: czy bedac na bezrobociu i pobierajac ALG 1, majac mozliwosc darmowego kursu z Agentur fur Arbeit, dadzą mi go skonczyc w spokoju, czy tez musze podjac ewentualnie proponowana prace w trakcie kursu? Z gory dziekuje za odpowiedz.

    Odpowiedz
    • Migrantka

      Hej, jeżeli zaczniesz kurs, to masz prawo go skończyć. Na ewentualne proponowane oferty pracy możesz odpowiadać, że w danym terminie jesteś w szkole i nie możesz pojawić się np. na rozmowie o pracę. Niestety trochę trzeba sobie w urzędzie wywalczyć. Niedługo pojawi się rozmowa w moim podcaście z jobcoachką, która współpracuje z urzędem pracy i w niej mówimy również o tym. Powodzenia na kursie! 🙂

      Odpowiedz
  11. Klaudia

    Witam. Jestem zarejestrowana w Jobcenter od listopada 2023. Do tej pory nie dostałam żadnej odpowiedzi zwrotnej, czy pomogą mi finansowo oraz czy dostanę zgodę na Integrationkurs. Podpisałam natomiast z nimi umowę tzw (Eingliderungsvereinbarung) która miała trwać do dziś. Próbowałam dzwonić, pisałam – bez oddzewu, byłam osobiście- zostałam zbywana. Wiem, że do moich zadań należało znalezienie sobie miejsca na Integrationkurs. Kontakowałam sie ze szkołą, i dostałam całkowicie sprzeczne informację- że powinnam złożyć Antrag do Bundesamt i to oni określą czy dofinansują mi Integrationkurs. Kurs rusza niebawem, a zgody/ informacji zwrotnej z Jobcenter jak nie bylo tak nie ma… ;/ Czy możesz mi podpowiedzieć co powinnam w tej sytuacji zrobić? Czy jobcenter może mi wystawić Zulassung na integrationkurs / i czy rzeczywiście zapomnieli mnie poinformować, że mam się zwrócić do BAMF? Wiesz może czy prawnie Jobcenter ma ustalony jakiś czas do podjęcia decyzji ?

    Odpowiedz
    • Migrantka

      Cześć Klaudia! Ja niestety nie mam aż tak szczegółowej wiedzy dotyczącej prawa socjalnego i działania Jobcenter. Wiem, że Jobcenter może wystawić taki kupon na kursy językowe i wtedy nie trzeba pisać wniosku do BAMF. Ale ręki nie daje sobie uciąć. Poproś o pomoc w doradztwach migracyjnych, tutaj kilka adresów: https://migrantka.com/darmowa-pomoc-dla-polakow-w-niemczech/. Powodzenia!

      Odpowiedz
      • Jarek

        Hej, też się teraz spotkałem ze sprzecznymi informacjami w urzędach. Gdy napisałem do BAMF powiedzieli, że powinienem się najpierw dowiedzieć w Agentur fur Arbeit, natomiast agencja pracy kazała mi tylko złożyc wniosek do BAMF a więc to co chciałem zrobić na początku ;/ Czekam jeszcze kilka dni na oryginał decyzji o przyznaniu ALG1 i będę składał.

        Odpowiedz
        • Migrantka

          Hej, jeżeli jesteś na bezrobociu, to urząd pracy może Cię wysłać na kurs językowy i go opłacić. 🙂 Tak jest najłatwiej. Powodzenia w nauce!

          Odpowiedz
  12. Karolina

    Witam. Mam pytanie odnośnie kursów integracyjnych. Wysłałam wniosek do Bamf i otrzymałam odpowiedź o pozwoleniu na odbycie takiego kursu. Chcą też kopie dokumentów uprawniających do zasiłków , ale ja pracuję w Niemczech na umowę o pracę i żadnych zasiłków nie pobieram . Czy to znaczy, że mogę chodzić na kurs ale nie otrzymam dofinansowania ? i jeszcze jedno pytanko, jeśli pracodawca nie pójdzie mi na rękę z grafikiem i będę musiała się zwolnić, czy wówczas dostanę dofinansowanie? pozdrawiam Karolina

    Odpowiedz
    • Migrantka

      Hej Karolina, jeżeli nie pobierasz zasiłków, to będziesz płaciła za kurs, osoby z zasiłkiem mają kursy za darmo. Pamiętaj, że jeżeli sama się zwolnisz z pracy, to przez 3 miesiące nie masz prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Kurs jest darmowy m.in. dla osób bezrobotnych oraz na zasiłku socjalnym.

