Wielki krokami zbliżają się wybory 2023 do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz referendum ogólnokrajowe. Jako emigrantki i emigranci mamy pełne prawo do aktywnego uczestnictwa w kształtowaniu przyszłości Polski. Niezależnie od tego, czy jesteśmy w Berlinie, Monachium czy gdzie indziej na świecie, nasz głos ma wpływ! Z tego artykułu dowiesz się, jak wyglądają wybory za granicą na przykładzie stolicy Niemiec i jak głosować w Berlinie.
„Prezydent RP zarządził na 15 października 2023 r. wybory do Sejmu RP i do Senatu RP.
gov.pl: Serwis Rzeczypospolitej Polskiej
Zgodnie z uchwałą Sejmu RP, w tym samym terminie odbędzie się referendum ogólnokrajowe.”
SPIS TREŚCI
Kto może brać udział w wyborach za granicą?
W wyborach za granicą może wziąć udział osoba, która ma prawa wyborcze w Polsce, ale obecnie mieszka poza krajem i jest na liście wyborców stworzonej przez konsula. Za granicami kraju można również zagłosować na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania.
Zaświadczenia o prawie do głosowania
Jeśli jeszcze nie wiesz, gdzie będziesz w terminie wyborów, to z zaświadczeniem o prawie do głosowania masz elastyczność, jeśli chodzi o miejsce głosowania. To zaświadczenie pozwala na głosowanie w dowolnym obwodzie głosowania w Polsce, za granicą oraz nawet na polskim statku morskim, jeśli znajdziesz się na pokładzie.
Jeśli chcesz otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania, to możesz złożyć wniosek w wybranym urzędzie gminy w Polsce lub u konsula, jeśli jesteś za granicą. I w tym drugim przypadku własnoręcznie podpisany wniosek trzeba złożyć w formie papierowej, również do 12 października.
Gotowe zaświadczenie możesz odebrać osobiście w urzędzie konsularnym, w którym złożyłeś wniosek lub może to zrobić również osoba, którą upoważnisz pisemnie. A w szczególnych przypadkach, na twój wniosek, konsul może przesłać zaświadczenie pod wskazany adres (o ile znajduje się on w okręgu konsularnym konsula), ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Możesz także zdecydować się na doręczenie kurierem, ale Ty pokrywasz koszty.
Jak zarejestrować się na wybory za granicą?
Żeby zagłosować, trzeba wpisać się na listę wyborców w konsulacie, który jest odpowiedzialny za obszar, na którym mieszkasz. W roku 2023 rejestracja na wybory równa się automatycznemu zgłoszeniu do głosowania w referendum. Na listę wyborców należy zapisać się najpóźniej do wtorku, 10 października 2023 roku.
Sposoby zapisów:
- e-Wybory: wygodnym i zalecanym sposobem jest skorzystanie z portalu online „e-wybory”;
- wniosek papierowy: można również wypełnić wniosek w formie papierowej, własnoręcznie podpisać i przekazać osobiście lub przesłać pocztą;
- e-mail do konsula: kolejną opcją jest wysłanie wniosku na adres poczty elektronicznej konsula, załączając skan lub zdjęcie podpisanego wniosku.
Co należy przygotować do rejestracji na wybory za granicą?
Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz na swoim dowodzie lub w paszporcie, więc uszykuj go do rejestracji na wybory. Zgłoszenie się na listę wyborców w wybranym konsulacie trwa dosłownie kilka minut.
Dane potrzebne do rejestracji:
- imię / imiona, nazwisko i data urodzenia,
- numer PESEL,
- typ i dane dot. ważnego dokumentu tożsamości (paszportu lub dowodu osobistego),
- adres zamieszkania za granicą,
- adres e-mail,
- numer telefonu z numerem kierunkowym (niemiecki numer kierunkowy to +49).
Gdzie można zagłosować w Niemczech?
Żeby zagłosować, trzeba wpisać się na listę wyborców w konsulacie, który jest odpowiedzialny za obszar, na którym mieszkasz. Wniosek o to można składać do 10 października 2023 roku. W Niemczech będzie 42 Obwodowych Komisji Wyborczych w okręgach Konsula RP w Berlinie, Hamburgu, Monachium oraz Kolonii.
Gdzie można zagłosować w Berlinie?
Komisje wyborcze w Berlinie:
- Ambasada RP w Berlinie: Lassenstraße 19-21, 14193 Berlin
- Ambasada RP w Berlinie: Richard-Strauss-Straße 11, 14193 Berlin
- Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie: Majakowskiring 47, 13156 Berlin
- Instytut Polski: Burgstraße 27, 10178 Berlin
- Instytut Pileckiego: Pariser Platz 4A, 10117 Berlin
By uniknąć kolejek, wybierz komisję wyborczą, w której będzie zgłoszona najmniejsza liczba zarejestrowanych osób. W poprzednich wyborach czekanie w kolejce do głosowania w Instytucie Polskim w Berlinie trwało ponad godzinę! |
Czy warto brać udział w wyborach za granicą?
Rozumiem, że może Ci się nie chcieć. Weekendy to czas odpoczynku po trudnym tygodniu pracy. A polityka w Polsce nie zawsze jest tym, co chcielibyśmy widzieć, a rozgrywki partyjne potrafią zniechęcić. Zwłaszcza z perspektywy emigracji. Nie ma idealnych partii ani opcji politycznych, które spełnią wszystkie nasze oczekiwania w 100 %. Możemy jednak wybrać ten wariant, który najbardziej odzwierciedla nasze wartości i przekonania. To nasz sposób na wprowadzenie pozytywnych zmian, nawet jeśli są one małe.
Napisz mi w komentarzu, dlaczego decydujesz się głosować, mimo że mieszkasz za granicą i polska polityka może wydawać się odległa. Może swoim komentarzem zainspirujesz innych. Czekam na Twoją historię!
Przydatne linki
◼️ Obwody głosowania w Niemczech ◼️ Wybory i referendum 2023: Najczęściej zadawane pytania ◼️ Ministerstwo Spraw Zagranicznych: Wybory i referendum 2023 ◼️ Polska w Niemczech: Informacje konsularne ◼️ Strona Państwowej Komisji Wyborczej |
Hi, no fajnie, że się takim czymś zajmujesz. Wpadłem przypadkowo na twojego bloga szukając rejestracji na wybory w Berlinie w 2023 roku. I od razu mam parę uwag. Podając adresy podajemy również kod pocztowy co daje 100% gwarancję, że to o taką ulicę chodzi. „Wybory w Berlinie: jak głosować za granicą?” pisałaś te informacje z myślą o wyborach w 2019 czy w 2023 roku. A może w 2027? Przydałaby się jakieś datowanie na początku albo na końcu tego tekstu / artykułu, bo tylko wtedy można stwierdzić, czy te informacje są aktualne. „Oczywiście możliwość online najbardziej polecam – szybko i bezboleśnie! 🙂 Kliknij TUTAJ i rejestruj się czym prędzej!” Szkoda tylko, że ten link nie funkcjonuje. Sprawdzałem Chrome i FF. Brakuje mi również pół zdania, dlaczego idziemy 13-go a nie 15-go października, tak dla wyjaśnienia. Pozdrawiam
Hej, 100 % racji! Artykuł był do poprzednich wyborów. Teraz go zaktualizowałam! 🙂 Dzięki za komentarz, bo dzięki niemu zobaczyłam, że taki artykuł mam online. Czasami trudno się połapać. 🙂 Pozdrowienia z Berlina!