fbpx

#21: Prawo aborcyjne w Niemczech

Zapraszam Cię na rozmowę z Gosią, która jest przedstawicielką kolektywu „Ciocia Basia”. Zaprosiłam Gosię by porozmawiać o tym, jak wygląda prawo aborcyjne w Niemczech. To grupa aktywistyczna zajmująca się wsparciem dla osób chcących przyjechać do Berlina, aby dokonać aborcji. Grupa powstała w celu wsparcia osób z krajów, w których aborcja jest nielegalna i które potrzebują wsparcia w organizacji zabiegu w Berlinie.

[spreaker type=player resource=”episode_id=48968197″ width=”100%” height=”200px” theme=”light” playlist=”false” playlist-continuous=”false” chapters-image=”true” episode-image-position=”right” hide-logo=”false” hide-likes=”false” hide-comments=”false” hide-sharing=”false” hide-download=”true”]

„Ciocia Basia” zajmuje się ułatwianiem kontaktu i organizacją wizyt u dyskretnych, zaufanych i nieoceniających osób zajmujących się doradztwem oraz profesjonalnym przeprowadzaniem zabiegów aborcji farmakologicznej lub chirurgicznej w Berlinie. Gosię, czyli przedstawicielkę tej grupy zaprosiłam do rozmowy o tym, jak wygląda prawo aborcyjne w Niemczech oraz jak się zmieniało na przestrzeni lat. Zapytałam również Gosię, o co walczą niemieckie aktywistki w temacie prawa aborcyjnego i jak wygląda cała procedura dokonania zabiegu aborcji w Niemczech. Z naszej rozmowy dowiesz się między innymi:

Linki do miejsc wymienionych w odcinku „prawo aborcyjne w niemczech”:

Z tego odcinka dowiesz się:
czy aborcja w Niemczech jest legalna,
o co chodzi z paragrafem 219a,
– kiedy aborcja jest darmowa,
– ile dokonuje się zabiegów aborcji w Niemczech,
– jak wygląda prawo aborcyjne w Niemczech,
– pod jakimi warunkami można przeprowadzić aborcję w Niemczech,
– jak wygląda doradztwo przed dokonaniem aborcji (niem. Schwangerschaftskonfliktberatung),
– jaka jest historia praw aborcyjnych w Niemczech,
– na czym polega działalność kolektywu „Ciocia Basia”,
– ile kobiet zgłasza się o pomoc do „Cioci Basi”,
– czy sytuacja w Polsce wpłynęła na działalność „Cioci Basi”,
– jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z pomocy w dokonaniu aborcji,
– jak wygląda procedura po zgłoszeniu się do „Cioci Basi”,
– jak można wesprzeć działalność „Cioci Basi”.

Czy aborcja w Niemczech jest legalna?

Już ponad 150 lat temu, w Cesarstwie Niemieckim, w 1871 roku uchwalono paragraf 218 kodeksu karnego, który zabrania aborcji i który nadal obowiązuje w niemieckim prawie. Jest natomiast paragraf 218a, który WYKLUCZA karę za przerwanie ciąży, gdy spełnione są określone warunki. Jednak nie legalizuje jej! Podsumowując: aborcja w Niemczech jest możliwa pod określonymi warunkami. Te warunki to:

  • od momentu zapłodnienia nie minęło więcej niż 12 tygodni,
  • osoba w ciąży odbyła konsultację psychologiczną (niem. Schwangerschaftskonfliktberatung), 
  • aborcję przeprowadza lekarz/lekarka, przy czym między konsultacją a przerwaniem ciąży minąć muszą co najmniej 3 dni.

Prawo aborcyjne w Niemczech i paragraf 219a: informowanie czy reklama?

Kolejna sprawa sporna w kontekście aborcji to paragraf 219a, która zabrania informowania o niej. Informowanie o zabiegu przerwania ciąży, np. na stronie internetowej gabinetu lekarskiego, traktuje się bowiem jak reklamę, zachęcanie do aborcji, a przez to wzbogacenie się lekarza/lekarki, ponieważ zabiegi aborcji są zazwyczaj płatne. Każdy lekarz/lekarka, który(-a) informuje o zabiegu przerwania ciąży oraz o jego przebiegu łamie prawo i podlega karze.

