fbpx

Pchle targi w Berlinie: jak znaleźć najlepszy Flohmarkt dla siebie

Pchle targi stanowią nieodłączny element niedzielnego krajobrazu niemieckich miast. Wśród tysięcy stoisk można natrafić na prawdziwe perełki, tworząc niezapomniane doświadczenie zakupowe dla miłośników staroci i okazji. Z tego artykułu dowiesz się, gdzie można znaleźć pchle targi w Berlinie i który warto wybrać.

Skąd wzięła się nazwa „pchli targ”?

Początki tradycji pchlich targów sięgają Francji i stamtąd prawdopodobnie wywodzi się ich nazwa. W języku francuskim określane są jako „Marché aux Puces”, co dosłownie tłumaczy się jako „targ pcheł”. W późnym średniowieczu w Paryżu handlarze kupowali zużyte ubrania bogatych i sprzedawali je dalej na targach. Niestety, w tamtych czasach warunki higieniczne pozostawiały wiele do życzenia, więc niejednokrotnie w tych rzeczach znajdowały się pchły. Po szczególnie dużym wystąpieniu plagi pcheł, handlarzy przeniesiono na północ Paryża, gdzie około 1890 roku odbył się pierwszy trag pod nazwą „pchli targ” we Francji.

Flohmarkt — z języka niemieckiego: der Floh — pchła + der Markt — rynek

Jak wybrać idealny pchli targ dla siebie?

Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać idealny pchli targ dla siebie, warto zadać sobie pytanie: czy chcesz upolować coś w dobrej cenie, czy chcesz po prostu spędzić ciekawie popołudnie. Bowiem małe, mniej popularne pchle targi w Berlinie są często bardziej atrakcyjne cenowo, natomiast te większe i najpopularniejsze proponują dodatkowe atrakcje, m.in. streetfood. Jeśli szukasz dodatkowej rozrywki i kulinarnych wrażeń, warto wybrać targi, które mają w swojej ofercie przekąski z całego świata i znajdują się w atrakcyjnie spacerowej okolicy.

Warto również poszukać targów staroci w swojej dzielnicy. Niemalże w każdej dzielnicy Berlina odbywają się małe lub większe pchle targi. A bliskość sprawi, że będzie to dla Ciebie wygodne miejsce na zakupy i spędzenie czasu, bez długiego czasu spędzonego w metrze.

Kolejną rzeczą, którą warto wziąć pod uwagę, jest cel zakupów. Zastanów się, czy chcesz kupić coś konkretnego, czy jedynie pochodzić i popatrzeć, czy coś wpadnie Ci w oko. W Berlinie i jego okolicach odbywa się bardzo dużo tematycznych targów staroci, np. pchle targi w Berlinie z antykami czy artykułami dla dzieci.

Co warto wziąć ze sobą na pchle targi w Berlinie?

Przygotowanie się do wizyty na pchlim targu to kluczowy krok, który może wpłynąć na sukces twojego wyprawy. Zastanów się, co warto zabrać ze sobą, aby jak najlepiej wykorzystać czas spędzony na zakupach z drugiej ręki. Oto kilka moich wskazówek, co warto wziąć ze sobą:

Wygodne leginsy

Jeżeli idziesz na pchli targ polować na ubrania, warto ubrać się w wygodne leginsy. Wówczas, gdy znajdziesz coś, co Cię interesuje, możesz to szybko przymierzyć, wkładając na siebie. Zarówno spodnie, jak i sukienkę szybko włożysz i zdejmiesz na leginsy bez robienia zbędnego zamieszania.

Gotówkę

Niemcy gotówką stoją, a pchle targi w Berlinie tym bardziej! Coraz częściej widzę na targach możliwość płatności PayPal, ale na mniejszych i mniej popularnych trzeba mieć przygotowaną gotówkę i najlepiej dużo drobnych, bo nie zawsze sprzedawcy mają wydać.

Plecak

Niektóre pchle targi w Berlinie są bardzo oblegane, więc warto pilnować swoich rzeczy przed drobnymi kradzieżami. Polecam plecak, który zapewni Ci wolne ręce podczas przeszukiwania stoisk, a żeby chronić się przed złodziejami, można go trzymać z przodu.

