fbpx

Rzetelne informacje na emigracji – gdzie ich szukać w sieci?

Internet to wielka darmowa baza danych, z której możemy swobodnie korzystać, gdy potrzebujemy informacji na jakiś temat. Wszystko jest na wyciągnięcie ręki – wystarczy dostęp do sieci, telefon lub komputer i gotowe! Jest tylko jeden mały problem… Większość z nas nie potrafi szukać rzetelnych informacji w sieci! A co dopiero informacji, które znajdują się na pograniczu dwujęzycznego Internetu. Nazwy niektórych instytucji na emigracji znamy po niemiecku, inne po polsku. Czasami nie umiemy poprawnie napisać danej nazwy, niekiedy błędnie tłumaczymy konkretne zagadnienie. I właśnie dlatego dzisiaj Wam podpowiem, gdzie znajdziecie rzetelne informacje na emigracji w sieci!

Dlaczego ja!?

Nie wiem czy już gdzieś o tym pisałam czy nie, ale moja praca odgrywa się w tzw. „onlajnie”. 😛 Generalnie codziennie między innymi przekopuję się przez setki stron internetowych oceniając ich wartość i analizując treści. Poza tym studiowałam socjologię ze specjalizacją socjologia mediów, czyli o wpływie mediów na społeczeństwa co nieco wiem. Po co Ci to dzisiaj mówię? Właśnie po to, by pokazać, że trochę się znam na świecie online i doskonale wiem w czym rzecz. Wiem jak szukać w sieci, by znaleźć i jak przebić się przez miliony informacji dostępnych w Internecie! Jestem w tym mistrzem!

Największym problemem dzisiejszych czasów jest bowiem natłok informacji i jednoczesny brak umiejętności szukania treści. Treści, które są rzetelne i które faktycznie odpowiedzą na nasze pytania. Niestety, nikt nas tego nie uczy! Mimo, że cała potrzebna nam wiedza jest na wyciągnięcie ręki, ludzie i tak nie potrafią z niej korzystać i do niej trafić! A pomimo, że mamy dobrego wujka Google i chociażby zwykły słownik – to i tak większość Polonii wypisuje pytania na grupie dla Polaków w Berlinie na Facebooku.

Dlaczego nie umiemy szukać informacji w Internecie?

#Lenistwo

Po co mamy wpisać interesujące nas hasło w wyszukiwarkę i szukać jakiegoś wpisu na dany temat? Możemy przecież napisać na forum czy grupie na Facebooku i dostaniemy od razu odpowiedź! Dostaniemy co prawda odpowiedź, jeżeli komuś będzie chciało się coś napisać, ale czy ta odpowiedź będzie prawdziwa? Może była prawdziwa rok temu, ale coś się zmieniło? A może jest prawdziwa, ale tylko w tym konkretnym przypadku, a nasz jest zgoła inny? A może jest od początku do końca zmyślona! Nigdy tego nie wiesz! Pamiętajcie, że tyle ile jest ludzi, tyle jest opinii i indywidualnych przypadków!

Tak, na szukanie rzetelnych informacji trzeba poświęcić trochę czasu. Dlatego z własnego lenistwa idziemy na skróty i niekiedy kończy się to wyrzuconymi pieniędzmi w błoto i problemami. Myślimy, że skoro pani Bożenka tak zrobiła i się udało, to my też tak zrobimy. W ogóle nie bierzemy pod uwagę tego, że pani Bożenka robiła to pięć lat temu, ma zupełnie inną sytuację i dodatkowo może nie pamiętać dokładnie wszystkich faktów.

#Brak odpowiednich umiejętności

Nie umiemy szukać informacji w sieci, bo często nie wiemy czego tak naprawdę szukamy i nie mamy wiedzy, jak to znaleźć. Poza tym, czasami trzeba pogrzebać głębiej niż pierwsza strona Google! Wiem, że to nie do pomyślenia, ale niestety czasem trzeba się poświęcić. 🙂

Ale znajdźmy jakiś przykład, żeby było łatwiej to zrozumieć. Hmm… czy potrzebuję meldunku, by pracować w Niemczech? Część osób na tak zadane pytanie na facebookowej grupie odpowie tak, a część nie. I wiecie co? Obie strony mają rację! Ale czy znaleźliśmy odpowiedź na nurtujące nas pytanie? Oczywiście, że nie! A co należałoby zrobić? Poczytać oficjalne informacje o prawie meldunkowym w Niemczech i to najlepiej w języku polskim. Może zadzwonić i popytać? Kto to zrobi? Zapewne nikt. 🙂

#Dezinformacja

Panująca na szeroką skalę, zwłaszcza na emigracji, dezinformacja to kolejny problem, który utrudnia poszukiwania w sieci. Czasami po prostu wydaje nam się, że coś wiemy, dlatego nie szukamy innych informacji na dany temat. I możemy nawet nie zdawać sobie z tego sprawy, że posiadamy fałszywą wiedzę. Bo skąd mamy wiedzieć, że to co już wiemy jest nieprawdziwe, dopóki tego nie sprawdzimy? A nie sprawdzamy tego, ponieważ myślimy, że już to wiemy. Ufff! Zamknięte koło dezinformacji.

