fbpx

Darmowa pomoc dla Polaków w Niemczech: gdzie i jak jej szukać

Nowe społeczeństwo, nowe zasady i, co najważniejsze, nowe prawo, którego trzeba przestrzegać. Decydując się na życie w Niemczech, należy zapoznać się z regułami i normami społecznymi panującymi w tym kraju. Niestety w razie problemów nic nie da, że powiesz: Ja nie wiedziałam albo Bo w Polsce jest inaczej. Najlepiej zapobiegać niż leczyć, ale życie pokazuje, że to nie zawsze działa. Imigranci przez nieznajomość zasad prawa i obowiązków natury urzędowej czy języka niemieckiego często wpadają w tarapaty administracyjne lub/i finansowe. Dlatego jest wiele projektów i instytucji finansowanych z niemieckiego budżetu, by pomagać imigrantom zagubionym w nowej rzeczywistości. Dotyczy to również imigrantów z Polski. Darmowa pomoc dla Polaków w Niemczech jest dostępna w języku polskim i miejsca, które ją gwarantują, powinny być pierwszym przystankiem w razie jakichkolwiek kłopotów w Niemczech.

Cześć! Tutaj Martyna – autorka tego bloga oraz podcastu KRONIKI MIGRANTKI. Z zawodu jestem dziennikarką i socjolożką. Dlatego proszę Cię, nie pisz do mnie z zapytaniami o porady prawne czy podatkowe oraz nie wysyłaj mi kopii swoich dokumentów! Osobiście nie prowadzę żadnego doradztwa! Jeżeli potrzebujesz pomocy specjalisty, to odsyłam Cię do ekspertek z odcinków mojego podcastu lub do bezpłatnych doradztw migracyjnych działających na terenie Niemiec wymienionych w tym artykule.

Dlaczego warto znać swoje prawa i obowiązki w Niemczech?

Niestety, nikogo w Niemczech nie obchodzi, jak jest w Polsce. Nie ma lekko, trzeba wejść na inny tor myślenia i działania. A przez niedouczenie i nieznajomość prawa wielu naszych rodaków wpada w tarapaty — bo nie wiedzą, co zrobić w określonych sytuacjach, albo już zrobili coś źle i teraz nie mogą wydostać się z tego bagna. I co wtedy? Na szczęście w Niemczech jest kilka miejsc, gdzie możemy udać się po pomoc. W tym artykule podzielę się z Tobą miejscami, w których jest dostępna darmowa pomoc dla Polaków w Niemczech.

Pamiętaj, że to Twoim obowiązkiem jest zaznajomić się z prawem państwa, w którym mieszkasz. To Ty musisz poznać otaczający Cię nowy świat, nikt inny nie zrobi tego za Ciebie. Sprawy socjalne, rodzinne, prawne, system podatkowy, szkolnictwo… można wymieniać w nieskończoność. Już od dawna wiadomo, że nieznajomość prawa szkodzi, a ja dodam, że szkodzi i to bardzo! Znamy z mediów społecznościowych historię osób, które wylądowały na ulicy lub zostały oszukane przez nieuczciwych pracodawców.

Jako obywatele Unii Europejskiej jesteśmy chronieni ze wszystkich możliwych stron. Mamy wiele swobód w poruszaniu się po krajach europejskich: nie potrzebujemy wizy czy pozwolenia na pracę, a granice są dla nas otwarte. Możemy otworzyć swoją własną działalność na terenie innego kraju niż Polska czy kupować nieruchomości. Poważnie! Możliwości jest dość dużo! Jednakże to od nas zależy jak takie możliwości i pomoc wykorzystamy. Gdy nie wiemy, że czegoś nie można lub nie wiemy, że można coś zrobić i wykorzystać jakąś możliwość, którą daje nam państwo niemieckie, to tego nie zrobimy. Dlatego przyjeżdżając tutaj, dowiedz się, jakie masz prawa, ale również obowiązki.

Jeżeli chcesz znać podstawowe prawa i obowiązki w Niemczech, korzystaj z mojego bloga, podcastu KRONIKI MIGRANTKI oraz mojego poradnika „Pierwsze kroki w Niemczech”.
SPRAWDŹ MÓJ PORADNIK
„PIERWSZE KROKI W NIEMCZECH”

 najważniejsze informacje na start

 praktyczne wskazówki

 platforma online

 w wersji do czytania i słuchania

 zbiór niezbędnych linków

Cztery złote zasady: jak uniknąć problemów w Niemczech

Każde lekarz Ci powie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. I z emigracją jest tak samo. Lepiej czegoś nie zrobić i nie wejść w gów**, niż później próbować to odkręcić. Tym bardziej że może się to wiązać z poważnymi konsekwencjami finansowymi.