Najpopularniejsze pchle targi w Berlinie

Pchle targi w Berlinie stanowią ważną część kulturalnego i handlowego krajobrazu miasta. Oferują one nie tylko możliwość zakupu unikatowych przedmiotów, ale także są miejscem spotkań. Poniżej znajdziesz listę najpopularniejszych pchlich targów w Berlinie, które przyciągają zarówno mieszkańców, jak i turystów. Warto jednak pamiętać, że oprócz wymienionych poniżej, istnieje wiele innych małych targów, które warto odwiedzić.

Flohmarkt w Mauerparku

Lokalizacja: Mauerpark
Dzień: niedziela
Oferta: moda, biżuteria, torby, design, winyl, streetfood

Większość sprzedawców na pchlim targu w Mauerparku to osoby prywatne, studenci, artyści i mieszkańcy. Na licznych stoiskach można znaleźć m.in. odzież używaną, biżuterię, antyki, dekoracje, materiały rękodzielnicze, instrumenty muzyczne, winyle, książki i wiele więcej. Można tutaj także odkryć przedmioty wykonane ręcznie przez berlińskich artystów. Nie brakuje też stoisk z przekąskami, napojami, miejscami do siedzenia oraz wegańskim jedzeniem.

Pchli targ na Boxi

Lokalizacja: Boxhagener Platz, Berlin-Friedrichshain
Dzień: niedziela
Oferta: różnorodne przedmioty

Pchli targ na Boxi jest jednym z najbardziej obleganych w Berlinie: odwiedzają go nie tylko mieszkańcy miasta, ale również turyści. Prywatni sprzedawcy i handlarze oferują meble, różnorodne artykuły gospodarstwa domowego, książki, dzieła sztuki, wzornictwo, a także ubrania używane.

Nowkoelln Flowmarkt

Lokalizacja: Maybachufer
Dzień: co druga niedziela
Oferta: ubrania, sztuka, design, muzyka, rękodzieło

Nowkoelln Flowmarkt odbywa się od końca marca do października Maybachufer w Neukölln, bezpośrednio nad kanałem. To idealnym miejscem na słoneczne nadzielne popołudnie, po zakupach z drugiej ręki można iść na spacer nad wodą i posiedzieć przy kanale.

RAW-Flohmarkt

Lokalizacja: RAW-Gelände, Berlin-Friedrichshain
Dzień: niedziela
Oferta: różnorodne przedmioty, streetfood

Na Revaler Straße już od dziewiątej rano wielu prywatnych i komercyjnych handlarzy oferuje na sprzedaż swoje przedmioty w ustawionych chatach targowych. Można tutaj kupić również uliczne jedzenie i przekąski z całego świata, które często są odpowiednie także dla wegetarian i wegan.

Antik- und Buchmarkt naprzeciwko Bode-Museum

Lokalizacja: Bode-Museum, Museumsinsel
Dzień: w każdą sobotę, niedzielę i święta
Oferta: antyki, książki, wyroby rękodzielnicze

Spektrum ofert sięga od antyków, przez dzieła berlińskich twórców sztuki, po rzadkie przedmioty kolekcjonerskie. Na tym pchlim targu często można spotkać młodych artystów, którzy wystawiają swoje prace na sprzedaż. Ten targ staroci i książek jest uważany za jeden z najpiękniejszych pchlich targów w całym Berlinie.

Trödel- und Kunstmarkt przy ulicy Straße des 17. Juni

Lokalizacja: S-Bahnhof Tiergarten
Dzień: sobota, niedziela
Oferta: starocie, książki, płyty, antyki, sztuka, rękodzieło

Berliński pchli targ z towarzyszącym mu targiem sztuki i rzemiosła przy stacji Tiergarten jest jednym z największych i najbardziej tradycyjnych pchlich targów w Berlinie. Oprócz wszelkiego rodzaju staroci i antyków, takich jak książki, ubrania, meble i wyposażenie, obrazy, tkaniny, lalki, biżuteria i porcelana, można tam również kupić płyty. Wizytę na tym Flohmark warto połączyć ze spacerem po parku Tiergarten.

Flohmarkt na Arkonaplatz

Lokalizacja: Arkonaplatz, Berlin-Mitte
Dzień: niedziela
Oferta: antyki, książki, płyty, rękodzieło

Mały pchli targ na Arkonaplatz w dzielnicy Mitte zaprasza do targowania się pod lipami. Nawet w ciepłe, letnie dni ten Flohmark nie jest przepełniony. Wśród odwiedzających jest wielu lokalnych mieszkańców, a wizytę tutaj można połączyć z pchlim targiem w Mauerparku.

