fbpx

Rodzaje Polaków na emigracji: jakim typem emigranta_ki jesteś?

Rodzaje Polaków na emigracji – można napisać o tym pogłębioną pracę doktorską i przynajmniej kilkadziesiąt prac magisterskich. Ja podejdę do tematu jednak mniej naukowo i pokażę Wam, jak w zabawny sposób posegregowałam nas na emigracji. Ten post nie ma na celu obrażenia nikogo, a jedynie pośmiania się ze stereotypów i naszych przywar. No ale sami powiedzcie, czy nie spotkaliście już takiego emigranta_ki na swojej drodze?! I dajcie koniecznie znać, jakim typem Wy jesteście! A może jesteście kilkoma jednocześnie albo zmieniliście się na przestrzeni lat?

EMIGRANT-GERMANISTA

Rodzaje Polaków na emigracji: Germanista
Ilustracja: Anna Tucholska

Emigrant-Germanista to osoba, która wyjechała do Niemiec po zakończeniu studiów germanistycznych. Polaków po germanistyce jest w Niemczech bardzo dużo i nie ma się co dziwić, bo wydaje się to idealnym rozwiązaniem – znam język, jadę! Jednak rzadko kto, bierze pod uwagę fakt, że w Niemczech wszyscy znają język niemiecki i nie jest to czymś wyjątkowym. Wówczas zostaje jedynie praca w szkole językowej lub przebranżowienie się. Większość moich znajomych w Berlinie to osoby właśnie po germanistyce, dlatego uwielbiam ten typ Polaka za granicą! 🙂

EMIGRANT-PRACUŚ

Rodzaje Polaków na emigracji: Pracuś
Ilustracja: Anna Tucholska

Oj Emigrant-Pracuś nigdy nie ma na nic czasu. Pracuje siedem dni w tygodniu całymi dniami, bo przyjechał do Niemiec wyłącznie po to, by się dorobić i odłożyć na potem. Jego jedyne środowisko to wynajmowany jak najtaniej współdzielony pokój i praca. Pracuś nie zwiedza, nigdzie nie wychodzi, nawet nie odpoczywa, bo poza zarabianiem pieniędzy nic go nie obchodzi. Gdy tylko nadarza się okazja, by jeszcze coś dorobić i jeszcze dłużej popracować, wtedy Pracuś jest zadowolony.

EMIGRANT-DOJAZDOWY

Rodzaje Polaków na emigracji: Dojazdowy
Ilustracja: Anna Tucholska

Ciągle jedną nogą w Polsce – ten typ emigranta czeka tylko do piątku, by jechać do domu na weekend. Można powiedzieć, że ciągle dojeżdża, bo albo jest w drodze do Niemiec do pracy, albo do Polski na weekend. Miał przyjechać na chwilę, na rok, może na dwa, ale lata mijają, a on ani na emigracji, ani w Polsce. Takie życie w rozkroku. Życie w Niemczech i praca tutaj to przykry obowiązek, a jedynym wytchnieniem są coweekendowe ucieczki do Polski. Dopiero tam można odetchnąć pełną piersią i zacząć żyć, choćby tylko przez te dwa dni. Najlepszy urlop dla tego typu Polaka na emigracji to ten w domu rodzinnym, bo nie ma potrzeby jechać gdzie indziej.

EMIGRANT-FRUSTRAT

Rodzaje Polaków na emigracji: Frustrat
Ilustracja: Anna Tucholska

Emigrant-Frustrat to emigrant wiecznie niezadowolony i zbulwersowany, że “musi” żyć za granicą. Ciągle narzeka, że Niemcy są nie tacy jak być powinni, że on na Szwabów musi robić, że wojnę przegrali, a to Polacy u nich robią za grosze. Oczywiście za całą potęgą gospodarczą Niemiec stoją, według niego, polscy pracownicy i to dzięki nim ten kraj w ogóle się rozwija. Frustratowi nic się na emigracji nie podoba! Czuję się wykorzystywany, jest nieszczęśliwy, ale żyje tutaj i pracuje od wielu lat, bo “musi”. Jakaś kosmiczna siła zmusza go do tego! Widocznie wypłata w euro wynagradza mu całe zło tego emigracyjnego świata.

EMIGRANT-PASJONAT

Rodzaje Polaków na emigracji: Pasjonat
Ilustracja: Anna Tucholska

Oj! Emigrant-Pasjonat to ten, który swój kraj zamieszkania uważa za najlepszy. W rozmowie z nim często usłyszysz: “A wiesz, w Niemczech to jest tak…”, “Niemcy to tę sprawę tak rozwiązali, no czy to nie jest genialne?!”. Dla niego emigracyjny kraj to raj na ziemi i nie ma żadnych wad. Pasjonat chłonie nową kulturę, mentalność i styl życia i jest tym dosłownie zachwycony. Ten typ emigranta często wtrąca niemieckie słówka w rozmowę, bo nie może wytrzymać, żeby ich nie użyć, przecież są takie fajne!

EMIGRANT-ANTYNIEMIECKI

Ilustracja Anny Tucholskiej: Emigrant-Antyniemiecki
Ilustracja: Anna Tucholska

Jeżeli wymieniamy rodzaje Polaków na emigracji, to musimy wyróżnić Antyniemieckiego. To taki rodzaj emigranta, który zakłada, że język niemiecki (język kraju, w którym mieszka) nie jest dla niego i mimo, że mieszka już w Niemczech ponad 10 lat to nie ma potrzeby uczyć się języka. No bo na co to komu? W sklepie płaci tyle, ile mu się wyświetli, produkty z marketu do wózka sam wrzuci, a na wizyty w urzędzie wynajmie sobie znachora lub inną szamankę z Facebooka i będzie załatwione!

To moje rodzaje Polaków na emigracji! Jakim typem jesteś?

A jakiem rodzajem Polaka na emigracji Ty jesteś? A jakie rodzaje Polaków na emigracji być dodał do mojej listy? Ja na pewno byłam kiedyś typem pracusiem, bo myślałam, że tak trzeba i na tym polega emigracja. A teraz jestem chyba pasjonatem, przecież stąd ten blog. 🙂




ZAPISZ SIĘ NA MIGRACYJNY NEWSLETTER:

.

WIĘCEJ POSTÓW W TEJ KATEGORII:

0 KOMENTARZY

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

KUP MÓJ PORADNIK ⮧

O MNIE ⮧

Cześć! Jestem Martyna — autorka tego bloga i podcastu “Kroniki migrantki”. Z zawodu jestem socjolożką i dziennikarką, a z zamiłowania Migrantką. Jeżeli chcesz usłyszeć, że na emigracji wszystko jest piękne i kolorowe, to jesteś w złym miejscu. Swoim blogowaniem pokazuję życie w Niemczech bez ściemy. Więcej o mnie! –>

ZAPISZ SIĘ NA MÓJ NEWSLETTER ⮧

.

OBSERWUJ MNIE NA INSTAGRAMIE ⮧

OBSERWUJ MNIE NA FACEBOOKU ⮧