Po pierwsze: nauka języka niemieckiego

Jeśli zdecydowałeś się żyć w Niemczech i zostać tutaj na dłużej to ucz się języka, to zacznij jak najszybciej, bo i tak Cię to nie minie. Wiem, że niemiecki wydaje się trudny. Wiem, że nie masz talentu do języków. U mnie jest tak samo — też mi się nie chce, jest ciężko i nie mam do tego smykałki. Jednak uczę się i sukcesywnie pnę w górę. Ty też możesz! Trzymam za Ciebie kciuki!

Po drugie: uważaj na oszustów

Nie chcę Cię straszyć, ale uważaj na umowy, które podpisujesz (tym bardziej, jeżeli nie znasz języka). Uważaj na ludzi, którym powierzasz swoje sprawy — szukanie mieszkania, pracy, załatwianie spraw w urzędach. Weź pod uwagę prawo, które obowiązuje w Niemczech. Pamiętaj, że na każdym kroku możesz poprosić o poradę, ponieważ są miejsca, które udostępniają darmową pomoc dla Polaków w Niemczech.

Po trzecie: znajdź rzetelne źródła informacji

Nie mam nic przeciwko szukaniu wiedzy w Internecie (sama piszę bloga o charakterze poradnikowym), jednak pytanie na forach o pomoc w skomplikowanych sprawach prawnych lub urzędowych to nie jest dobry pomysł! Wiadomo, że zawsze warto zapytać, bo może ktoś był w podobnej sytuacji albo podpowie Ci, gdzie masz się udać, ale nie pozwól, aby to było jedyne źródło informacji! Pamiętaj, że w Internecie również możesz trafić na oszustów, którzy prawo, księgowość czy psychologię skończyli jedynie w swoich snach. Lepiej pytać i zbierać informację w rzetelnych źródłach! Zaraz podam Ci kilka miejsc, gdzie dostępna jest darmowa pomoc dla Polaków w Niemczech.

Po czwarte: poznawaj zasady panujące w Niemczech

Warto zapoznać się z ogólnymi zasadami życia w Niemczech. Ta wiedza leży na ulicy, a dokładniej w Internecie i wystarczy tylko po nią sięgnąć! Możesz pobrać i zapoznać się z darmowymi broszurkami, które podlinkuję Ci poniżej do konkretnych tematów.

Możesz również skorzystać z mojego poradnika „Pierwsze kroki w Niemczech” w wersji do czytania oraz w wersji audio. Zobacz spis treści mojego poradnika i sprawdź, czy są w nim tematy, które Cię zainteresują.

SPRAWDŹ MÓJ PORADNIK
„PIERWSZE KROKI W NIEMCZECH”

 najważniejsze informacje na start

 praktyczne wskazówki

 platforma online

 w wersji do czytania i słuchania

 zbiór niezbędnych linków

Darmowa pomoc dla Polaków w Niemczech w języku polskim

W doradztwach migracyjnych oraz innych instytucjach i stowarzyszeniach migracyjnych można otrzymać DARMOWĄ pomoc W JĘZYKU POLSKIM! Można się tam skonsultować w sprawach urzędowych, w sprawach dotyczących kursów językowych oraz w wielu problemach w codziennym życiu na emigracji.

Cześć! Tutaj Martyna – autorka tego bloga oraz podcastu KRONIKI MIGRANTKI. Z zawodu jestem dziennikarką i socjolożką. Dlatego proszę Cię, nie pisz do mnie z zapytaniami o porady prawne czy podatkowe oraz nie wysyłaj mi kopii swoich dokumentów! Osobiście nie prowadzę żadnego doradztwa! Jeżeli potrzebujesz pomocy specjalisty, to odsyłam Cię do ekspertek z odcinków mojego podcastu lub do bezpłatnych doradztw migracyjnych działających na terenie Niemiec wymienionych w tym artykule.

Darmowa pomoc związana z prawem pracy

Jeśli jesteś w konflikcie ze swoim pracodawcą: nie otrzymałaś wynagrodzenia, za okres Twojej choroby nie zostały Ci wypłacone godziny pracy lub zostałaś zwolniona w ciąży, pamiętaj, że możesz dochodzić swoich praw i są miejsca, które Ci w tym pomogą.

Darmowe materiały dotyczące niemieckiego prawa pracy

Przed podjęciem kontaktu sprawdź na stronach internetowych wymienionych miejsc,
w jakich godzinach pracują i jaka forma kontaktu jest preferowana.

◼️ Uczciwa mobilność | Faire Mobilität

Bezpłatne doradztwo pierwszego kontaktu w zakresie niemieckiego prawa pracy

Telefon: 0800 0005780
E-mail: doradztwo@faire-mobilitaet.de
Facebook: @Faire Mobilität Polski

👉 Dane kontaktowe polskojęzycznych doradców w różnych rejonach Niemiec

◼️ BEMA – Berliner Beratungszentrum für Migration und Gute Arbeit

Porady związane z prawem pracy

Telefon: 030 5130 192 79
E-mail: fijarczyk@berlin.arbeitundleben.de
Facebook: @BeratungBEMA

◼️ Polska Rada Społeczna | Polnischer Sozialrat e.V.

