fbpx

Polska Kafejka Językowa w Berlinie — Twoje miejsce spotkań

Polska Kafejka Językowa czy SprachCafé Polnisch — niech nie zmyli Cię ta nazwa! To miejsce spotkań każdego rodzaju, nie tylko tych dotyczących języka! To stowarzyszenie to miejsce spotkań od warsztatów dla dzieci, przez wieczory autorskie, po wystawy artystów, zajęć DIY i muzykowania. Ja trafiłam do Kafejki w 2019 roku, w lutym — przez przypadek. Jednak ja nie wierzę w życiu w przypadki, a w związku z tym wiem, że tak po prostu musiało być.

Mój pierwszy dzień w SprachCafé Polnisch

Miałam taką chwilę w moim życiu, że bardzo potrzebowałam zrobić COŚ. Coś istotnego, coś z ludźmi, coś kreatywnego. Czegoś mi bardzo w tamtym momencie w życiu brakowało i poszukiwałam szczypty poczucia sensu. Szukałam bratnich dusz oraz miejsc, które organizują fajne inicjatywy dla emigrantów z Polski i są otwarte na nowe osoby. Napisałam wtedy do wielu polskich redakcji działających za granicą oraz do organizacji i stowarzyszeń pozarządowych. Do Kafejki wysłałam wiadomość i przyszłam z polecenia dziewczyny, którą spotkałam „przypadkiem”. Przed dwuznaczność nazwy Stowarzyszenia, pewnie sama nigdy bym na nie nie trafiła, choć jestem mistrzem wyszukiwania rzeczy w Internetach.

Ja pisząca relację dla Tagesspiegiel w Polskiej Kafejce Językowej
Fot. Bartosz Pasik

Zatem pewnego, lutowego popołudnia napisałam maila do Agaty Koch, czyli głowy Polskiej Kafejki Językowej i zapytałam, czy nie znalazłoby się dla mnie miejsce w SprachCafé. Odpowiedź, wraz z zaproszeniem na spotkanie wolontariuszy następnego dnia, dostałam dosłownie od razu! I kułam żelazo, póki gorące — poszłam. Zostałam przywitana nad wyraz miło, w sympatycznej atmosferze, podczas wspólnego jedzenia i przy rozmowach. Mimo tego, że nikt mnie wtedy nie znał, zaproszono mnie do wspólnego stołu całego Zespołu Kafejki. Przedstawiłam się, powiedziałam, czym się zajmuję i od razu pojawił się pomysł na moje miejsce w Stowarzyszeniu.

Wiesz, jak to jest, jak czasami między ludźmi coś zaskoczy? To właśnie ten przypadek! Nie dość, że okazało się, że z Agatą nadajemy na tych samym falach, to dodatkowo mamy wiele wspólnych i zabawnych podobieństw. Dla przykładu: Agaty nazwisko panieńskie jest takie samo jak moje i obie mamy urodziny w grudniu, bardzo blisko siebie.

.

Polska Kafejka Językowa i jej historia

Idea Kafejki zakiełkowała w 2008 roku dzięki małej dziewczynce Miriam. To z jej powodu pojawiło się zapotrzebowanie na obcowanie z językiem polskim. Wszystko po to, by pomóc dziewczynce z sąsiedniego przedszkola zaaklimatyzować się w nowym miejscu. W rezultacie kobiety ruszyły razem do działania i tak zapoczątkowały tę lokalną inicjatywę społeczną! Czy ta historia mogła zacząć się piękniej?

Znacie swoich sąsiadów? Ja mówiąc szczerze ani jednego, ani jednej, oprócz mówienia sobie Hallo na klatce schodowej i przyjaznego odbierania paczek, nie wchodzę w relacje sąsiedzkie. A takie kontakty, to przecież niewątpliwie ważny element społeczności lokalnych. I właśnie Kafejka powstawała dzięki dobremu sąsiedztwu dzielnicy Pankow. Dzięki chęci współdziałania i współtworzenia takiego miejsca spotkań w swoim Kiez (niem. dzielnica). Ze szczerych, wspólnotowych pobudek w 2012 roku podjęto inicjatywę utworzenia Kafejki, a następnym krokiem była już tylko rejestracja SCP jako stowarzyszenia użyteczności publicznej.

Styczeń 2018 roku był wyjątkowym czasem dla Polskiej Kafejki — to wówczas Stowarzyszenie doczekało się swojego własnego lokum! I do tej pory przy ulicy Schulzestrasse 1, w dzielnicy Pankow znajdziecie cztery kąty SprachCafé Polnisch. Ja trafiłam do Kafejki, gdy było świętowane otwarcie kuchni, dzięki czemu mamy możliwość przygotowywania posiłków podczas różnych warsztatów i zajęć. Kolejno wspólnie cieszyliśmy się zawieszeniem nowego szyldu nad wejściem do Kafejki, a co będzie dalej? Może następny sukces leży w Twoich rękach?!

Co można znaleźć w Polskiej Kafejce Językowej?

Schulze — tak zdrobniale określamy siedzibę SCP, to miejsce dla każdego. Być może masz pomysł, który chcesz realizować, ale brakuje Ci miejsca i wsparcia? Przyjdź i przekonaj nas, że warto, a pójdziemy w to razem z Tobą! Kafejka jest otwarta na idee, na nowych gości, na ludzi swoich pasji i marzeń.

Kawiarnia sąsiedzka

Napijesz się tutaj pysznej kawy, zjesz ciacho i poczytasz książkę przy stoliku w naszym ogrodzie. Nie znajdziesz tutaj perfekcji, za to czeka na Ciebie rodzinna atmosfera, kompani do rozmowy i berliński klimat, czyli na luzie, bez spiny.