      Odpowiedz
  13. Patrycja

    Mam takie pytanie,
    mąż pracuje w DE od stycznia, ja z córką przeprowadziłyśmy się tutaj w marcu. Mam pod opieką córkę, tylko mąż pracuje ale nie jestem zarejestrowana w urzędzie pracy. Czy składając wniosek o kurs muszę to jakoś udokumentować że jestem bezrobotna. Nie rejestruję się w urzędzie ponieważ i tak nie mogę podjąć pracy póki moja córka nie pójdzie do przedszkola. Chcialabym pojsc na kurs jesli otrzymam zgode jak zaaklimatyzuje sie w przedszkolu. Jakie dokumenty jeszcze zalaczyc do wniosku?
    czy od razu z wnioskiem wysyłać tez drugi wniosek o zwolnienie z kosztow?

    Odpowiedz
    • Migrantka

      Hej, zwolnienie z kosztów jest między innymi dla osób mających status osoby bezrobotnej, a do tego potrzebna jest dokumentacja (jako dowód) z urzędu. W urzędzie pracy możesz zameldować się jako „osoba szukająca pracy” i wtedy możesz się starać nawet o kursy i kształcenia, nie masz po prostu wtedy statusu osoby bezrobotnej i też przez to nie masz prawa do zasiłku dla bezrobotnych, ale jako szukająca pracy możesz się zameldować. I wtedy bezpośrednio w urzędzie poinformują Cię, jakie masz możliwości i czy możesz dostać taki kurs, wtedy zamiast tego wniosku tutaj ze strony, dostaniesz „kupon” na kurs od urzędu. Ale ja nie znam się aż tak szczegółowo na prawie socjalnych i pracy w Niemczech, dlatego najlepiej skontaktuj się z jednym z wymienionych w tym artykule stowarzyszeń: https://migrantka.com/darmowa-pomoc-dla-polakow-w-niemczech/. Powodzenia!

      Odpowiedz
  14. Karo

    hej,
    jest możliwość wysłania wniosku o kurs i zanim odpowiedzą, zapisać się na kurs (bo rusza za niedługo)? wtedy i tak dostanę dofinansowanie?

    Odpowiedz
    • Migrantka

      Jeżeli dogadasz się ze szkołą i się zgodzą, to pewnie można. Nie mam jednoznacznej odpowiedzi.

      Odpowiedz
  15. Karola

    hej,
    jest możliwość wysłania wniosku o kurs i zanim odpowiedzą, zapisać się na kurs (bo rusza za niedługo)? wtedy i tak dostanę dofinansowanie?

    Odpowiedz
    • Migrantka

      Jeżeli szkoła się zgodzi, to można tak zrobić, ale raczej szkoła bez tego dokumentu się nie zgodzi. Jeżeli się dogadacie, to dlaczego nie.:)

      Odpowiedz
  16. ASIA

    Czesc,
    Wspanialy blog! Tyle przydatnych informacji… Ja jestem zmuszona wyjechac do Niemiec mysle , ze juz od 01.03.2024. Zaczelam powoli interesowac sie tematem i czytac. Tak trafilam na Twoj podcast i bloga. Tym samym moje pytanie czy moge wyslac takie zgloszenie jeszcze przed przyjazdem do Niemiec. Wiem gdzie bede mieszkala ale fizycznie bede tam dopieiro za 3 miesiace czy nie ma to sensu teraz ? Ja juz sie ucze krok po kroku. W zasadzie niemiecki jest o wiele latwiejszy dla mnie anizeli angielski. Chcialabym po przyjezdzie od razu ruszyc z nauka nie dopiero wysylac dokumenty i marnowac miesiac czy dwa na czekanie…

    Odpowiedz
    • Migrantka

      Cześć Asia! Cieszę się, że do mnie trafiłaś. Wydaje mi się, że trzeba mieć meldunek/adres w Niemczech, żeby złożyć taki wniosek. 🙂

      Odpowiedz
  17. Gosia

    Dzień dobry , chciałam dopytać czy gdy już raz zaczęłam kurs z dofinansowaniem w 2019r , niestety po module A1 musiałam go przerwać i nie zrobiłam całości to czy mogę ponownie ubiegać się o sfinansowanie aktualnie jestem na alg1 , wtedy pracowałam
    Pozdrawiam Serdecznie

    Odpowiedz
    • Migrantka

      Cześć Gosia! Możesz się ubiegać, ale teraz z urzędu. Agentur fuer Arbeit może skierować Cię na taki kurs i go sfinansować. To pozwolenie na kurs, które dostałaś w 2019 roku, już jest nieaktualne.

      Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

KUP MÓJ PORADNIK ⮧

O MNIE ⮧

Cześć! Jestem Martyna — autorka tego bloga i podcastu „Kroniki migrantki”. Z zawodu jestem socjolożką i dziennikarką, a z zamiłowania Migrantką. Jeżeli chcesz usłyszeć, że na emigracji wszystko jest piękne i kolorowe, to jesteś w złym miejscu. Swoim blogowaniem pokazuję życie w Niemczech bez ściemy. Więcej o mnie! –>

ZAPISZ SIĘ NA MÓJ NEWSLETTER ⮧

.

OBSERWUJ MNIE NA INSTAGRAMIE ⮧

OBSERWUJ MNIE NA FACEBOOKU ⮧