Porady pracownicze

Telefoniczne uzgodnienie terminu porady:
030 615 17 17

Darmowa pomoc w uznaniu polskich kwalifikacji zawodowych

Mimo że jesteśmy w Unii Europejskiej, to po przyjeździe do Niemiec niektórzy muszą uznać swoje kwalifikacje, aby pracować w wyuczonym zawodzie. Wcale mnie nie zdziwi, gdy stwierdzisz, że procedura uznania polskich dyplomów w Niemczech to po prostu czarna magia. Dlatego z pomocą nadciągają instytucje, które przeprowadzą Cię przez ten procez od początku do końca.

Darmowe materiały dotyczące uznania polskich kwalifikacji w Niemczech

◼️ Doradztwo ProRecognition

Doradztwo w zakresie uznania kwalifikacji zawodowych w Niemczech

Telefon: +48 22 53 10 502
E-mail: info@prorecognition.pl
Facebook: @ProRecognition Polska

◼️ Club Dialog e.V.

Porady dotyczące procesu uznawania kwalifikacji zawodowych

Polskojęzyczna doradczyni: Iwona Bossert 
Telefon: 030 26 34 76 05
E-mail: anerkennung@club-dialog.de
Facebook: @FAbA Plus

◼️ Polska Rada Społeczna | Polnischer Sozialrat e.V.

Porady zawodowe

Telefoniczne uzgodnienie terminu porady:
030 615 17 17

Darmowa pomoc związana z prawem socjalnym

 Jeżeli potrzebujesz wsparcia związanego ze świadczeniami socjalnymi w Niemczech, dotyczących zasiłków oraz inwalidztwa, emerytur, rent, ubezpieczeń, skorzystaj z darmowej pomocy poniżej wymienionych poradni.

◼️ BEMA – Berliner Beratungszentrum für Migration und Gute Arbeit

Porady związane z prawem socjalnym

Telefon: 030 5130 192 81
E-mail: waldek@berlin.arbeitundleben.de
Facebook: @BeratungBEMA

◼️ Polska Rada Społeczna | Polnischer Sozialrat e.V.

Porady socjalne

Telefoniczne uzgodnienie terminu porady:
030 615 17 17

Darmowa pomoc dla Polaków w Niemczech w sprawach rodzinnych

Ułożenie nowego życia na emigracji to również wiele spraw związanych z życiem rodzinnym. Możesz potrzebować wsparcia w zakresie funkcjonowania rodziny w niemieckim systemie, ale również w rozwiązaniu sytuacji kryzysowych w związku. Jeżeli potrzebujesz pomocy w tym zakresie, skorzystaj z darmowej pomocy w niżej wymienionych miejscach.

◼️ Polska Rada Społeczna | Polnischer Sozialrat e.V.

Porady rodzinne

Telefoniczne uzgodnienie terminu porady:
030 615 17 17

◼️ Rodzina w Berlinie | Polki w Berlinie e.V.

Projekt przeznaczony jest głównie dla rodzin zamieszkałych Berlin i okolice

W każda środę (oprócz ferii) od 12:00 – 14:00
Telefon: 030 680 80 121

Psycholożka: Danuta Stokowski
Psycholożka: Janina Linek

Facebook: @Rodzina w Berlinie

Polskojęzyczne doradztwa migracyjne w Berlinie

Integrationszentrum BOX 66

Sonntagstr. 9, 10245 Berlin
Telefon: 030 81 700 540
E-Mail: mbe-box66@via-in-berlin.de

Caritasverband für das Erzbistum Berlin e.V.

Migrationsdienst
Allee der Kosmonauten 28a, 12681 Berlin
Telefon: 030 666 33 671

Diakoniewerk Simeon GmbH

Migrationsberatung für erwachsene Zuwanderer / Haus der Begegnung
Morusstr. 18a, 12053 Berlin
Telefon: 030 682 477 -16/ -18/ -19/ -20
E-Mail: migrationsberatung@diakoniewerk-simeon.de

Arbeiterwohlfahrt Landesverband Berlin e.V.

Fachstelle für Integration & Migration Pankow
Fröbelstraße 17, 10405 Berlin
Welcome Center Pankow im Bezirkamt Prenzlauer Berg
Haus 6, 3. Etage, R. 333-334
Telefon: 030 90295 -5927/ -5928
E-Mail: mbe.pankow@awoberlin.de

Arbeiterwohlfahrt Landesverband Berlin e.V.

Fachstelle für Integration & Migration Pankow
Willmanndamm 12, 10827 Berlin
Telefon: 030 22 19 226 -00/ -20/ -22
E-Mail: fim@awoberlin.de

Caritasverband für das Erzbistum Berlin e.V.

