W tym odcinku podcastu rozmawiam z Gosią, przedstawicielką kolektywu „Ciocia Basia”, aby przybliżyć prawo aborcyjne w Niemczech. Kolektyw ten to grupa aktywistyczna działająca na rzecz wsparcia osób, które chcą przyjechać do Berlina w celu przeprowadzenia aborcji. Ich misją jest pomoc osobom z krajów o restrykcyjnym prawie aborcyjnym, które szukają bezpiecznego miejsca i wsparcia, by zorganizować zabieg w Niemczech. Z naszej rozmowy dowiesz się również, jak krok po kroku wygląda procedura aborcyjna w Niemczech i na jakie wsparcie mogą liczyć osoby przyjeżdżające do Berlina.
Listen to „21: Jak wygląda prawo aborcyjne w Niemczech? | Rozmowa z Gosią z kolektywu Ciocia Basia” on Spreaker.Gościni odcinka: Gosia z „Ciocia Basia”
Gościnią tego odcinka jest Gosia, aktywistka i przedstawicielka kolektywu „Ciocia Basia”. Grupa ta zajmuje się wsparciem osób z krajów o restrykcyjnym prawie aborcyjnym, które chcą przeprowadzić aborcję w Niemczech. „Ciocia Basia” pomaga w nawiązywaniu kontaktu z dyskretnymi, zaufanymi i nieoceniającymi specjalistami, którzy zajmują się doradztwem oraz profesjonalnym przeprowadzaniem aborcji – zarówno farmakologicznej, jak i chirurgicznej – w Berlinie. Gosię zaprosiłam do rozmowy o tym, jak obecnie wygląda prawo aborcyjne w Niemczech, jak zmieniało się na przestrzeni lat, a także o działaniach niemieckich aktywistek walczących o jego liberalizację.
Z odcinka „Prawo aborcyjne w Niemczech” dowiesz się:
- czy aborcja w Niemczech jest legalna,
- o co chodzi z paragrafem 219a,
- kiedy aborcja w Niemczech jest darmowa,
- ile dokonuje się zabiegów aborcji w Niemczech,
- jak wygląda prawo aborcyjne w Niemczech,
- pod jakimi warunkami można przeprowadzić aborcję w Niemczech,
- jak wygląda doradztwo przed dokonaniem aborcji (niem. Schwangerschaftskonfliktberatung),
- jaka jest historia praw aborcyjnych w Niemczech,
- na czym polega działalność kolektywu „Ciocia Basia”,
- ile kobiet zgłasza się o pomoc do „Cioci Basia”,
- czy sytuacja w Polsce wpłynęła na działalność „Cioci Basia”,
- jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z pomocy w dokonaniu aborcji,
- jak wygląda procedura po zgłoszeniu się do „Cioci Basia”.
Czy aborcja w Niemczech jest legalna?
Już ponad 150 lat temu, w Cesarstwie Niemieckim, w 1871 roku uchwalono paragraf 218 kodeksu karnego, który zabrania aborcji i który nadal obowiązuje w niemieckim prawie. Jest natomiast paragraf 218a, który WYKLUCZA karę za przerwanie ciąży, gdy spełnione są określone warunki. Jednak nie legalizuje jej! Podsumowując: aborcja w Niemczech jest możliwa pod określonymi warunkami. Te warunki to:
- od momentu zapłodnienia nie minęło więcej niż 12 tygodni,
- osoba w ciąży odbyła konsultację psychologiczną (niem. Schwangerschaftskonfliktberatung),
- aborcję przeprowadza lekarz/lekarka, przy czym między konsultacją a przerwaniem ciąży minąć muszą co najmniej 3 dni.
Prawo aborcyjne w Niemczech i paragraf 219a: informowanie czy reklama?
Kolejna sprawa sporna w kontekście aborcji to paragraf 219a, która zabrania informowania o niej. Informowanie o zabiegu przerwania ciąży, np. na stronie internetowej gabinetu lekarskiego, traktuje się bowiem jak reklamę, zachęcanie do aborcji, a przez to wzbogacenie się lekarza/lekarki, ponieważ zabiegi aborcji są zazwyczaj płatne. Każdy lekarz/lekarka, który(-a) informuje o zabiegu przerwania ciąży oraz o jego przebiegu łamie prawo i podlega karze.
Kiedy aborcja jest darmowa?
Darmowy zabieg aborcji przysługuje osobom z niskimi dochodami lub całkowicie bez dochodów oraz w przypadku „wskazań kryminologicznych” i „wskazań medycznych”. Dodatkowo w tych dwóch ostatnich sytuacjach nie ma obowiązku wzięcia udziału w doradztwie (niem. Schwangerschaftskonfliktberatung). Aborcja jest darmowa i nie ma ograniczeń czasowych, gdy istnieje wskazanie medyczne, że ciąża poważnie zagraża życiu lub zdrowiu ciężarnej. Kasy chorych ponoszą również wszystkie koszty zabiegu przerwania ciąży w przypadku wskazania kryminologicznego, gdy przyczyną ciąży był gwałt, napaść seksualna lub znęcanie się nad dzieckiem Nie trzeba wtedy zgłaszać przestępstwa, jedynie lekarz musi ustalić, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że ciąża ma przesłanki kryminologiczne. Aborcja jest wtedy możliwa tylko do końca 12. tygodnia.
Przydatne linki
◼️ Strona internetowa kolektywu Ciocia Basia ◼️ Instagram kolektywu @ciocia.basia.berlin ◼️ Facebook kolektywu Ciocia Basia ◼️ Wspieraj Ciocię Basię na GoFundMe |
0 komentarzy