Mała biblioteka

Ważnym aspektem SCP jest mała biblioteka. Nie dość, że możesz tutaj wypożyczać książki, to jeszcze za grosze kupisz sobie coś do swojej domowej kolekcji! Kafejka dostaje bardzo dużo książek od pomocnych osób i oddaje je za datki na swoje działania. Przyjdź i zobacz, czy znajdziesz coś dla siebie.

Miejsce wydarzeń kulturowych

Od spotkań autorskich, poprzez pokazy filmów, po dyskusje na istotne tematy. Dzieje się tutaj zawsze dużo! Celem takich spotkań jest wymiana kultury i myśli polsko-niemieckiej, wzajemne poznawanie się i słuchanie inspirujących historii. Wszystkie aktualne wydarzenia znajdziecie na stronie internetowej SCP oraz w naszych social mediach.

Warsztaty dla dzieci i dorosłych

Warsztaty dla dzieci i dla dorosłych — językowe, DIY, twórczego pisania i kreatywne. Zajęć jest u nas mnóstwo! Specjalnością Kafejki są między innymi warsztaty językowe dla dzieci. Jednym z filarów jest bowiem dwu- i wielojęzyczność. Dla dzieciaków z takich rodzin bardzo ważne są spotkania z językiem polskim, wspólne muzykowanie i pochłanianie języka ojczystego rodziców w naturalnej formie.

Pomieszczenie do wynajęcia dla Twoich pasji

Być może masz pomysł na siebie, ale nie masz gdzie go realizować? Kolejny ratunek na Schulze — możesz tutaj wynająć pomieszczenie, by ziszczać swoje plany! To proste — Ty masz miejsce na urzeczywistnianie swoich pomysłów, a Kafejka fundusze na utrzymanie lokum.

Galeria obrazów małych artystów

Schulze to miejsce dla artystów i ich prac. Mieliśmy u siebie już wystawy fotografii i obrazów, wspólne twórcze pisanie oraz czytanie swoich dzieł. A na co dzień znajdziesz u nas gablotkę z ręcznie robionymi pracami, które można zakupić.

Dom Zespołu SCP

I najważniejsze Polska Kafejka Językowa i jej siedziba Schulze to DOM dla wolontariuszy i całego Zespołu Polskiej Kafejki Językowej. To tutaj zespół snuje wizje, marzenia i przekształca je w plany.

Jak dołączyć do Polskiej Kafejki Językowej w Berlinie?

Wiesz, co najbardziej mnie przeraża we wszystkich spotkania Polonii na emigracji? Te zamknięte kręgi, do których nie masz prawa się dostać. Czasami, gdy idę na wydarzenie organizowane dla Polaków w Berlinie, czuję się jak intruz! Polonia to koło wzajemnej adoracji, które nie dopuszcza nowych i młodych osób. Przede wszystkim dlatego zdecydowałam się na współpracę właśnie z SprachCafé — bo tutaj jest inaczej! Kafejka jest otwarta, pozytywnie nastawiona na nowości i świeże pomysły.

Polska Kafejka Językowa cały czas szuka wolontariuszy, ludzi młodych pragnących się czegoś nauczyć, osób kreatywnych gotowych do działania, a w tym i Ciebie! Czasami pytacie mnie jak poradzić sobie z samotnością za granicą i jak odnaleźć swoje miejsce w obcym kraju. Ano właśnie tak! Przez takie inicjatywy jak SprachCafé, dzięki wzajemnemu wspieraniu się i dążeniu do swoich marzeń na emigracji.

Wydarzenia i spotkania w SCP

Wszystkie informacje znajdziesz na stronie internetowej SCP oraz na mediach społecznościowych SCP — na Facebooku i Instagramie.

Gdzie jest Polska Kafejka Językowa?

SprachCafé Polnisch
Schulzestr 1

13187 Berlin-Pankow

ZAPISZ SIĘ NA MIGRACYJNY NEWSLETTER:

.

WIĘCEJ POSTÓW W TEJ KATEGORII:

2 KOMENTARZY

2 komentarze

  1. Robert R

    Witam, chcialbym zapytac czy odbywaja sie u Was jakies kreatywne warstaty dla dzieci .
    Chodzi o zabawy kreatywne,tworzenie czegos nowego, pisanie, czytanie w jezyku polskim i niemieckim.
    Zgory dziekuje za odpowiedz.
    Pozdrawiam.

    Odpowiedz
    • Migrantka

      Cześć Robert! Tak, w Kafejce odbywają się zajęcia dla dzieci. Wydarzenia znajdziesz tutaj: https://sprachcafe-polnisch.org/pl/kafejka-dla-dzieci/. Dodatkowo powstaje nowa filia Kafejki na południu Berlina, jeżeli macie tam bliżej, to warto się zainteresować. 🙂

      Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

KUP MÓJ PORADNIK ⮧

O MNIE ⮧

Cześć! Jestem Martyna — autorka tego bloga i podcastu „Kroniki migrantki”. Z zawodu jestem socjolożką i dziennikarką, a z zamiłowania Migrantką. Jeżeli chcesz usłyszeć, że na emigracji wszystko jest piękne i kolorowe, to jesteś w złym miejscu. Swoim blogowaniem pokazuję życie w Niemczech bez ściemy. Więcej o mnie! –>

ZAPISZ SIĘ NA MÓJ NEWSLETTER ⮧

.

OBSERWUJ MNIE NA INSTAGRAMIE ⮧

OBSERWUJ MNIE NA FACEBOOKU ⮧