Migrationsdienst
Malteserstr. 171, 12277 Berlin
Telefon: 030 666 33 590

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej to oczywiście najważniejsze źródło pomocy dla emigrantów, ale w sprawach poważnej rangi. Tam otrzymasz pomoc, gdy zgubisz dokumenty osobiste, znajdziesz informacje dotyczące przekraczania granic — co można przewozić a co nie, jak wyglądają prawa przewozu dzieci przez jednego z rodziców itd. Ambasada pomaga także w sytuacjach kryzysowych — np. gdy zostanie się bez grosza przy duszy to może zapewnić powrót do Polski oraz pomoc prawną w przypadku aresztowań. Ambasada to miejsce, gdzie dokonuje się różnorakich spraw biurokratycznych — uznanie ojcostwa, małżeństwa, sprawy spadkowe czy przewóz zwłok na terytorium polski. Na stronie Ambasady można znaleźć wiele porad i informacji dotyczących prawa pracy czy ogólnie zasad życia w Niemczech. 

Podsumowanie: darmowa pomoc dla Polaków w Niemczech

Pamiętajcie, że wszystkie wymienione wyżej miejsca i wiele innych powstało po to, by nieść darmową pomoc dla Polaków w Niemczech. Pomoc wszelkiego rodzaju — prawną, psychologiczną, językową czy urzędową. Są to miejsca, które są opłacane z projektów rządowych działających na rzecz integracji imigrantów w Niemczech. Jeżeli nie będziemy z nich korzystać, to takie instytucje stracą rację bytu. Takie doradztwa mają swoje budżety, a jeżeli nie wykażemy nimi zainteresowania, to stracą one swoje dofinansowanie. Tak samo inne projekty polskich stowarzyszeń. Doceniajmy to, że ktoś chce coś dla nas robić i działa na rzecz Polonii w Niemczech i korzystajmy z tego!

Pamiętaj, że w tych miejscach nikt nie robi Ci łaski i możesz wymagać rzetelnej pomocy! Każdy chętnie Ci pomoże, bo dzięki temu, że Ty potrzebujesz pomocy, takie miejsca mogą istnieć, a ludzie mają pracę. Także proszę Cię — nie płać paniom z internetu, które ogłaszają się jako specjalistki od spraw urzędowych! Zgłoś się do miejsc, które oferują fachową pomoc ZA DARMO i istnieją właśnie po to, by Ci pomóc.

Cześć! Tutaj Martyna – autorka tego bloga oraz podcastu KRONIKI MIGRANTKI. Z zawodu jestem dziennikarką i socjolożką. Dlatego proszę Cię, nie pisz do mnie z zapytaniami o porady prawne czy podatkowe oraz nie wysyłaj mi kopii swoich dokumentów! Osobiście nie prowadzę żadnego doradztwa! Jeżeli potrzebujesz pomocy specjalisty, to odsyłam Cię do ekspertek z odcinków mojego podcastu lub do bezpłatnych doradztw migracyjnych działających na terenie Niemiec wymienionych w tym artykule.

ZAPISZ SIĘ NA MIGRACYJNY NEWSLETTER:

.

WIĘCEJ POSTÓW W TEJ KATEGORII:

50 KOMENTARZY

50 komentarzy

  1. Tomasz

    Witam zatrzymała nas policja gdy jechaliśmy do pracy spisali dane i pojechali. Na drugi dzień przyjechali do mieszkania i powiedzieli ze spowodowaliśmy wypadek i uciekliśmy z miejsca zdarzenia. Do takiej sytuacji nigdy nie doszło. Dziś otrzymałem list z sądu ze mam zakaz prowadzenia samochodu na 7 miesięcy i grzywnę 1500e. Proszę o pomoc .

    Odpowiedz
    • Migrantka

      Dzień dobry! Bardzo mi przykro, że coś takiego Was spotkało. Ja niestety nie umiem pomoc, nie jestem prawniczką/adwokatką. Tutaj ewidentnie trzeba skorzystać z pomocy prawnika i prawdopodobnie napisać odwołanie. Na liście z sądu z mandatem, powinien być adres strony internetowej, na której można sprawdzić dowody: np. zdjęcia, itp. Ja tutaj niestety za dużo nie pomogę. ;(

      Odpowiedz
      • Mateusz

        Witam Dzień dobry potzrebuje pomocy językowej aby załatwić jedną sprawę w banku niemieckim telefonicznie

        Odpowiedz
        • Migrantka

          Cześć Mateusz! Osobiście nie zajmuję się taką pomocą, ale napisz do wybranego doradztwa migracyjnego, tam powinni pomóc.

          Odpowiedz
    • Wiesiek z obryty

      Po co mnie pomoc “Polaka” w Niemczech jeszcze? Jak najdalej.