Pchli targ na Marheinekeplatz

Lokalizacja: Marheinekeplatz
Dzień: sobota i niedziela
Oferta: moda, książki, płyty, rękodzieło, zabawki

Tuż obok hali targowej Marheineke, każdej soboty i niedzieli odbywa się pchli targ. Dla najmłodszych na środku placu znajduje się plac zabaw z grami wodnymi, co sprawia, że nawet najmłodsi mogą miło spędzić czas na tym rynku.

Antikmarkt przy Ostbahnhof

Lokalizacja: Ostbahnhof
Dzień: niedziela
Oferta: meble antyki, sztuka, biżuteria, książki, płyty

Jeżeli polujesz na antyki, to ten pchli targ jest dla Ciebie! Znajdziesz tutaj wysokiej jakości asortyment antyków, takich jak meble, dzieła sztuki, porcelana, biżuteria, znaczki, monety i pocztówki, a także książki i płyty. Większość sprzedawców na tym targu to profesjonalni handlarze, a niektórzy z nich przedmioty kolekcjonerskie.

Moje 3 ulubione pchle targi w Berlinie

Na początek podkreślę, że ja zazwyczaj chodzę na pchle targi w Berlinie w poszukiwaniu ubrań i akcesoriów do domu. Jeżeli szukasz antyków i przedmiotów kolekcjonerskich, weź to pod uwagę, że na poniżej wymienionych targach możesz nie znaleźć tego, czego oczekujesz.

Pchli targ na Kranoldplatz

W myśl zasady: znajdź pchli targ najbliżej siebie — ten na Kranoldplatz jest jednym z moich ulubionych ze względu na lokalizację. Mam na niego bardzo blisko i podczas niedzielnego spaceru zaglądam, czy jest coś ciekawego dla mnie. Jest to bardzo mały pchli targ głównie z używanymi ubraniami i małymi akcesoriami do domu, raczej nie meblami. Lubię ten pchli targ za niskie ceny oraz kameralność i brak tłumów.

Pchli targ w Mauerparku

Mimo że jest to jeden z najpopularniejszych i największych pchlich targów w Berlinie, to przez to, że jest tam bardzo dużo prywatnych sprzedawców, można upolować perełki nawet za kilka euro. Często wystawiają tam swoje ubrania osoby, które chcą się ich po prostu pozbyć ze swojej szafy, a niekoniecznie zrobić na tym wielki biznes. Dużą wadą tego targu są tłumy, ale pomimo tego warto się tutaj przejść w poszukiwaniu prawdziwych perełek modowych w niskich cenach.

Nowkoelln Flowmarkt

Ten pchli targ dostaje ode mnie dużego plusa za lokalizację i to, że jest tutaj naprawdę duży wybór rzeczy. Wizytę na tym targu łączę zawsze ze spacerem wzdłuż kanału i kawą w pobliskich kawiarniach.

Wiosna w Berlinie to czas, gdy ulice miasta ożywają, a pchle targi w Berlinie stają się ulubionym miejscem spacerów i zakupów zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. To idealna pora na odkrywanie unikatowych skarbów, smakowanie ulicznego jedzenia i czerpanie radości z przyjemnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.

ZAPISZ SIĘ NA MIGRACYJNY NEWSLETTER:

.

WIĘCEJ POSTÓW W TEJ KATEGORII:

0 KOMENTARZY

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

KUP MÓJ PORADNIK ⮧

O MNIE ⮧

Cześć! Jestem Martyna — autorka tego bloga i podcastu „Kroniki migrantki”. Z zawodu jestem socjolożką i dziennikarką, a z zamiłowania Migrantką. Jeżeli chcesz usłyszeć, że na emigracji wszystko jest piękne i kolorowe, to jesteś w złym miejscu. Swoim blogowaniem pokazuję życie w Niemczech bez ściemy. Więcej o mnie! –>

ZAPISZ SIĘ NA MÓJ NEWSLETTER ⮧

.

OBSERWUJ MNIE NA INSTAGRAMIE ⮧

OBSERWUJ MNIE NA FACEBOOKU ⮧