Usłyszymy jakąś emigracyjną historię, przyjmiemy jako fakt i już – tak narodziła się dezinformacja, którą najprawdopodobniej przekażemy dalej. Wprowadzamy się np. do mieszkania, w którym mieszka ktoś, kto żyje za granicą już od kilku lat. I to ta osoba będzie naszym pierwszym źródłem wiedzy. To ona powie nam co i gdzie zrobić na samym początku na emigracji. Ale czy to, że ta osoba żyje już tutaj kilka lat sprawia, że posiada prawdziwe informacje? Wierzcie mi, że niekoniecznie! Niektóry żyją w Niemczech przez ponad 10 lat, nie uczą się języka niemieckiego, a informacje, które przekazują dalej, zdobywają pocztą pantoflową!

#Brak znajomości języka

Na końcu wspomnę jeszcze o braku znajomości języka. Brak znajomości języka niemieckiego ogranicza nasze pole widzenia i utrudnia szukanie rzetelnych informacji na emigracji w sieci. I to dlatego, często zagubieni w gąszczu niemieckojęzycznego Internetu, pytamy na forach i w social mediach. Nie znamy języka i przez to nie mamy dostępu do wiedzy. I mimo, że znajdziemy oficjalną stronę np. danego urzędu, to i tak nie potrafimy rozszyfrować treści w języku niemieckim. I takim oto sposobem trafiamy na początek łańcucha pokarmowego. Pytamy o informacje na Facebooku lub co gorsza płacimy komuś za pomoc! Dlatego tak ważne jest, żebyśmy uczyli się języka danego kraju decydując się na emigrację!

Gdzie znajdziesz rzetelne informacje na emigracji w Niemczech?

Nie martwcie się, nadciągam z pomocą! Przez to, że emigracja Polaków do Niemiec to oklepany już dawno temat, to powstało wiele źródeł wiedzy w języku polskim, z których możemy swobodnie korzystać. Tam szukajcie informacji, tam dopytujcie i tam wypatrujcie pomocnych dłoni!

#Polska Ambasada w Berlinie

Pierwszym, oczywistym źródłem wiedzy jest Polska Ambasada w Berlinie. To tam natraficie na wiele informacji o naszych prawach za granicą. W zakładce Praca i życie w Niemczech – informacje praktyczne i poradniki znajdziecie najważniejsze informacje dotyczące życia na emigracji w Niemczech. Możecie tam pobrać mnóstwo poradników, które odpowiedzą na podstawowe pytania dotyczące między innymi szukania pracy, zasiłku na dzieci i innych ważnych informacji potrzebnych na start.

#Oficjalne strony niemieckich urzędów

Informacji w języku polskim również możecie szukać na oficjalnych stronach niemieckich instytucji. Niemcy doskonale wiedzą, że w ich kraju roi się od obcokrajowców, dlatego chcą ułatwić nam życie, jak tylko mogą. Wiele dokumentów oraz informacji jest przetłumaczonych na różne języki, w tym polski. Tutaj na przykład znajdziecie najpotrzebniejszą wiedzę na start w Berlinie: https://www.berlin.de/lb/intmig/. Znajdziemy tam między innymi informacje, gdzie szukać pomocy w Berlinie i co oferuje nam, jako emigrantom, to miasto. Na stronie Federalnego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców (BAMF) również jest wiele dokumentów w języku polskim, chociażby informacje do kursie integracyjnym.

#Przewodnik „Witamy w Niemczech”

Informator „Witamy w Niemczech” powstał we współpracy Federalnego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców (BAMF) oraz Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Ten przewodnik zawiera wszystkie najważniejsze informacje o życiu na emigracji w Niemczech. Od nauki języka niemieckiego i możliwościach udziału w kursach językowych. Do ubezpieczeń zdrowotnych, szukania mieszkania oraz edukacji i porządku prawnego.

#Doradztwo migracyjne 4.0

Oprócz oficjalnych instytucji istnieje również wiele organizacji oraz projektów migracyjnych, które służą nam pomocą i rzetelną informacją. Między innymi projekt Minoru – Biuro Projektów Edukacyjnych i Badawczych „Doradztwo migracyjne 4.0„. Projekt ten polega na propagowaniu rzetelnych informacji dotyczących prawa pracy w Niemczech na mediach społecznościowych. Na ich funpaga’u na Facebooku, Instagramie oraz kanale na YouTubie znajdziecie wiele infografik, info-tekstów oraz filmików szerzących wiedzę na temat prawa pracy w Niemczech.