      Odpowiedz
      • Migrantka

        Jeżeli ktoś nie zna niemieckiego, to potrzebuje pomocy po polsku. 🙂

        Odpowiedz
  2. Dokument

    Witam,mam do Pani pytanie,Mój kolega był teraz w Niemczech i tam pracował i tak slyszalam ze jechal rano w poniedzialek do pracy i prawdopodobnie zasnal za kierownica i dachował ale mial na tyle szczęścia że żyje,tylko co glowe miał rozbita i był obolały ale jeszcze nic nie wiem czy nie był pod wplywem alkoholu,i co mu teraz może grozić, bo chyba go tez aresztowali tymczasowo bo nie ma żadnego kontaktu z nim, i w jaki sposób by można było jemu pomoc?.Proszę o odpowiedź i dziękuję.

    Odpowiedz
    • Migrantka

      Hej, jeżeli kolega był pod wpływem alkoholu i jest w areszcie, to pomóc może mu jedynie prawnik. Tutaj doradztwa migracyjne nie pomogą.

      Odpowiedz
      • Magdalena

        Dobrze

        Odpowiedz
  3. Darek

    Witam.
    Moze Ty jestes w stanie pomoc. Szukalem,ale nigdzie nie moge znalezc gdzie facet moze zglosic i uzyskac pomocy w sprawie kiedy zona robi mu przemoc psychiczna w domu no i wogole wszedzie. Wszedzie sa strony i numery telefonow dla kobiet. Dla faceta ktory jest wykanczany psychicznie i nie moze nawet zjesc sniadania ani pracowac w spokoju nie ma nic. tzn nie moge znalezc.. Mozesz pomoc.? Z gory dziekuje.. I Pozdrawiam Darek…

    Odpowiedz
    • Migrantka

      Przykro mi, że Cię to spotyka. Spróbuj proszę zadzwonić tutaj: https://rodzinawberlinie.de/, tutaj jest oferowana pomoc psychologiczna. Jeżeli nie pomogą, to daj znać i poszukam, czegoś innego.

      Odpowiedz
    • Bozena

      dzień dobry ,od pół roku pracuje w Niemczech w mieście ilmenau ,z językiem niemieckim niestety jest ciężko ,pracują tu również jeszcze dwie osoby z Polski, kobieta i mężczyzna i niestety te osoby a szczególnie kobieta chce Sue mnie pozbyć z pracy jest osobą toksyczna i stosuje wobec mnie przemoc psychoczna a nawet doszło do fizycznego ataku w miejscu pracy ,oczywiście ja zgłosiłam pracodawcy o zdazenou słownie i mejlowo ,nie wiem co dalej ,póki co pracodawcą o niczym mnie nie informije proszę o radę co w tej sytuacji mogę jeszcze zrobić

      Odpowiedz
      • Migrantka

        Dzień dobry! W sprawie wszystkich problemów związanych z prawem pracy oraz z sytuacją w miejscu pracy, proszę zgłaszać się do Faire Mobilität: https://www.faire-mobilitaet.de/pl. Tam otrzyma Pani pomoc i wsparcie prawne. Trzymam kciuki!

        Odpowiedz
    • benek

      Tylko rozwód.

      Odpowiedz
  4. Rafał

    Witam gdzie znajdę numer do polskiego prawnika aby uzyskać poradę za darmo

    Odpowiedz
    • Migrantka

      Zależy w jakiej sprawie: w kwestiach prawa pracy można skorzystać z pomocy Faire Mobilitaet, w zakresie pomocy socjalnej można zadzwonić do Polskiej Rady Społecznej. Porady prawnicze odbywają się za pośrednictwem konkretnych stowarzyszeń, w tym artykule jest ich cała lista.

      Odpowiedz
  5. Kurs niemieckiego

    Witam potrzebuje informacji na temat darmowego kursu jezyka niemieckiego proszę o pomoc, dziękuję +4915171826187

    Odpowiedz
  6. Krystyna

    Witam co mamy zrobić z mężem jesteśmy w Niemczech nie wiemy dokładnie gdzie. Przyjechaliśmy do pracy z biura Remax zostaliśmy na lodzie. Chcemy wrócić do Polski ale nie mamy pieniędzy. Proszę o pomoc.

    Odpowiedz
    • Migrantka

      Cześć! W takiej sytuacji, gdy zostaliście bez pieniędzy w obcym kraju, można skorzystać z pomocy Polskiej Ambasady w Niemczech. Oni powinni pomóc Wam z powrotem do kraju.

      Odpowiedz
  7. Julek

    Dobry wieczór. Takie pytanko, co w przypadku gdy bankomat zjadł mi kartę, a nie potrafię języka niemieckiego na tyle by zadzwonić na infolinię ? Z góry dziękuję za odpowiedź

    Odpowiedz
    • Migrantka

      Cześć! Niestety nie mam tutaj rozwiązania innego niż: spróbować po angielsku (jeżeli się zna) lub poprosić kogoś, by zadzwonił w Twoim imieniu albo przygotować sobie zdania ze słownikiem i spróbować się dogadać. 🙂

      Odpowiedz
  8. Michał

    Witam.Potrzebujemy wrocic do Polski ale nie mamy z dziewczyną kasy jest jakiś kontakt telefoniczny z konsulem?prosimy o pomoc.

