fbpx
Polacy w Niemczech: fani niemieckiej kultury

Polacy w Niemczech: 6 typów emigrantów za granicą

Polacy w Niemczech to grupa tak zróżnicowana, że można by o niej napisać całe książki. W tym artykule jednak podejdę do tematu z przymrużeniem oka. Opiszę różne typy Polaków, których możesz spotkać na emigracji. Tekst ma charakter humorystyczny, więc nie traktuj go zbyt poważnie. Może odnajdziesz w nim siebie? Z tego artykułu dowiesz się, jakie są typy Polaków w Niemczech.

Polacy w Niemczech w 6 kategoriach

Przyjrzyjmy się sześciu kategoriom, które najlepiej oddają różnorodność polskiej społeczności w Niemczech. Zobacz, czy rozpoznasz w nich siebie lub swoich znajomych i napisz mi, czy faktycznie tacy są Polacy w Niemczech.

Znawcy języka niemieckiego

Emigrant-Germanista to osoba, która wyjechała do Niemiec po studiach germanistycznych. Wydaje się to idealnym planem – znasz język, więc jedziesz do kraju, gdzie jest on używany na co dzień. W Niemczech jest wielu Polaków po germanistyce, co nie jest zaskoczeniem.

Jednak na miejscu szybko okazuje się, że znajomość niemieckiego nie jest aż tak wyjątkowa – wszyscy w końcu posługują się nim na co dzień. Często kończy się to pracą w szkole językowej albo koniecznością przebranżowienia się. Uwielbiam ten typ emigranta, bo większość moich znajomych w Berlinie to właśnie językowi specjaliści.

Wiecznie zapracowani

Emigrant-Pracuś to osoba, która nigdy nie ma na nic czasu. Pracuje siedem dni w tygodniu, bo jego głównym celem wyjazdu do Niemiec jest dorobienie się i odłożenie pieniędzy na przyszłość. Jego życie toczy się głównie między wynajmowanym, tanim współdzielonym pokojem a miejscem pracy.

Pracuś nie zwiedza, nie wychodzi na miasto, a odpoczynek jest dla niego pojęciem obcym. Gdy tylko pojawia się możliwość dodatkowego zarobku, z entuzjazmem bierze na siebie jeszcze więcej obowiązków. Dla Pracusia liczy się tylko jedno – jak najwięcej zarobić i jak najmniej wydać.

Polacy w Niemczech

Jedną nogą w Polsce

Ciągle jedną nogą w Polsce – to typ emigranta, który tylko czeka na piątek, by wrócić do domu na weekend. Żyje na walizkach, ciągle dojeżdżając: albo do pracy w Niemczech, albo do Polski na odpoczynek. Miał wyjechać na krótko, na rok czy dwa, ale lata mijają, a on wciąż jest w zawieszeniu – ani na stałe w Niemczech, ani z powrotem w Polsce.

Dla niego życie w Niemczech to tylko przykry obowiązek, a prawdziwy oddech złapie dopiero po powrocie do Polski na weekend. Jego najlepszy urlop? Spędzony w domu rodzinnym, bo nigdzie indziej nie czuje się tak dobrze.

Wiecznie sfrustrowani

Emigrant-Frustrat to typ wiecznie niezadowolonego emigranta, który z niechęcią akceptuje życie za granicą. Zawsze narzeka – na Niemców, na to, że „musi” u nich pracować, na historię i na to, że Polacy są zmuszeni pracować za granicą za grosze. W jego opinii, za sukcesem gospodarczym Niemiec stoją wyłącznie polscy pracownicy, którzy rzekomo napędzają całą gospodarkę.

Frustratowi nic się na emigracji nie podobaczuje się wykorzystywany i jest nieszczęśliwy, ale od lat żyje i pracuje w Niemczech, bo uważa, że „musi”. Choć wszystko mu przeszkadza, wypłata w euro wydaje się rekompensować mu trudy tego życia.

Zafascynowani nowym krajem

Emigrant-Pasjonat to osoba, która uważa swój nowy kraj zamieszkania za najlepszy na świecie. W rozmowie z nim często usłyszysz: „A wiesz, w Niemczech to jest tak…”, „Niemcy rozwiązali to w taki sposób, czyż to nie genialne?!”.

Dla Pasjonata Niemcy to prawdziwy raj na ziemi, bez żadnych wad. Chłonie nową kulturę, mentalność i styl życia, będąc nimi wprost zachwycony. Często wplata niemieckie słówka w rozmowę, bo po prostu nie może się powstrzymać – przecież są takie świetne! Dla Pasjonata życie na emigracji to spełnienie marzeń, a każdy aspekt nowego życia budzi w nim entuzjazm.

Antyfani języka niemieckiego

Jeśli mówimy o tym, jacy są Polacy w Niemczech, nie możemy pominąć Antyniemieckiego. To emigrant, który uznaje, że nauka języka niemieckiego – języka kraju, w którym mieszka – nie jest mu potrzebna. Mimo że spędził w Niemczech już ponad 10 lat, nie czuje potrzeby, by się go nauczyć.

W sklepie płaci tyle, ile wyświetli się na kasie, produkty sam wrzuca do wózka, a na wizyty w urzędzie wynajmuje „specjalistę” z Facebooka, który załatwi sprawę za niego. Dla Antyniemieckiego język kraju, w którym mieszka, to tylko zbędny dodatek, z którego można zrezygnować.

Rodzaje Polaków na emigracji: jakim typem jesteś?

To są moje kategorie, które humorystycznie opisują Polaków w Niemczech. A Ty? Jakim typem jesteś? A może znasz inne rodzaje Polaków w Niemczech, które powinny znaleźć się na tej liście? Przyznam, że kiedyś byłam typowym pracusiem, bo wierzyłam, że Polacy w Niemczech muszą stawiać na ciężką pracę. Teraz chyba należę do pasjonatów, bo to właśnie z tej pasji powstał ten blog. Różnimy się, ponieważ każdy z nas ma inne cele emigracji, a sama emigracja jest dla nas czymś zupełnie innym.

Ilustracje: Anna Tucholska

ZAPISZ SIĘ NA MIGRACYJNY NEWSLETTER:

.

WIĘCEJ POSTÓW W TEJ KATEGORII:

0 KOMENTARZY

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

KUP MÓJ PORADNIK ⮧

O MNIE ⮧

Cześć! Jestem Martyna — autorka tego bloga i podcastu „Kroniki migrantki”. Z zawodu jestem socjolożką i dziennikarką, a z zamiłowania Migrantką. Jeżeli chcesz usłyszeć, że na emigracji wszystko jest piękne i kolorowe, to jesteś w złym miejscu. Swoim blogowaniem pokazuję życie w Niemczech bez ściemy. Więcej o mnie! –>

ZAPISZ SIĘ NA MÓJ NEWSLETTER ⮧

.

OBSERWUJ MNIE NA INSTAGRAMIE ⮧

OBSERWUJ MNIE NA FACEBOOKU ⮧