fbpx

Zalety życia w Berlinie: czy warto tutaj mieszkać?

Moja emigracja zaczęła się w Monachium, ale to Berlin rozkochał mnie w sobie na zabój! Może słyszeliście już opinie, że Berlin to brudne i ponure miasto? Od razu krzyczę na całe gardło, że to NIEPRAWDA! Berlin to piękne, a zarazem ciekawe miejsce – pełne kolorów i przyciągających sfer! To miasto składające się z wielu różnych puzzli – od pięknych starych kamienic, poprzez obszary „hipsterskie”, aż po blokowiska. Zalety życia w Berlinie są dla każdego mieszkańca inne – jeden będzie doceniał centrum życia kulturowego, inny spokojne zielone miejsca na spacery w betonowej dżungli, a jeszcze ktoś inny miejskie imprezy. Jedno jest pewne: każdy może znaleźć tutaj coś dla siebie. Jest tylko jedna zasada dla mieszkańców Berlina – otwartość i gotowość na wszystko. 🙂

Miasto „multi-kulti”

Może dla niektórych nie jest to zaleta, ale dla mnie… a i owszem! Na ulicach Berlina można spotkać ludzi z całego świata, dosłownie ze wszystkich kontynentów, a w powietrzu słychać najróżniejsze języki. Dzięki temu wszędzie można dogadać się po angielsku, a nawet pracować tylko w tym języku!

Kolejnym atutem mieszanki kulturowej jest jedzenie! Potrawy z całego uniwersum – na każdym rogu można zjeść co nam się tylko wymarzy z różnych zakątków świata. A najważniejsze jest to, że dania przygotowywane są przez ludzi z kraju pochodzenia tych potraw, przez co są tak wyjątkowe i charakterystyczne. Kebaba zjesz od „prawdziwego” Turka, a danie azjatyckie przygotuje dla Ciebie Azjata. 🙂 Jeżeli masz problem z innymi kulturami to odsyłam Cię do tekstu, w którym piszę o tym zagadnieniu. Mam nadzieję, że Ci to jakoś pomoże, bo szkoda życia na nielubienie innych! 🙂

Tutaj nie ma „czasu wolnego”

Berlin to centrum kultury, sztuki i muzyki! Zawsze się tutaj wiele dzieje, wystarczy wyjść z domu i rzucić się w wir berlińskich uliczek. To miasto gromadzi artystów z całego świata. Przez swoją awangardowość jest atrakcyjne dla muzyków, malarzy, ale także projektantów ubrań, aktorów i wszelkiego rodzaju osób kreatywnych.

Berlin to także ogrom parków i terenów zielonych, w którym można spędzać całe godziny w różnoraki sposób – place zabaw, ogrody piwne, grillowanie, koncerty itd. Gdy mówię o możliwościach spędzania wolnego czasu w Berlinie, nie mogę nie wspomnieć również o ofercie muzealnej tego miasta. Chyba każdy już słyszał o popularnej na cały świat Berlińskiej Wyspie Muzeów. I nie bójcie się słowa MUZEUM, bo propozycja jest tak rozległa, że każdy znajdzie coś dla siebie! 

Wyjątkowa atmosfera

Berlin to miejsce owiane historią – na każdym kroku, we wszystkich ważnych zakątkach tego miasta czuć i widać jego historię. Berlińczycy promują swoje miasto poprzez wystawianie tablic przedstawiających historię powstania i czasów powojennych miejsc i zabytków. Berlin jest pełen symboli i każdy budynek tutaj coś znaczy.

Pomimo swojej trudnej przeszłości, jest to miasto kompletnego luzu! Nikogo tutaj nie dziwią odjechane stroje i makijaże, a każda forma zabawy jest akceptowalna. Berlin przeszedł wiele podczas II wojny światowej – na koniec został jeszcze zbombardowany, a w dodatku po wojnie został przedzielony Murem Berlińskim – jest miejscem wyjątkowym. Otwarty, ale jednocześnie podzielony i stereotypowy, wyluzowany, ale lubiący porządek i harmonię.

Komunikacja miejsca, którą dojedziesz wszędzie

Ten, kto mieszka w Berlinie, powie, że chyba oszalałam skoro uważam, że komunikacja miejska należy do zalet tego miejsca. Wiem, że często, a nawet zawsze wszystko jest poopóźniane i dużo stacji i linii jest w remoncie. Ale tutaj biorę pod uwagę to, że z każdego „zadupia” można dojechać niemalże wszędzie – zarówno do centrum, jak i w inne odległe miejsce. Czasami szybciej, niekiedy z problemami i opóźnieniami.

W każdym razie, ostatecznie można przesiąść się na dwa koła i poruszać się ścieżkami rowerowymi, które są tutaj również dobrze zorganizowane.

„Wolność kocham i rozumiem…”

Berlin to miasto tolerancji i poszanowania dla wolności innych ludzi. W jednym miejscu spotykają się różne religie, wyznania, filozofie, narody i kultury. Jest tutaj szanowana każda mniejszość, a miasto daje wiele możliwości, aby wyrazić swoją narodowość.

My Polacy również mamy wiele opcji, by podkreślić swoje pochodzenie. Jak chociażby stowarzyszenia, polskie restauracje, kluby, radio czy polskie festyny. Berlińczycy jeszcze pamiętają czasu Muru Berlińskiego, który podzielił ich miasto, dlatego wolność jest tutaj szczególnie ważna.

Moje zalety życia w Berlinie

Zalety życia w Berlinie można mnożyć! Mówi się, że Berlin można albo kochać albo nienawidzić. Ja pokochałam to miasto i cały czas je odkrywam na nowo. Nie ma wycieczki po Berlinie, podczas której nie zachwyci mnie coś na nowo w tym mieście. A co Was przyciągnęło do tego miejsca? Za co Wy kochacie (lub wręcz na odwrót) Berlin?



ZAPISZ SIĘ NA MIGRACYJNY NEWSLETTER:

.

WIĘCEJ POSTÓW W TEJ KATEGORII:

2 KOMENTARZY

2 komentarze

  1. Anna

    Dziękuję za ten ciekawy materiał. Właśnie zastanawiam się nad pracą w Berlinie, dotychczas pracowałam w różnych częściach Niemiec,ale chciałabym w końcu gdzieś „osiąść”, a Berlin darzę wyjątkową sympatią. Dzięki Pani jestem coraz bardziej pewna swojej decyzji 🙂 pewnie najtrudniej będzie znaleźć mieszkanie, ale mam nadzieję, że w końcu się uda. Pozdrawiam serdecznie!

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

KUP MÓJ PORADNIK ⮧

O MNIE ⮧

Cześć! Jestem Martyna — autorka tego bloga i podcastu „Kroniki migrantki”. Z zawodu jestem socjolożką i dziennikarką, a z zamiłowania Migrantką. Jeżeli chcesz usłyszeć, że na emigracji wszystko jest piękne i kolorowe, to jesteś w złym miejscu. Swoim blogowaniem pokazuję życie w Niemczech bez ściemy. Więcej o mnie! –>

ZAPISZ SIĘ NA MÓJ NEWSLETTER ⮧

.

OBSERWUJ MNIE NA INSTAGRAMIE ⮧

OBSERWUJ MNIE NA FACEBOOKU ⮧