    Odpowiedz
  9. kamilazielinska

    hejka pisze tutaj poniewaz po trzebuje duzej pomoc mam 21 lat i jestem kobieta szukam dla siebie gdzie mogla bym otrzymac pomoc w jakims schronisku dla kobiet ale tylko dla kobiet bede tesz szukac pracy czego kolwiek by stanac na nogi

    Odpowiedz
    • Migrantka

      Cześć Kamilo, proszę skontaktuj się ze stowarzyszeniem “Polki w Berlinie”, mam nadzieję, że tam otrzymasz pomoc! Ja nie zajmuję się takimi sprawami, bardzo mi przykro! 🙁

      Odpowiedz
  10. Sylwia

    Witam mam takie pytanie .Odeszłam od męża po 13 latach bycia razem.Mamy dwójkę dzieci które zostały z nim bo ma więcej pieniędzy poprostu przekupią dzieci itd.Ja zamieszkałam na chwile obecna z kolegą bo nie mam do kąd iść.Pracowalam w zakladzie Psychiatrycznym ,sprzątałam tam po czym zostałam uderzona przez pacjenta i bylam na zwolnieniu.Zostalam zwolniona z pracy bo 2 tyg zwolnienia było im za długo.Nie mam pracy teraz mam rękę złamaną nie mogę podjąć pracy nie mam pieniędzy karta nasza wspólną z.mezem została mi zablokowana przez niego.Nie wiem co mam robić gdzie się udać o pomoc proszę o możliwą pomoc jeżeli jest Pani w stanie oczywiście. Dziękuję z góry pozdrawiam serdecznie Sylwia

    Odpowiedz
    • Migrantka

      Cześć Sylwio, proszę zgłosić się o pomoc do podanych wyżej instytucji. Ja osobiście się takimi sprawami nie zajmuję. Może w Pani przypadku mogę pomóc “POLKI w BERLINIE”, bo zajmują się pomocą dla kobiet. Trzymam kciuki!

      Odpowiedz
  11. Jaro slaw

    Witam, mieszkam pod Berlinem czyli już w Brandenburgii. Chciałbym prosić o pomoc w sprawie podatków. Pani z urzędu skarbowego w Oranienburg robi mi od jakiegoś czasu pod górę. Mieszkam od 10 lat w Niemczech i wcześniej nie miałem problemów z rozliczaniem rocznym teraz jest inaczej.
    Pozdrawiam serdecznie.

    Odpowiedz
    • Migrantka

      Dzień dorby Panie Jarosławie,

      bardzo mi przykro, ale ja nie znam się na podatkach. Proszę skorzystać z pomocy wyżej wymienionych instytucji lub poprosić o pomoc doradzcę podatkowego lub księgowego. Życzę powodzenia!

      Odpowiedz
  12. Rafal

    Czy moge się rejestrować w urzędzie pracy i starać się o zasilek jeżeli od 05.09. nie pracuje ponieważ pracodawcą wypowiedział umowę ale jeszcze do końca września będę przebywał na zwolnieniu lekarski

    Odpowiedz
    • Migrantka

      Cześć Rafał! Do urzędu należy się zgłosić trzy miesiące przed końcem umowy lub od razu po wypowiedzeniu. Inaczej urząd może “zablokować” zasiłek dla bezrobotnych, jeżeli Ci się najleży. Jak najszybciej trzeba iść do urzędu i wszystko wyjaśnić. Jeżeli jesteś na zwolnieniu zdrowotnym, to tutaj wchodzi w grę jeszcze ubezpieczenie zdrowotne wypłacane przez kasy chorych, ale tego dokładnie nie wiem, musisz dowiedzieć się wszystkiego w urzędzie. Weź ze sobą wypowiedzenie, meldunek, dowód osobisty oraz zwolnienie zdrowotne.

      Odpowiedz
      • Laura

        Dzień dobry z tej strony Laura mam 24 lata mieszkam w Berlinie przyjechałam tu do Partnera z którym się roztaliśmy zostałam sama bez środków do życia bez ubezpieczenia ,mieszkania , pracy oraz wymagań leczenia psychiatrycznego proszę o pomoc gdzie mogła bym się udać by ją uzyskać

        Odpowiedz
  13. Przemek

    Witam
    Zacząłem prace w Niemczech niestety zostałem bez pieniędzy Ponoć nie wykazałem się byłem zbyt wolny
    Nie mam za co wrócić jak tez nie mam kogo poprosić o pomoc w pl zostałem sam
    Czy istnieje jakaś instytucja która może mi pomoc w powrocie
    Proszę o pomoc
    Pozdrawiam Przemek

    Odpowiedz
    • Migrantka

      W sprawie wszystkich problemów związanych z prawem pracy oraz z sytuacją w miejscu pracy proszę zgłaszać się do Faire Mobilität: https://www.faire-mobilitaet.de/pl. Tam otrzyma Pan pomoc i wsparcie prawne. Jeżeli chodzi o pomoc z powrotem do kraju, to tutaj może pomóc Polska Ambasada w Niemczech. Trzymam kciuki!