#Poradnik „Polka w Berlinie”

Stowarzyszenie Polki w Berlinie również dołożyło swoją cegiełkę do szerzenia sprawdzonej wiedzy o emigracji i innych zagadnień jej dotyczących. Organizacja Polki w Berlinie jest bowiem twórczynią, kierowanego do kobiet poradnika „Polka w Berlinie”. Poradnik odpowiada na wiele pytań związanych z życiem rodzinnym, systemem szkolnym oraz ogólnymi zagadnieniami emigracyjnymi. Poradnik można pobrać w wersji PDF lub dostać w wersji drukowanej w siedzibie Stowarzyszenia. Mimo, że informator „Polka w Berlinie” jest kierowany do kobiet, nikt nie obrazi się jeżeli z tej wiedzy skorzysta również jakiś mężczyzna! 🙂

#Doradztwa migracyjne

O doradztwach migracyjnych, w których możemy zaczerpnąć rzetelną, fachową wiedzę i skorzystać z pomocy za darmo pisałam już wiele razy. Jeżeli teraz pierwszy raz o tym słyszysz, to koniecznie zajrzy do mojego postu na ten temat!

Czy można ufać wiedzy z Internetu, gdy pochodzi z rzetelnych źródeł? Teoretycznie – TAK! Zwróćcie jednak uwagę, że niektóre publikacje, mimo że są sprawdzone, zostały opublikowane już jakiś czas temu i informacje tam zawarte mogę być przez to przedawnione. Poza tym, każdy przypadek jest inny! Niektóre sytuacje wymykają się spod procedur prawnych i muszą być rozpatrzone osobno! Niech rzetelne źródła służą Wam za punkt wyjścia, jako źródła, które pomogą zorientować się w danej tematyce. Jednak one nie zastąpią Wam fachowej pomocy!

Dlatego doradztwa migracyjne to odpowiednie miejsce, gdzie należy szukać rzetelnych informacji o emigracji. Offline lub przez telefon. Uważam, że to najważniejszy punkt, jeżeli macie faktycznie skomplikowaną sytuację lub już jesteście w tarapatach. Jeśli chcesz tylko się zorientować i dowiedzieć czegoś o nowej sytuacji, w której się na emigracji znalazłaś/-eś to polecam serdecznie wyżej wymienione źródła online. 🙂 W innych przypadkach skorzystaj z darmowej pomocy oferowanej Polakom w Niemczech.


Już wiesz, gdzie znajdziesz rzetelne informacje na emigracji!?

Mam nadzieję, że już wiesz, gdzie znaleźć rzetelne informacje na emigracji w sieci. Będę ten wpis sumiennie aktualizowała, jeżeli coś pojawi się na mojej internetowej drodze. 🙂 Jeżeli Ty znasz jakieś fajne i sprawdzone źródło wiedzy, podziel się nim koniecznie w komentarzu!

ZAPISZ SIĘ NA MIGRACYJNY NEWSLETTER:

.

WIĘCEJ POSTÓW W TEJ KATEGORII:

4 KOMENTARZY

4 komentarze

  • Migrantka

   Jako źródło inspiracji dotyczących macierzyństwa w Niemczech na pewno! 🙂 Mam w planie również taki artykuł! 🙂

   Odpowiedz
 1. Alicja

  Witam. Mieszkam w Niemczech. Znalazłam sama pracę w nowej Firmie tzw. Teilzeit i wtedy zaczął się mój koszmar. Jobcenter napisał , że Nachzahlen mi pieniądze i przestali płacić za mieszkanie. DOSTAŁAM WYPOWIEDZENIE W TRYBIE NATYCHMIASTOWYM ( 20 dni ) . Pisałam do miasta o pomoc, odesłali mnie do Jobcenter a Jobcenter do miasta. Mam WYPOWIEDZENIE do końca miesiąca i później zostanę przez Policję wyprowadzona na ulicę . NIE MOGĘ MIESZKAĆ NA ULICY

  Odpowiedz
  • Migrantka

   Dzień dobry Alicja!

   Pewnie rozpoczynając pracę przekroczyła Pani dochody. Zasiłek z Jobcenter to pomoc socjalna dla osób/gospodarstw domowych o niskich dochodach, a przekraczając je automatycznie traci Pani prawo do zasiłku. Proszę poszukać pomocy w doradztwach: https://migrantka.com/darmowa-pomoc-dla-polakow-w-berlinie/ lub tutaj w zależności od dzielnicy znajdzie Pani polskojęzyczne miejsca pomocowe: https://polkiwberlinie.de/?p=2038. Proszę tam podzwonić i się zorientować, jakie ma Pani prawa w takiej sytuacji i co można zrobić. Próbowała Pani wyjaśnić sytuację w spółdzielni? Może wystarczy spłacić zaległości i wyjaśnić, że to nieporozumienie?

   Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

KUP MÓJ PORADNIK ⮧

O MNIE ⮧

Cześć! Jestem Martyna — autorka tego bloga i podcastu „Kroniki migrantki”. Z zawodu jestem socjolożką i dziennikarką, a z zamiłowania Migrantką. Jeżeli chcesz usłyszeć, że na emigracji wszystko jest piękne i kolorowe, to jesteś w złym miejscu. Swoim blogowaniem pokazuję życie w Niemczech bez ściemy. Więcej o mnie! –>

ZAPISZ SIĘ NA MÓJ NEWSLETTER ⮧

.

OBSERWUJ MNIE NA INSTAGRAMIE ⮧

OBSERWUJ MNIE NA FACEBOOKU ⮧