Kiedy aborcja jest darmowa?

Darmowy zabieg aborcji przysługuje osobom z niskimi dochodami lub całkowicie bez dochodów oraz w przypadku „wskazań kryminologicznych” i „wskazań medycznych”. Dodatkowo w tych dwóch ostatnich sytuacjach nie ma obowiązku wzięcia udziału w doradztwie (niem. Schwangerschaftskonfliktberatung). Aborcja jest darmowa i nie ma ograniczeń czasowych, gdy istnieje wskazanie medyczne, że ciąża poważnie zagraża życiu lub zdrowiu ciężarnej. Kasy chorych ponoszą również wszystkie koszty zabiegu przerwania ciąży w przypadku wskazania kryminologicznego, gdy przyczyną ciąży był gwałt, napaść seksualna lub znęcanie się nad dzieckiem Nie trzeba wtedy zgłaszać przestępstwa, jedynie lekarz musi ustalić, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że ciąża ma przesłanki kryminologiczne. Aborcja jest wtedy możliwa tylko do końca 12. tygodnia.

Poleć dalej mój odcinek podcastu „Prawo aborcyjne w Niemczech”

Dziękuję Ci za wysłuchanie odcinka mojego podcastu KRONIKI MIGRANTKI. Jeżeli moje treści kiedyś Ci pomogły lub uważasz, że to, co robię w sieci jest wartościowe i chcesz dołożyć do tego swoją cegiełkę, to pomóż mi działać dalej!

Po pierwsze możesz polecać moją twórczość, niech dowie się o tym cały migracyjny świat!

Po drugie możesz wspierać mnie aktywnie przez komentowanie i lajkowanie moich treści na mediach społecznościowych. Wtedy zwiększasz moje zasięgi, a ja trafiam do coraz większej ilości osób. Będzie mi bardzo miło, jeżeli zasubskrybujesz mój podcast w swojej aplikacji podcastowej zostawisz po sobie komentarz oraz ocenę podcastu.

Po trzecie możesz kupić coś z mojego linku afiliacyjnego: na blogu często piszę o książkach lub polecam okołomigracyjne produkty i wtedy podłączam takie linki i wyraźnie o tym informuję. Co najważniejsze: dla Ciebie cena jest taka sama i nie ponosisz dodatkowych kosztów!

Po czwarte przejmij patronat nad MIGRANTKĄ! Postanowiłam dołączyć do programu PATREON, gdzie możesz wesprzeć finansowo mojego bloga i podcast! Pieniądze z Twojego patronatu przeznaczę na dalszy rozwój naszego wspólnego miejsca w sieci jakim jest MIGRANTKA:

  • wsparcie techniczne,
  • koszty hostingu bloga,
  • koszty hostingu podcastu,
  • płatność za domenę,
  • opłata za program graficzny,
  • bilety na wydarzenia,
  • książki oraz inne materiały, dzięki którym mogę tworzyć dla Ciebie wartościowe treści.

Jeszcze raz serdecznie dziękuję Ci, że tu ze mną jesteś i do usłyszenia następnym razem!

ZAPISZ SIĘ NA MIGRACYJNY NEWSLETTER:

.

WIĘCEJ POSTÓW W TEJ KATEGORII:

0 KOMENTARZY

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

podcastu kroniki migrantki możesz słuchać:

KUP MÓJ PORADNIK ⮧

O MNIE ⮧

Cześć! Jestem Martyna — autorka tego bloga i podcastu „Kroniki migrantki”. Z zawodu jestem socjolożką i dziennikarką, a z zamiłowania Migrantką. Jeżeli chcesz usłyszeć, że na emigracji wszystko jest piękne i kolorowe, to jesteś w złym miejscu. Swoim blogowaniem pokazuję życie w Niemczech bez ściemy. Więcej o mnie! –>

ZAPISZ SIĘ NA MÓJ NEWSLETTER ⮧

.

OBSERWUJ MNIE NA INSTAGRAMIE ⮧

OBSERWUJ MNIE NA FACEBOOKU ⮧