      Odpowiedz
  14. Katarzyna

    Dzień dobry, pracuję w zakładzie w Niemczech od prawie roku, na chwilę obecną przebywam na zwolnieniu lekarskim które otrzymałam od lekarza online w drodze telekonsultacji. Podczas rozmowy, informowałam lekarza, że zwolnienie będzie dla zagranicznego pracodawcy i poprosiłam o przesłanie zaświadczenia drogą mailową,które następnie przekazałam pracodawcy. Po dwóch dniach otrzymałam informację z biura mojej firmy, że zwolnienie nie jest opatrzone pieczątka i podpisem lekarza i nie mogą zaakceptować tego zaświadczenia.
    Dodam, że zwolnienie posiadało imię, nazwisko i identyfikator lekarza. Po prostu lekarz wystawił zwolnienie jak dla Polskiego pracodawcy oraz informacje dla ZUS. Zwolnienie jest w pełni legalne i możliwe do zweryfikowania, jednak zabrakło wymaganego w Niemczech podpisu oraz pieczątki na blankiecie.
    Moje pytanie, czy przesyłając korektę tego zwolnienia (już podpisane oraz podbite pieczątką lekarza), pracodawca ma obowiązek je przyjąć i zaakceptować?
    Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie i z góry dziękuję za udzielenie informacji.
    Pozdrawiam serdecznie.

    Odpowiedz
    • Migrantka

      Dzień dobry Pani Katarzyno, bardzo mi przykro, że Panią to spotkało. Pytanie przerasta moje kompetencje. W sprawie wszystkich problemów związanych z prawem pracy oraz z sytuacją w miejscu pracy proszę zgłaszać się do Faire Mobilität: https://www.faire-mobilitaet.de/pl. Tam otrzyma Pani pomoc i wsparcie prawne. Trzymam kciuki!

      Odpowiedz
  15. Katarzyna

    Dzień dobry

    Piszę do Pani ponieważ znalazłam Panią w internecie do pomocy w poradach bezprawnych. Opowiem na początku mój problem i jeżeli Pani będzie mogła to proszę o pomoc. Kiedy zaszłam w ciążę to poszłam na zakaz pracy i przez 2 lata nie pracowałam i nie miałam żadnych dochodów pieniężnych. Przed ciąża miałam debet w wysokości 1500 euro i spłacałam normalnie miesięczna ratę. Ponieważ po narodzinach nie byłam w stanie spłacić dług zamknęli mi konto bankowe i oddali mnie do Inkasso. Inkasso zajęło mi konto bankowe nowe z dodatkowymi kosztami na dzień dzisiejszy jest to 3100 euro. Zrobiłam blokadę w banku do 1260 euro miesięcznie żebym mogła wybierać, ale tutaj powstaje problem. Mam na wychowaniu dziecko które potrzebuję coraz więcej ja sama pracuję Ponieważ jestem samotną matka moja wypłata wynosi obecnie 1350 euro. Zmieniłam pracę i mam na koncie dużą sumę która jest mi potrzebna Ponieważ muszę zrobić remont mieszkania położyć gładzie tapety muszę kupić meble do pokoju dziecka. Proszę mi powiedzieć czy jest jakiś paragraf lub wniosek do Inkasso o ściągnięcie mi tego zadłużenia z konta bankowego po tym jak uzgodniliśmy i udokumentowaliśmy ze będę spłacała co miesiąc po 50 euro zadłużenie. Nie stety nie daje rady wyrzyc za 1200 euro plus za to muszę płacić opłaty za mieszkanie 700 euro mieszkanie i prąd jedzenie . Na dzień dzisiejszy nie mam żadnych pieniędzy do końca miesiąca i strasznie się boję bo nie mam nawet od kogo pożyczyć a mam dużą sumę na koncie. Proszę jeżeli Pani jest wstanie mi pomóc to będę bardzo wdzięczna. ( Synek 2 latka )

    Odpowiedz
    • Migrantka

      Dzień dobry! Czy korzysta Pani z pomocy JobCenter i pobiera zasiłek socjalny?

      Odpowiedz
  16. Patek poszkodowany

    dzień dobry. chciałbym pomocy prawnej. dotyczy pobierania przez firmę u której wykonuje usługę 3% na poczet ewentualnych usterek powstałych na budowie. prowadzę działalność jednoosobową z siedzibą w Polsce. czy jest na to paragraf umożliwiający odzyskania tych pieniędzy. kolejne to bezprawne wykreślenie mojego tygodnia pracy

    Odpowiedz
    • Migrantka

      Cześć Andrzej! Ja nie jestem prawniczką, więc nie znam odpowiedzi. W sprawie wszystkich problemów związanych z prawem pracy oraz z sytuacją w miejscu pracy proszę zgłaszać się do Faire Mobilität: https://www.faire-mobilitaet.de/pl. Tam otrzyma Pan pomoc i wsparcie prawne. Trzymam kciuki!

      Odpowiedz
  17. Gina

    Potrzebuję bezpłatnwj porady prawnej w sprawie podatkowej w Niemczech.Gdzie mogę się zgłosić. Nie opisuję problemu gdyż jest złożony.

    Odpowiedz
    • Migrantka

      Cześć Gina, zgłoś się do Polskiej Rady Społecznej lub do innego doradztwa migracyjnego w zależności czego dotyczy problem. Pozdrawiam!

      Odpowiedz
  18. Misiek

    witam.Côrka w wakacje chce podjąć pracę w Niemczech gdzie można zweryfikować wysłaną przez internet umowę o pracę bezpłatnie .Dziękuję

    Odpowiedz
    • Migrantka

      Hej, nie ma miejsca, które “weryfikuje” umowy o pracę. Jednak w razie jakichkolwiek wątpliwości prawnych proszę kontaktować się ze stowarzyszeniami zajmującymi się prawem pracy wymienionymi w tym artykule, np. Uczciwa mobilność | Faire Mobilität.

      Odpowiedz
  19. Polonia

    Dzień dobry, proszę o pomoc w tej sprawie.Mieszkam i pracuje od 14 lat w Niemczech,moja partnerka chce zacząć ze mną życie w Niemczech, została zarejestrowana w Agentur für Arbeit ,z Polski pobiera kuroniówkę oraz ma polskie ubezpieczenie zdrowotne.Ostatnio otrzymaliśmy pismo , że urząd potrzebuje Rentenversicherungsnummer którego oczywiście nie ma. Złożenie wniosku o nadanie tego numeru wiąże się automatycznie z wyborem kasy chorych.Kto w takim razie płacił by ubezpieczenie?I teraz druga istotniejsza sprawa.Moja partnerka jest w 5 tygodniu ciąży,jest pod opieką swojego lekarza w Polsce którego musi na początku co parę dni odwiedzać z racji wysokiego ryzyka poronienia.Czy jest jakaś szansa żeby moja partnerka mogła być ze mną w Niemczech i żeby była pod opieką Niemieckiego państwa?

    Odpowiedz
    • Migrantka

      Cześć! Tak jak pisałam w artykule: Z zawodu jestem dziennikarką i socjolożką. Osobiście nie prowadzę żadnego doradztwa! Jeżeli potrzebujesz pomocy specjalisty, to odsyłam Cię do ekspertek z odcinków mojego podcastu lub do bezpłatnych doradztw migracyjnych działających na terenie Niemiec wymienionych w tym artykule.

      Nie umiem odpowiedzieć na zadane pytania, proszę zgłosić się do jednej z wyżej wymienionych instytucji. 🙁 Nie znam się tak szczegółowo na prawie socjalnym.

      Odpowiedz
      • Ema

        lWitam!
        Ciekawy artykuł. Chciałabym jednak dopytać, jeżeli urzędnik niewłaściwie wykonuje swoje obowiązki, nie dotrzymuje się terminów i wymaga to, o czym przepisy nie mówią, gdzie mogę szukać pomocy, oprócz płatnych adwokatów. Jeżeli urzędnik wymaga wyciąg z konta bankowego, a dana osoba nie może otworzyć konta w Niemczech, bo nie ma niemieckiego pozwolenia na pobyt, to z czego robić wyciąg? Albo czy można na polską działalność otworzyć niemieckie konto w banku?Z góry dziękuję za jakąkolwiek odpowiedź.

        Odpowiedz
        • Migrantka

          Cześć! Ja niestety nie znam odpowiedzi na te pytania. Warto skorzystać z pomocy instytucji, które są podane w tym artykule, ja nie mam wiedzy z zakresu bankowości i prawa pobytu w Niemczech. Życzę powodzenia!

          Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

KUP MÓJ PORADNIK ⮧

O MNIE ⮧

Cześć! Jestem Martyna — autorka tego bloga i podcastu “Kroniki migrantki”. Z zawodu jestem socjolożką i dziennikarką, a z zamiłowania Migrantką. Jeżeli chcesz usłyszeć, że na emigracji wszystko jest piękne i kolorowe, to jesteś w złym miejscu. Swoim blogowaniem pokazuję życie w Niemczech bez ściemy. Więcej o mnie! –>

ZAPISZ SIĘ NA MÓJ NEWSLETTER ⮧

.

OBSERWUJ MNIE NA INSTAGRAMIE ⮧

OBSERWUJ MNIE NA FACEBOOKU ⮧